Jak przekonać starsze osoby by zostały w domu? Psycholog: "Nie dyscyplinujmy, doceńmy ich energię"

#zostanwdomu to najważniejsze hasło w ostatnim czasie. Od ponad prawie trzech tygodni stosujemy się do odgórnych zaleceń i zostajemy w domach. Pracujemy zdalnie, nasze dzieci nie chodzą do szkół i przedszkoli. Wszystko po to, by jak najszybciej opanować rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Jak się okazuje, najtrudniej jest przekonać do domowej kwarantanny osoby starsze. Jak rozmawiać z seniorami i nakłonić ich do izolacji?

Seniorzy, zostańcie w domach

Gosia Ohme na początku rozmowy przyznała, że jej mama również po kryjomu wychodziła z domu i jeździła na zakupy.

Nie trafiał do niej żaden argument, aż w końcu zabraliśmy jej kluczyki

- zdradza nasza prowadząca.

Z psychoterapeutka Katarzyną Miller porozmawialiśmy o tym, jak rozmawiać z naszymi seniorami o tym, że obecna kwarantanna jest bardzo ważna.

Po pierwsze kochani trzeba pochwalić seniorów za ich energię. To jest tzw. antygra. Nie dyscyplinujemy, tylko wykorzystujemy ich potencjał w odwrotną stronę: babciu, mamusiu, tatusiu cudownie, że ci się chce

- mówi psychoterapeutka i dodaje, byśmy starali się zachęcić seniorów do wykorzystania ich energii na czynności domowe np. porządkowanie szaf lub by nauczyli nas, jak się robi słodkie wypieki.

Trzeba im uświadomić, że są nam potrzebni tu i teraz. Bo jak wyjdą to ich nie będzie. Druga sprawa, zapytajmy się babci, czy ona by chciała, byśmy to my tak biegali po mieście i znosili te wszystkie zarazki. Na pewno by się denerwowała, bo nas kocha. „A my ciebie kochamy i chcemy byś nam na długo wystarczyła”

- dodała Katarzyna Miller.

Seniorzy, dawajcie przykład

Rozmawiając z osobami w podeszłym wieku, odwołujmy się jak najczęściej do tego, że są mądrzy, bardziej doświadczeni i że są naszymi autorytetami, którzy powinni dawać dobry przykład.

Kiedy seniorzy się nas nie słuchają, nie mówimy im, że zachowują się gorzej niż dzieci. Ta metoda zadziała w odwrotną stronę. Trzeba wypracować z nimi nowy sposób komunikacji. Może telefoniczny, może przez skype

- apeluje psycholog. Ważne jest to, byśmy dawali seniorom informację, że się nimi cały czas interesujemy i są nam potrzebni.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości