Jak otworzyć własny biznes i czy warto? Pomysły na własną działalność i czynności formalne potrzebne do jej założenia

praca, rozliczanie rachunków, skype
Dan Rentea/Getty Images
Własny biznes i jego powodzenie wymagają cierpliwości oraz wyrzeczeń. Końcowy sukces zależy też od dobrego pomysłu na własny biznesu. W domu, w centrum miasta, czy też na wsi – pomysłów na prowadzenie działalności gospodarczej można znaleźć bez liku. Nie wszystkie biznesy się jednak udają. Jak przygotować się do otwarcia własnej firmy tak, aby przetrwała ona najtrudniejszy, pierwszy rok?

Statystyki pokazują, że ok. 90% jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce „nie przeżywa” dłużej niż 1 rok . Taki stan rzeczy z jednej strony wynikać może z trudnych warunków gospodarczych, a także przesycenia rynku w pewnych sektorach, z drugiej zaś być spowodowany zbyt małym przygotowaniem do prowadzenia własnego biznesu. Nie tylko bowiem świetny pomysł na własną działalność się liczy, ale także odpowiednie przygotowanie i rozeznanie.

Czy i jak rozkręcić własny biznes? Zalety i wady pracowania na swoim

Założenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu Polaków. Często kusi ich perspektywa dużego wzbogacenia się i możliwość pracy wtedy, gdy faktycznie chcą. Jak pokazują statystyki (większość nowych firm upada w ciągu roku od powstania), aby założyć sprawnie funkcjonująca przez lata własną działalność, należy pozbyć się nierealnych wyobrażeń.

Pomysłów na własną działalność gospodarczą jest wiele. Czy warto zdecydować się na założenie własnego biznesu? To zależy. Niewątpliwym atutem posiadania własnej działalności gospodarczej jest możliwość całkowitego uwolnienia drzemiącej kreatywności i zaangażowania. Tworzenie firmy od nowa nawet wtedy, gdy chodzi o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej , jest wymagające, ale może dawać dużo satysfakcji. Prowadzenie własnej firmy jest dla wielu osób drogą do spełniania marzeń. Jeżeli ktoś marzy o własnej restauracji, trudno byłoby osiągnąć taki cel bez założenia firmy.

Istnieją jednak też wady posiadania działalności . Właściciel firmy, zwłaszcza nowej i rozpoczynającej działalność z małym wkładem początkowym, odpowiada za wszystko. Odpowiedzialność taka może przytłoczyć każdego. Jeżeli z czasem nie pojawiają się korzyści finansowe, łatwo popaść w depresję, tłumacząc sobie niepowodzenie niewłaściwym przygotowaniem lub złym pomysłem na firmę. Tymczasem warto pamiętać, że przez pierwsze miesiące większość firm (nawet takich, które później odnoszą spektakularne sukcesy) nie zarabia. To zupełnie naturalne, gdyż potrzeba czasu, by klienci dowiedzieli się o firmie i jej zaufali.

Dobry pomysł na własny biznes to podstawa. Co warto rozważyć i w jakie formie?

Dobry pomysł to fundament przyszłej firmy. To od jego innowacyjności i sposobu wykorzystywania popytu istniejącego w danym segmencie rynku zależy, czy stworzy się opłacalny biznes. Świetnym pomysłem na własny biznesu w domu może być świadczenie usług marketingowych lub informatycznych przez internet , gdyż są to jedne z najszybciej rozwijających się branż.

Mieszkając w małym mieście, należy uważnie obserwować otoczenie, ponieważ pomysł na biznes może zrodzić się poprzez danie mieszkańcom tego, czego brakuje wokół – może to być lokalna gazeta, sklep wielobranżowy lub firma remontowa, firma budowlana lub wytwarzająca produkty ekologiczne. Z kolei na wsi pomysłem na biznes, który może się świetnie sprawdzić, jest prowadzenie produkcji wyrobów ekologicznych, do której składniki mogą znajdować się tuż obok.

Założenie własnej działalności nie może odbyć się bez posiadania żadnych pieniędzy – należy mieć przygotowane oszczędności, które pokryją m.in. koszt przymusowego ubezpieczenia społecznego. Można jednak założyć firmę z małym wkładem własnym lub przy wykorzystaniu wybranej dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Czasem przed założeniem firmy nie warto rezygnować ze stałej pracy, lecz spróbować zmniejszyć etat tak, aby w razie niepowodzenia pozostawić sobie finansowy „punkt zaczepienia”.

Jak otworzyć własny biznes? Kwestie formalno-prawne

Od czego zacząć własny biznes w praktyce? Przede wszystkim od jego faktycznego założenia. Mając wizję przyszłej firmy, pomysł na biznes i sporo determinacji, można zacząć zakładać przedsiębiorstwo. Wyróżnia się kilka rodzajów działalności gospodarczych, jednakże zdecydowanie najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza . Posiadając tzw. profil zaufany, można ją założyć nawet przez internet albo udać się w tym celu do właściwego Urzędu Gminy. Wcześniej należy wybrać nazwę firmy i profil jej działalności. Konieczny będzie także wybór formy opodatkowania. Jeżeli, przykładowo, zamierza się prowadzić w internecie własny biznes oparty na sprzedaży, należy również dokonać rejestracji jako płatnik VAT (w przypadku eksportowania i importowania produktów konieczna jest też rejestracja VAT-EU). Nie należy zapominać o zgłoszeniu istnienia firmy do Urzędu Skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości