Materiał promocyjny

Jak policzyć sumę ubezpieczenia mieszkania, żeby nie musieć dokładać do remontu?

zalana kuchnia
fot. vicnt/Getty Images
Przy zakupie ubezpieczenia mieszkania lub domu bardzo ważny jest właściwy dobór sumy ubezpieczenia nieruchomości. Wiele osób nie wie jak zabrać się do zakupu polis ubezpieczeniowych i popełnia błąd podając wartość mieszkania lub domu „na oko”. Pamiętajmy, że dobrze obliczona suma ubezpieczenia oszczędzi nam w przyszłości mnóstwa nieprzyjemności i nerwów.

Ubezpieczenie nieruchomości jest dla właściciela ochroną finansową na wypadek, gdyby niespodziewanie, na skutek zdarzenia losowego utracił swój dom lub mieszkanie oraz wyposażenie, które w nim się znajduje. Ubezpieczenie to obejmuje również zniszczenia i uszkodzenia w naszych czterech ścianach.

Ubezpieczenie mieszkania: wycena nieruchomości przede wszystkim

Zaczynamy od najważniejszego, czyli od wyceny naszego mieszkania. To właśnie na podstawie wyceny ustalamy poszczególne sumy ubezpieczeniowe, czyli kwoty, do których za szkodę będzie odpowiadał ubezpieczyciel. Przy szerokim zakresie ubezpieczenia mieszkania mamy do czynienia z kilkoma sumami. Są one oddzielnie ustalane dla nieruchomości, i ruchomości. Musimy wycenić nie tylko mury, ale też wartość elementów wykończeniowych mieszkania oraz zgromadzonych w nim sprzętów i przedmiotów.

Sumę ubezpieczenia mieszkania przeważnie deklarujemy sami. Jednak w przypadku , ruchomości, OC i ryzyk dodatkowych wybieramy spośród kilku dostępnych wariantów kwotowych.

Co dokładnie można ubezpieczyć w mieszkaniu?

Przygotowując się więc do podpisania umowy ubezpieczenia mieszkania, w naszym interesie leży sprawdzenie, ile jest warta nasza nieruchomość oraz to, co się w niej znajduje. Im dokładniej oszacujemy wartość poszczególnych elementów mieszkania, tym większą mamy pewność, że w przypadku zaistnienia szkody jest duża szansa na uzyskanie odszkodowania w wysokości umożliwiającej rekompensatę poniesionych strat. W LINK4 ubezpieczenie obejmuje:

  • Nieruchomość i pomieszczenia przynależne do niej (np. piwnica, strych, miejsce parkingowe / garaż). Ważne, aby przy wycenianiu nieruchomości sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia według jakich wartości będzie obliczana suma ewentualnego odszkodowania (czy będzie chodziło o wartość odtworzeniową, rzeczywistą czy rynkową?), byśmy nie ubezpieczyli się na zbyt niską lub zbyt wysoką kwotę.
    • Mienie ruchome (czyli m.in. meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, ubrania, sprzęt fotograficzny, sportowy czy instrumenty muzyczne, dzieła sztuki, biżuterię i inne),
      • Stałe elementy, czyli wszystko to, co jest w środku i czego nie da się zdemontować np. glazura, podłogi, stałe wyposażenie łazienek.

        Pamiętajmy, iż suma ubezpieczeniowa, jest górną granicą, do jakiej ubezpieczyciel odpowie za zdarzenie. Jeśli będzie za niska, odszkodowanie nie wystarczy na naprawę szkody. Jeśli natomiast będzie za wysoka, zapłacimy więcej za składkę, a odszkodowanie dostaniemy tylko do wysokości poniesionej straty.

        Dodatkowe opcje przy zakupie ubezpieczenia

        Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również assistance domowy, który zapewnia szeroki zakres pomocy w wielu sytuacjach awaryjnych. Dzięki usłudze assistance w LINK4 gdy w mieszkaniu wydarzy się coś niedobrego, możemy wtedy liczyć m. in. Na:

        • pomoc hydraulika, ślusarza, elektryka, dekarza i wielu innych specjalistów oraz serwisantów
          • pobyt w hotelu wraz z transportem w dwie strony
            • ochronę pozostawionego mienia lub jego transport
              • wizytę lekarza, transport do szpitala lub dostawę leków
                • opiekę nad dziećmi i zwierzętami.

                  Ubezpieczenie mieszkania: ważne wskazówki

                  Przy wyborze sumy ubezpieczenia, bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, że:

                  1. Zaniżona suma ubezpieczenia to niższa składka za polisę, ale także niższa wysokość wypłacanego odszkodowania;

                  2. Ceny nieruchomości, jak i materiałów budowlanych i wykończeniowych zmieniają się, dlatego co roku należy upewnić się, czy nie jest konieczna zmiana sumy ubezpieczenia ;

                  3. Na stronach firm ubezpieczeniowych znajdują się ponadto specjalne kalkulatory, które pozwolą nam obliczyć dokładną składkę ubezpieczenia naszego mieszkania.

                  fot. Link4

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  Materiał promocyjny
                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości