Jak pozbyć się niedowagi, czyli co jeść, żeby przytyć

Dieta nordycka łosoś warzywa awokado
Fot. Lisovskaya / Getty Images
Zbyt mała waga ciała to problem, z którym zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wielu osobom zastanawiającym się, co jeść, żeby przytyć, wydaje się, że powinny spożywać jak najbardziej tłuste i obfite potrawy – to nie do końca jest prawdą. Poznaj zdrową dietę, żeby przytyć.

Właściwa dieta na przytycie dla mężczyzn i kobiet często zawiera te same składniki. Dużą popularnością wśród pań i panów cieszą się m.in. koktajle na przytycie.

Kto powinien stosować dietę, żeby przytyć?

Wbrew pozorom produktami, które należy spożywać w przypadku niedowagi, nie są wcale fast foody czy słodycze. Zarówno w przypadku niedoboru kilogramów, jak i ich nadmiaru do diety należy włączyć przede wszystkim zdrowe produkty, takie jak: tłuste morskie ryby, owoce, warzywa czy produkty zbożowe. To, co należy jeść, żeby przytyć, musi zapewnić organizmowi zdrowie kalorie. Posiłki dla osób z niedoborem wagi powinny zaostrzać apetyt. Zamiennikami dla słodyczy mogą być migdały, suszone owoce i mleczne napoje.

Odpowiedzi na pytanie "co jeść, żeby przytyć" szukają najczęściej ektomorficy, czyli wysokie osoby mające szczupłą sylwetkę. Niemniej jednak sposobów na zyskanie dodatkowych kilogramów poszukują również ci, którzy stracili wagę z powodu choroby. Na ogół spadek masy ciała wynika z niedoboru składników mineralnych, witamin i białka.

Co jeść, żeby przytyć? Czym powinna się charakteryzować taka dieta?

Osoby wychudzone mają specjalne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Nie mogą być to produkty zawierające tłuszcze trans, mające działania rakotwórcze – do pokarmów tego typu zaliczają się m.in. chipsy, ciastka i fast foody. Dieta na przytycie dla mężczyzn musi dostarczać 40 kcal/kg. Podczas jej stosowania odradza się picie napojów gazowanych, które mimo iż szybko sycą, to nie mają żadnych wartości odżywczych. Zarówno w przypadku niedowagi, jak i nadwagi świetnie sprawdza się niegazowana woda mineralna i soki, najlepiej przyrządzane samodzielnie lub kupowane w sklepach z ekologiczną żywnością.

Aby dieta przyniosła oczekiwany rezultat, posiłki i koktajle na przytycie należy spożywać o stałych porach. Żaden z nich nie może być omijany, a odstęp pomiędzy posiłkami powinien wynosić około 3 godzin. Co do ćwiczeń to zaleca się je, lecz w umiarkowanej ilości – ćwiczenia pobudzają bowiem apetyt i dodają energii.

Poznaj skuteczną dietę, aby przytyć

Dietę należy zawsze dopasowywać indywidualnie, gdyż nie każdy ma jednakową przemianę materii. Co więcej, niektórzy mogą być uczuleni na część z wymienionych pokarmów. Poniższy jadłospis tego, co jeść, żeby szybko przytyć, przeznaczony jest dla jednej osoby.

  • Na śniadanie warto wybrać te składniki, z których powstanie pełnowartościowy posiłek dający energię. Mogą to być jajka, ciemny chleb, wędlina np. z indyka, musli i orzechy. Z np. 3 jajek warto przygotować jajecznicę lub omlet, które można połączyć z kanapkami i popić herbatą.
    • Wiele przepisów z diet wysokokalorycznych na przytycie dotyczy także drugich śniadań. Do proponowanych posiłków zalicza się biały chleb, twarożek wiejski, chudy pasztet oraz warzywa, np. pomidor, szczypiorek i sałata. Twarożek można połączyć z warzywami i posmarować nim kilka kromek. Dodatkowo można również zjeść kanapki z pasztetem.
      • W ramach obiadu, również diety na przytycie dla dziewczyn, zaleca się zupy, najlepiej z kluskami lub makaronem, gdyż są najbardziej kaloryczne. Na drugie danie można przygotować pieczeń wołową z ziemniakami i surówką z kapusty kiszonej lub selera czy marchewki.
        • Zdrowa dieta na przytycie powinna uwzględniać także kolację. Tu z kolei można zjeść np. 2 lub 3 jajka sadzone i kilka kromek ciemnego chleba posmarowanego masłem. Do każdego posiłku zawsze warto dodać warzywa np. pomidor, paprykę czy cebulę. Sycącym i niedrogim produktem na przytycie są ziemniaki. Na kolację można z nich przygotować np. placki z mozzarellą i popić je sokiem pomarańczowym. Oprócz ziemniaków i jajek na kolację można jeść także sałatki owocowe i orzechy.

          Co jeszcze trzeba jeść, żeby przytyć?

          Zdrowe tycie jest możliwe, o ile odstawi się na bok słodycze. Niewskazane jest również picie kawy, gdyż kofeina pobudza metabolizm. Przed posiłkiem warto pić pół szklanki soku owocowego lub warzywnego, ponieważ zaostrzają one apetyt. Z napojów warta polecenia jest także melisa spowalniająca przemianę materii. Co jeść, żeby zdrowo przytyć? Dobrze kierować się zasadą, by 55% diety stanowiły białka. Nieco mniej należy spożywać tłuszczów, około 30%, i 15 % białek. Co do białka, warto uwzględnić produkty takie jak sery, jajka i rośliny strączkowe. Zaleca się także spożywanie witamin i soli mineralnych, gdyż dzięki nim organizm lepiej przyswaja substancje odżywcze.

          Największym sprzymierzeńcem osób chcących przytyć są węglowodany, gdyż szybko przekształcają się w tkankę tłuszczową. Zalecane jest spożywanie makaronów i kasz. Produkty te są bogate w kalorie, a organizm szybko je trawi, więc nie zalegają długo w żołądku. Żeby szybko przytyć, trzeba jeść około 2500–3000 kalorii na dzień. Nie należy jednak wprowadzać takiej diety zbyt szybko, aby nie obciążyć organizmu.

          Dla osób, które w czasie kwarantanny pragną utrzymać swoją stałą wagę ciała, nasza specjalistka dała złote rady. Zobaczcie wideo.

          Cover Video/x-news

          Zobacz także:

          Jakie produkty zawierają witaminę D3? Jesienno-zimowa dieta

          Gęstość energetyczna, czyli jak zjeść dużo i przytyć mało

          Nadchodzi jesień. Paulina Ihnatowicz radzi, jak w naturalny sposób zadbać o odporność dziecka: "Zdrowa dieta to filar"

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości