Jak przechowywać opony? Praktyczny poradnik

Mężczyzna trzyma oponę samochodu
Fot. GettyImages / standret
Kierowca powinien wiedzieć, jak należy przechowywać opony, aby zachować je w możliwie najlepszym stanie. Odpowiednie garażowanie z pewnością korzystnie wpływa na ich trwałość. Poznaj podstawowe zasady przechowywania opon.

Jak przechowywać opony bez felg? To pytanie, na które warto znać odpowiedź, gdy posiada się auto. Dzięki tej wiedzy można poprawnie przechowywać opony i nie narażać ich na zniszczenie.

Jak przechowywać opony?

Najwygodniejszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem przechowywania ogumienia jest schowanie go do garażu lub innego pomieszczenia tego typu. Jednak zanim to nastąpi, trzeba znać kilka podstawowych zasad odnośnie do tego, jak przechowywać opony . Jeszcze przed schowaniem, trzeba je umyć oraz wysuszyć. Zabieg należy przeprowadzić nie tylko na oponach, ale też i na felgach – dzięki temu jedne i drugie nie ulegną zniszczeniu.

Jeżeli opony zostaną oczyszczone, można wówczas schować je w odpowiednim miejscu. Warto zadbać o ich równe ułożenie, gdyż w przeciwnym wypadku się odkształcą. By nie dopuścić do nadwyrężenia opon, można w nich nieco obniżyć ciśnienie. To, jak przechowuje się opony , ma ogromny wpływ na ich stan. Nie powinny więc leżeć w wilgotnym miejscu, ani tam, gdzie temperatura będzie zbyt wysoka lub zbyt niska. Co więcej, do pomieszczenia nie powinno wpadać światło słoneczne, gdyż pod jego wpływem mieszanka gumowa twardnieje. Ponadto wcześniej powinno się je również dokładnie wywietrzyć, gdyż opary chemiczne także szkodzą oponom. Istnieją jeszcze inne sposoby na to, jak przechowywać opony bez felg . Niemniej te zasady są uniwersalne i należy je stosować bez względu na porę roku.

Jak przechowywać opony z felgami?

Całe koła magazynuje się podobnie jak opony bez felg. Należy je ułożyć na boku, a pod najniższą oponą położyć kawałek tektury lub płyty pilśniowej. Dzięki nim boki opony będą chronione przed otarciem z brudnym podłożem. W ten sposób można postąpić także z resztą kół . Jak jeszcze należy przechowywać opony np. w piwnicy ? Oprócz wsunięcia pomiędzy nie wspomnianej tektury, można je również powiesić na ścianie lub na stojaku. A stojaki i wszelkiego rodzaju mocowania dostępne są nawet w hipermarketach. Warto pamiętać, że opon z felgami nie należy zbyt długo przechowywać w pionie jedna obok drugiej – opony mogą bowiem ulec deformacji.

Jak przechowywać opony letnie?

Opony letnie można przechowywać tak, jak przechowuje się opony zimowe . Zanim zdejmiemy felgi, warto oznaczyć każdą z nich. Dzięki temu w następnym sezonie będzie można je szybko i prawidłowo wymienić z przedniej osi na tylną, w przypadku ogumienia radialnego znajduje się w tej samej pozycji. Oponę letnią należy wcześniej oczyścić. Lato to pora roku, gdy pojazdy poruszają się po różnych drogach, w tym tych żwirowych. Z tego powodu należy oponę dokładnie obejrzeć, by nie przegapić żadnego kamyka, mogącego kryć się między rowkami bieżnika. Warto też wiedzieć, jak przechowywać opony na felgach . Felgę należy także oczyścić oraz sprawdzić, czy między nią a oponą nie ma żadnej szczeliny.

Jak przechowywać opony samochodowe – co jeszcze warto o tym wiedzieć?

Gdy zamierzamy przechowywać opony letnie nie dłużej niż miesiąc, można je ułożyć na stosach, czyli jedna na drugiej. Tu jednak trzeba pamiętać, by taki stos nie był zbyt wysoki – optymalna wysokość to około 1,2 metra, czyli mniej więcej 5 opon. Jednak w momencie, gdyby okres magazynowania się przedłużał, należy wówczas zmienić ułożenie ogumienia. Wystarczy odwrócić stos i nie kłaść na nim żadnych ciężkich przedmiotów.

Opony i to, jak je przechowywać jest zależne w dużej mierze od czasu magazynowania. Jeżeli zamierza się magazynować opony co najmniej kilka miesięcy, wówczas należy je ustawić w pionowej pozycji, najlepiej na półkach. Półek nie powinno się montować na wysokości niższej niż 15 centymetrów. Nieprawdziwy jest jednak pogląd, że wystarczy spełnić powyższe warunki i to wszystko – nic bardziej mylnego. Opony należy później raz w miesiącu przeglądać oraz zmieniać ich położenie, np. obracając je. Dzięki temu nie ulegną deformacji.

Jak przechowywać opony letnie na felgach? – temperatura

Ogumienie nie lubi wahania temperatur. Co więcej, w pomieszczeniu, w którym się znajdują nie powinno być ani za zimno, ani za ciepło. Idealna temperatura oscyluje w granicach 10-20 stopni Celsjusza – takie warunki należy zapewnić zarówno oponom letnim, zimowym, jak i wielosezonowym. Oprócz tego każdy, kto jest zainteresowany tym, jak przechowywać opony w zimie i w lecie, powinien pamiętać, by nie kłaść ich w pobliżu grzejników, rur grzewczych czy innych urządzeń generujących ciepło. W przeciwnym wypadku może dojść do zmiany w strukturze ogumienia, która będzie nieodwracalna – przy wysokich temperaturach zachodzi już głębokie odkształcenie. Do odkształcenia może także dojść, gdy koło lub sama opona będą leżeć na zimnej ziemi.

Warto dbać o stan ogumienia. Jeżeli ma się garaż, dobrze jest go odpowiednio przystosować. Z kolei gdy nie ma się takich możliwości, można rozważyć oddanie opon do przechowalni, gdzie za pewną sumę opony np. przezimują sezon w spokoju.

Zobacz także: Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości