Jak dbać o paprotkę zwyczajną? Wymagania i pielęgnacja paprotki

Paprotka w białej donicy
Sportactive/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Paprotka domowa to roślina, którą chyba każdy choć raz miał w swoim mieszkaniu. Od lat jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków do uprawy domowej. Jej pielęgnacja potrafi przysporzyć pewnych trudności (szczególnie osobom początkującym), jednak długie i piękne liście wynagrodzą trud hodowcy. Sprawdź, jak pielęgnować paprotkę zwyczajną oraz co robić, kiedy roślina zaczyna usychać.

Paprotka zwyczajna to niezwykle wdzięczna roślina, która potrafi rosnąć latami i stale zaskakiwać swoim pięknym wyglądem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych gatunków, nie ma więc problemów ze znalezieniem paprotki dopasowanej do osobistych preferencji i możliwości mieszkalnych. Możesz zdecydować się np. na paprotki miniaturki, które pięknie prezentują się np. w łazience, jak i na paprotki kwitnące, które będą zwracały na siebie uwagę nie tylko wyglądem, ale również delikatnym, przyjemnym zapachem. Jeszcze przez zakupem sadzonki warto dowiedzieć się, jak dbać o paprotkę, aby jak najdłużej rosła. Paprotka w domu ma ściśle określone wymagania uprawne, które należy spełnić – w przeciwnym przypadku nawet najbardziej odporne egzemplarze nie będą w stanie przeżyć nawet kilku miesięcy. Zobacz, w jaki sposób należy podlewać i przesadzać roślinę, tak, żeby jej nie zaszkodzić. A może uprawiasz już kilka egzemplarzy gatunku, ale nie wiesz co zrobić, bo twoja domowa paprotka usycha? Poniżej znajdziesz rozwiązanie tego problemu i dowiesz się, jak mu zapobiegać.

Jak pielęgnować paprotkę? Wymagania rośliny

Paprocie są jednymi z najstarszych roślin występujących na Ziemi. Fakt, że przetrwały tyle lat oznacza, że jest to gatunek dość wytrzymały. Ze względu na to, że ich naturalnym środowiskiem są zazwyczaj wilgotne lasy, do których nie dociera zbyt duża ilość światła słonecznego, podobne warunki należy odtworzyć w domu, w którym planuje się zasadzenie rośliny. Nawet zwyczajna paprotka doniczkowa wymaga podłoża próchnicznego, dobrze nawilżonego (tylko niektóre gatunki radzą sobie z suszą, w większości są to jednak rośliny lubiące duże ilości wody).

Paprotka domowa najlepiej czuje się w miejscach, w których nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. Można umieszczać ją na parapetach wyłącznie z rozproszonym, delikatnym światłem. Paprotki domowe nie powinny być uprawiane na oknach od strony południowej, ponieważ nadmierna ilość słońca może doprowadzić do poparzenia liści, a w rezultacie obumierania rośliny.

Pielęgnacja paprotki wymaga regularnego nawożenia oraz podlewania rośliny. Do prawidłowego rozwoju gatunku należy stosować specjalne nawozy, które charakteryzuje niższe stężenie składników pokarmowych. Nawóz uniwersalny dla roślin doniczkowych jest dla paprotek domowych zbyt silny.

Podlewanie paprotki – co warto wiedzieć?

Systematyczne podlewanie paprotki pozwoli na zachowanie jej odpowiedniej kondycji, ponieważ roślina źle reaguje nawet na lekko wysuszoną ziemię. Zaleca się stosowanie wody o temperaturze pokojowej. Jak często podlewać paprotkę? Paprotka doniczkowa powinna być podlewana co 2–3 dni. W okresie spoczynku rośliny należy ograniczyć ten zabieg, nie można jednak dopuścić do wysuszenia się podłoża.

Przesadzanie paprotki krok po kroku

W sklepach zazwyczaj sprzedawane są niewielkie sadzonki paprotek. Warto przesadzić je już na początku, od razu po przyniesieniu ich do domu. Najlepiej wybierać w tym celu odpowiednio wysokie doniczki, z otworami na spodzie i z podstawką, która będzie gromadzić ewentualne nadmiary wody po podlewaniu. Choć przesadzaniem sadzonki nie ma zazwyczaj problemu, nie wszyscy wiedzą, kiedy i jak przesadzić paprotkę w następnych latach jej życia.

Do przesadzania paprotki zawsze wybiera się głęboką doniczkę, taką, która pomieści wszystkie korzenie rośliny i nie będzie blokować ich dalszego rozwoju. Gatunek źle znosi nawet drobne uszkodzenia, a po przesadzaniu może przez jakiś czas chorować. Na dnie nowej donicy należy koniecznie umieścić warstwę drenażową, przysypać ją odrobiną ziemi, włożyć paprotkę, a dopiero na końcu zasypać pozostałą ziemią ogrodową. Całość należy delikatnie docisnąć i obficie podlać. Podsumujmy – kiedy przesadzać paprotkę?

  • Pierwsze przesadzanie: po przywiezieniu paprotki do domu ze sklepu.
    • Kolejne przesadzanie: jeśli paprotka uprawiana jest w domu, można przesadzać ją w dowolnym czasie, nie częściej jednak niż raz na kilka lat, najlepiej w okresie wiosennym.

      Jak uratować usychającą paprotkę?

      W warunkach domowych paprotka jest narażona na liczne choroby, jednak prawidłowa pielęgnacja minimalizuje ich ryzyko i dlatego jest tak ważna. Powodem do niepokoju powinny być usychające liście oraz zamierające części rośliny, które mogą być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub pojawienia się pasożytów. W przypadku chorób grzybowych i szkodników stosuje się specjalne opryski. Od razu po zauważeniu problemu należy wyciąć zniszczone części paprotki i pozwolić roślinie się zregenerować.

      Wszystkie światła na rośliny. Porady Łukasza Skopa

      Zobacz także:

      To będą najpopularniejsze rośliny tego roku. Czy na liście jest wciąż monstera?

      Nie masz ręki do kwiatów? Oto rośliny, które sprawdzą się w każdych warunkach

      Rośliny do zadań specjalnych, czyli pnącza na balkonie i w domu. Jak je rozmnożyć?

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości