Jajko po francusku – przepisy

Jajo w foremce do babeczeki
Fot. Claudia Totir / Getty Images
Francuzi dość rzadko jedzą jajka na śniadanie, bo znacznie bardziej wolą rozpocząć dzień od słodkich smaków. Ponoć nawet wtedy, gdy ugotują sobie jajko na miękko, jedzą je w bardzo specyficzny sposób – kroją chleb w cienkie paski, które maczają w żółtku. Nie zmienia to faktu, że przepisy na jajko po francusku czy parysku są bardzo znane. Tak przygotowane jajka mogą być alternatywą dla jaj przygotowanych w tradycyjny i nieco już nudny sposób. Sprawdź najlepsze przepisy!

Do pierwszego przepisu na pyszne jajka po francusku będziesz potrzebował kokilek, czyli małych naczyń ceramicznych. Dzięki nim jajko podobne do sadzonego , zyska zupełnie nowy charakter!

Jajko po francusku – przepis

Najpierw przygotuj 6 kokilek i każdą z nich posmaruj połową łyżeczki masła, a na ich spód włóż po łyżeczce śmietany (możesz także dodać w tym momencie trochę pokrojonej na drobno papryki). Następnie do każdej z nich wbij po jednym jajku (zamiast jednego jaja kurzego możesz użyć dwóch jajek przepiórczych). Z wierzchu posyp je teraz pieprzem i solą. Na wierz również możesz dodać nieco śmietany, ale wtedy znacznie trudniej będzie Ci ocenić, czy jajko jest już gotowe.

Kokilki ustaw w dużym naczyniu do pieczenia o wielkości około 23x33 cm. Do naczynia wlej gorącą wodę, tak aby sięgała ona na wysokość około 3 cm.

Piekarnik ustaw na temperaturę 177 stopni Celsjusza i zapiekaj jajka przez około 16-18 minut, w taki sposób, by białko było ścięte a żółtko płynne. Tak przyrządzone jajka możesz teraz posypać koperkiem, szczypiorkiem, pietruszką lub innymi ulubionymi ziołami.

Jeśli lubisz kuchenne eksperymenty, to na dno kokilek możesz dodać także: łyżkę stołową podsmażonej cebulki, szynkę, grzyby, pomidory, ser, szpinak, ser pleśniowy, oliwki, zielony groszek czy łososia.

Zobacz film: Jajka zapiekane w piekarniku. Źródło Dzień Dobry TVN

Jajko po parysku – przepis

Składniki:

· 2 jajka,

· 2 bułki,

· 2 plasterki szynki,

· 2 łyżeczki posiekanych pomidorów,

· masło do wysmarowania formy,

· tarty parmezan (będziesz potrzebował tylko odrobinę).

Przygotowanie:

Zacznij od odkrojenia wierzchu bułeczek i wydrążenia ich środka. Pomidora należy pokroić w bardzo drobne kawałki – na dno każdej bułki wsadź jedną małą łyżeczkę posiekanych pomidorów. Następnie włóż kawałek szynki i wbij do środka całe jajko. Kawałki parmezanu wymieszaj z kawałkami szynki i posyp tym nasze jajko.

Formę posmaruj odrobiną masła i połóż na niej bułki. Wstaw je do nagrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika na około 20 minut. Twoje jajka po parysku są już gotowe, smacznego!

Jajka zapiekane po francusku

Przepis na zapiekane jajka po francusku sprawdzi się idealnie chociażby na śniadanie wielkanocne.

Składniki:

· 12 jaj,

· opakowanie ciasta francuskiego,

· 15 dag szynki,

· 1 pęczek szczypiorku,

· 10 dag żółtego sera,

· sól, pieprz i inne przyprawy do smaku.

Będzie Ci niezbędna także forma do muffinek z dwunastoma dołkami.

Przygotowanie:

Zacznij od pokrojenia szynki w drobną kostkę, również szczypiorek należy drobno posiekać, a ser żółty zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Kupione, gotowe ciasto francuskie podziel na 12 kawałków (3 rzędy i 4 kolumny), a następnie każdy z tak powstałych kawałków umieść w natłuszczonych dołkach, a boki ciasta podnieś lekko do góry. Do środka wsyp teraz szynkę i odrobinę szczypiorku, a następnie wbij po jednym jaju. Teraz czas na przyprawienie naszego przysmaku solą i pieprzem i posypanie go startym serem. Tak przygotowaną formę wstaw do piekarnika nagrzanego do około 200 stopni Celsjusza i zapiekaj przez około 25 minut. Gdy ciasto i jajka już się zapieką, posyp jeszcze ich wierz pozostałym szczypiorkiem. Twoje jaja we francuskim cieście wreszcie są gotowe, smacznego!

Dlaczego warto jeść jajka?

Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze ostrzegali przed zawartym w jajkach cholesterolem, który mógłby w konsekwencji prowadzić nawet do zawałów i problemów z układem krwionośnym. Dlatego osobom o wysokim poziomie cholesterolu odradzano jedzenie jajka częściej niż raz w miesiącu. Dziś wiemy już, że poziom jego poziom we krwi tylko w niewielkim stopniu zależy od tego, co spożywamy. Główna część cholesterolu jest bowiem produkowana w wątrobie i w rzeczywistości zależy od wielu czynników, w tym genetycznych.

Jedno jajo średniej wielkości dostarcza naszemu organizmowi około 7 g białka o wysokiej wartości biologicznej. Wyróżnia się ono najbogatszym składem aminokwasowym, wytwarza te aminokwasy, których organizm nie produkuje samodzielnie. Jajka zawierają także karotenoidy, czyli luteinę i zeaksantynę, które będąc naturalnymi przeciwutleniaczami, zapobiegają powstawaniu chorób oczu związanych z wiekiem (zaćma, degeneracja plamki żółtej). Jaja posiadają także lecytynę, która działa przeciwmiażdżycowo. Ponadto jajka posiadają w sobie sporą dawkę witamin takich jak: A, B, D, E – pamiętajmy, że wszystkie najcenniejsze składniki odżywcze znajdują się w żółtku. Najlepiej kupujmy te jaja, które pochodzą z wolnego chowu. Warto zrezygnować z klasycznej jajecznicy na boczku i wybrać jajka w znacznie bardziej dietetycznym, zdrowym, a wciąż smacznym wydaniu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości