Jak nauczyć dziecko płynnie czytać? Praktyczne porady, ćwiczenia i zabawy

GettyImages-1005200108.jpg
GettyImages-1005200108.jpg
Wiele dzieci zaczyna samodzielnie czytać na długo przed pójściem do szkoły. Są jednak też takie maluchy, które do nauki czytania trzeba zachęcić. Sprawdź, jak nauczyć czytać siedmio-, a nawet sześcioletnie dziecko.

Zobacz także: Jak zachęcić dzieci do mówienia w języku obcym podczas zagranicznych wyjazdów?

Naturalną cechą każdego dziecka jest ciekawość. Łatwo jednak tę wrodzoną dociekliwość przytłumić wywieraniem nadmiernego nacisku i zmuszaniem malucha do wykonywania czynności, na które nie ma ochoty. Cierpliwość i opanowanie w procesie przyswajania przez dziecko liter jest równie ważna, co na innych etapach jego rozwoju. Dowiedz się, jak odpowiednimi metodami nauczyć dziecko płynnie czytać, zanim jeszcze pójdzie do szkoły lub jak wspomóc naukę dziecka będącego już w szkole podstawowej.

Jak nauczyć dziecko czytać i pisać? Główne zasady

Aby nauczyć dziecko czytać i pisać, będziesz potrzebował sporej dozy cierpliwości i opanowania. Nie wszystkie dzieci przyswajają wiedzę w tym samym tempie. Niektóre wręcz mogą opierać się miesiącami przed zrozumieniem prostych – w twoim mniemaniu – rzeczy. Jeżeli jednak w ciekawy sposób wyjaśnisz maluchowi złożone zagadnienia i zaproponujesz mu atrakcyjne ćwiczenia, to z pewnością nadrobi wszystkie braki i dogoni w nauce swoich rówieśników.

Pamiętaj, że czynność czytania, pisania czy też sama umiejętność składania liter w słowa jest dla dziecka bardzo abstrakcyjna. Znajdź zatem w sobie cierpliwość i przede wszystkim kreatywność. Wykorzystaj znane ci techniki nauki i poszukaj nowych sposobów na to, aby wspomóc swoje dziecko w tym trudnym zadaniu.

Jak ćwiczyć pisanie i czytanie z dzieckiem?

Pamiętaj, że małe dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Zachęć dziecko do wspólnego przygotowania kilku obrazków. Narysujcie przedmioty lub zwierzęta, które lubicie – wasze zwierzątko domowe, ulubionego misia, piłkę lub smaczny owoc. Każdy z obrazków opatrz odpowiednim podpisem. Na początku niech to będzie pierwsza litera słowa, potem możesz podpisać obrazki całymi nazwami. Większość tego typu gier opiera się na podobnych zasadach co popularna „Memory”. Niech dziecko razem z tobą dopasowuje obrazki do poszczególnych liter. Z czasem zacznie kojarzyć i odtwarzać literki oraz wyrazy, których się nauczyło.

Pomoce do nauki czytania i pisania

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele pomocy naukowych dla rodziców. Znajdziesz między innymi gotowe już obrazki, które możesz wykorzystać do zabawy opisanej powyżej, a także pieczątki z literkami i cyferkami oraz różnego rodzaju kolorowe naklejki. Stawianie pieczątek i przyklejanie naklejek z pewnością pomoże twojemu dziecku oswoić się z kształtami poszczególnych literek. Razem możecie literować, przystawiając pieczątki w słowach tak prostych, jak np. „mama” czy „tata”.

Dobrym pomysłem na naukę liter może być też wspólne śpiewanie alfabetu. Aby pomóc dziecku zwizualizować sobie literki, możesz włączyć animację na Youtubie, w której cyferki i literki tańczą w kółku. Piosenka w formie rymowanki pomoże maluchowi zapamiętać alfabet o wiele szybciej. Oprócz wersji polskiej możecie także spróbować zaśpiewać alfabet po angielsku.

Zobacz także: Dlaczego warto czytać książki? Poznaj argumenty i tytuły warte uwagi

Jak nauczyć dziecko płynnie czytać?

Czytanie sylabami to bardzo popularna i skuteczna metoda nauki czytania. Wiele dzieci na początku ma ogromne problemy ze składaniem liter w całe wyrazy. W związku z tym maluchy często czytają słowa w taki sposób, w jaki nauczyły się czytać się pojedyncze literki. I tak zamiast słowa „mama” wychodzi im „my–a–my–a”. Jeżeli chcesz nauczyć dziecko płynnie czytać, zastosuj metodę sylabowania. Zamiast uczyć pojedynczych literek – ucz od razu sylab. Jak to zrobić? Podziel wyrazy na sylaby, ale zwróć uwagę, aby na początkowym etapie nauki były to słowa proste (bez zbitek spółgłosek czy samogłosek). Używaj przede wszystkim słów z dwoma literkami w każdej sylabie, takich jak „mama”, „tata”, „zima” czy „zupa” – ułatwisz dziecku w ten sposób naukę.

Kolejną metodą jest wspólne czytanie w kółko jednej ulubionej bajki. Brzmi znajomo? Każdy z nas miał kiedyś ukochaną historię, którą męczył rodziców. Warto zachęcać dziecko, żeby śledziło wzrokiem tekst i razem z nami szukało miejsca, w którym popełniliśmy błąd, czytając bajkę. Nie będzie również dla nas niespodzianką, kiedy po pewnym czasie dziecko usiądzie z ulubioną książką w fotelu i będzie udawało, że czyta samodzielnie. Wkrótce zresztą rzeczywiście zacznie to robić.

Więcej: 

Zobacz film: Czytanie rozwija wyobraźnię. Warto czytać dzieciom. Źródło: Dzień Dobry Wakacje.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości