Jak pokonać nawyk dotykania twarzy? Psycholog: „Od świadomości zaczyna się zmiana”

Zważywszy na zagrożenie spowodowane koronawirusem jesteśmy nieustannie uczulani na to, żeby nie dotykać swojej twarzy. Jak się okazuje nie jest to, takie proste. W ciągu godziny swojej twarzy dotykamy średnio 16 razy. Dowiedz się, jak pozbyć się uporczywych natręctw.

Nerwowe dotykanie twarzy

Panująca obecnie sytuacja wzbudza w nas wiele obaw i niepokojów. Lęki i obsesyjne myśli wzmagają natręctwa ruchowe, które mogą potęgować ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Te wszystkie gesty, które nazywamy mimowolnymi, ale mówimy też o psychoruchowych. To oznacza, że mają również podłoże w naszych emocjach

– wyjaśniła Marzena Mawricz, psycholog.

Tego typu nawyki mają na celu zredukowanie w nas napięcia i obniżenie stresu. Dotykanie skóry działa kojąco za sprawą wytwarzania oksytocyny - hormonu, który nas uspokaja. Zdaniem Mawricz sposobem na uporanie się z natręctwem jest uświadomienie sobie jego źródeł. Pomóc może nam prowadzenie dziennika, w którym będziemy monitorować nasze zachowania. Jeśli to sprawia nam kłopot, możemy poprosić bliskich o obserwowanie naszych gestów.

Piszemy sobie, co my właściwie robimy z dłońmi i zaczynamy kierować strumień naszej uważności na dłonie. To jest coś bardzo istotnego, bo od momentu uświadomienia sobie, gdzie one są, możemy zacząć zastanawiać się, po co to robimy

– stwierdziła psycholog.

Monitorowanie zachowań

Prowadzenie dzienniczka pomoże nam odnaleźć w naszym zachowaniu pewien schemat. Podnoszenie naszej uważności ułatwi pozbycie się tików nerwowych.

Jak się dowiemy dlaczego to robimy, to jest nam dużo łatwiej rozpocząć zmianę, bo od świadomości zaczyna się zmiana

– zaznaczyła Mawricz.

Gdy już wiemy, kiedy i z jakich przyczyn pojawiają się nasze natręctwa możemy sięgnąć po techniki radzenia sobie ze stresem i redukcji napięcia takie, jak medytacja czy ćwiczenia oddechu.

Jakie możemy wyróżnić nerwowe tiki?

Do najczęstszych tików należy: skubanie brwi, wąsów, brody, drapanie głowy, szyi, nawijanie kosmyków włosów na palec, pocieranie nosa, dłubanie w nosie, naciąganie palcami ust, brody, wygładzanie brwi, wywijanie, oddzielanie i skubanie rzęs, obgryzanie paznokci, przygryzanie palca, ołówka czy długopisu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Gdy mycie rąk staje się obsesją… Czym jest nerwica natręctw?

Co powoduje jąkanie i jak wyleczyć to zaburzenie?

Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości