Obcinanie pazurów kotu – w jaki sposób i jak często?

mały koteczek
Vasiliki/Getty Images
Źródło: E+
Jak obciąć kotu pazury? Czy trzeba to robić? Jeśli tak, to jak często? Oto kwestie, które nurtują niemal każdego, kto wziął kota pod swój dach, zwłaszcza wówczas, gdy problemem stają się podrapane dłonie czy meble. Na powyższe pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Koty są drapieżnikami. Natura wyposażyła je w pazury, by mogły skutecznie polować oraz odpierać ataki innych zwierząt. Ostre, mocne pazury przydają się kotom także do innych celów. To dzięki nim mogą np. zwinnie wspinać się na drzewa i stabilnie utrzymać na nierównym podłożu.

Kiedy obcinanie pazurów u kota jest niewskazane?

Biorąc pod uwagę ważną funkcję, jaką u kotów pełnią pazury, zdecydowanie nie należy ich obcinać zwierzętom wychodzącym na zewnątrz . Każdy kot, choćby najlepiej karmiony, w przyrodzie daje upust swojemu instynktowi łowczemu i byłby sfrustrowany, nie mogąc schwytać swojej ofiary. Nie byłby także w stanie bronić się przed czyhającymi na niego zagrożeniami. Pazury wychodzącego na zewnątrz kota nie powinny jednak sprawiać właścicielom problemu. W naturalnych warunkach zwierzęta ścierają je o podłoże czy drzewa, regulując w ten sposób ich długość . Zaspokoiwszy swoje popędy poza mieszkaniem, zwykle nie mają także potrzeby drapać domowych sprzętów.

Obcinanie pazurów u kota niewychodzącego z domu

Kocie pazury odrastają pod zewnętrzną warstwą, która ma postać łuski odpadającej w momencie, gdy nowa jest już dostatecznie rozwinięta. Właśnie po to, by ściągnąć starą łuskę, zwierzę drapie odpowiednio chropowate powierzchnie. Jest to czynność instynktowna i nie można jej wytępić. Aby „ofiarą” domowego kota nie padały drewniane nogi stołów czy oparcia tapicerowanych mebli, należy zapewnić mu jego własny drapak . Korzystając z niego zwierzę nie jest jednak w stanie zetrzeć pazurów tak skutecznie, jak zrobiłoby to w naturze. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny obcinacz do paznokci dla kota i regularnie z niego korzystać.

Obcinanie kotu pazurów jest czynnością szczególnie wskazaną, gdy :

  • są one wyraźnie przerośnięte , rozdwojone, popękane,
    • kot ma problem z poruszaniem się (może to oznaczać stan zapalny i ból związany z zaburzeniem naturalnego procesu odnowy pazurów),
      • kocie łapki zahaczają się o takie powierzchnie, jak koce, dywany (to znak, że pazury są zbyt długie i utrudniają kotu aktywność),
        • zwierzęciu zdarza się zranić człowieka podczas zabaw czy pieszczot.

          Jak obciąć kotu pazury?

          Kot ma po pięć pazurów na przednich łapkach (jeden dalej od pozostałych) i po cztery na tylnych. Kiedy ich nie używa (w stanie spoczynku, podczas chodzenia), schowane są w opuszkach palców. Mniej więcej do połowy długości pazur wypełniony jest miazgą twórczą, silnie ukrwioną i unerwioną . Ma ona szaro-różowy kolor i lepiej widoczna jest u kotów o jasnych pazurach. Ciemną warto podświetlić, by dokładnie dostrzec jej granicę. Chronienie miazgi przed skaleczeniem jest podstawową zasadą, o której należy pamiętać przy obcinaniu kotom pazurów . Należy usuwać tylko przezroczystą, zrogowaciałą część. W przeciwnym razie można nie tylko sprawić zwierzęciu wiele bólu i na dobre zniechęcić go do współpracy przy obcinaniu pazurów, ale i doprowadzić do silnego krwawienia i związanych z nim powikłań.

          Czym obcinać kotu pazury? Nie należy używać narzędzi do ludzkich paznokci – kocie są o wiele twardsze i zwykłym obcinaczem łatwiej je połamać niż skrócić. W sklepach zoologicznych dostępne są odpowiednio ostre i wyprofilowane akcesoria – cążki, gilotynki, nożyczki . Obcinacz do pazurów dla kota jest łatwy w użyciu – wystarczy przyłożyć go pod kątem prostym do pazura i nacisnąć zdecydowanym ruchem. Czynność ta jest dla zwierzęcia całkowicie bezbolesna.

          Jak skłonić kota do współpracy przy obcinaniu pazurów?

          Kotu należy zacząć obcinać pazury jak najwcześniej , żeby poddawał się temu zabiegowi ze spokojem i ufnością. Dodatkowym wskazaniem do regularnego skracania pazurków kociąt jest fakt, że są one znacznie ostrzejsze i rosną szybciej niż u dorosłych osobników, a maluchy nie są jeszcze nauczone chować ich w trakcie zabawy, więc nietrudno jest skaleczyć towarzysza zabawy. Koty z natury nie przepadają za dotykaniem ich łap , dlatego naukę obcinania pazurów należy zacząć od oswojenia ich z tą czynnością. Łapki można głaskać, masować, a w końcu – naciskając lekko opuszki – wysuwać z nich pazurki. Kiedy zwierzę zacznie reagować na to ze spokojem, można przystąpić do zabiegu.

          Kota sadowi się tak, by nie zdołał się niespodziewanie wyrwać – może zrobić sobie przy tym krzywdę. Warto poprosić o pomoc drugą osobę. Dla ułatwienia zwierzę można owinąć kocem czy ręcznikiem tak, by wystawała spod niego tylko jedna łapka . Początkowo najlepiej obciąć tylko 2-3 pazury (resztę w innym czasie), a następnie nagrodzić pupila smakołykiem . Zabieg należy wykonywać w spokojnej atmosferze (nie podnosząc głosu, bez nadmiaru innych bodźców itd.), wybierając moment, w którym zwierzę nie jest pobudzone. Jak często obcinać kotu pazury? Zwykle wystarczy raz na 2-3 tygodnie (u kociąt nieco częściej). Jeśli kot zdecydowanie nie chce poddać się zabiegowi lub właściciel obawia się wykonać go samodzielnie, można skorzystać z pomocy weterynarza. Cena obcinania pazurów kotu to około 10-15 zł.

          Sprytny kot nauczył się otwierać balkonowe drzwi. Zobacz wideo:

          x-news

          Zobacz także:

          Jak ochłodzić kota w upały? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

          Koty z wilczym apetytem – jak je odchudzić, gdy waga okaże się zbyt duża?

          Koty tonkijskie – co je wyróżnia? Opis rasy, wygląd kotów i wskazówki pielęgnacyjne

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: E+

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości