Porady

Rozprawka – (prawie) praca naukowa

Kobieta siedzi przy biurku i zastanawia się, jak coś napisać

Rafal Rodzoch / Getty Images

Porady

Rozprawka – (prawie) praca naukowa

Kobieta siedzi przy biurku i zastanawia się, jak coś napisać

Rafal Rodzoch / Getty Images

Pisanie rozprawki to rozpatrywanie wybranego zagadnienia lub problemu, który następnie poddaje się dogłębnej analizie. W rozprawce zadajemy pytania, zbieramy argumenty, poszukujemy odpowiedzi i wyciągamy wnioski. Tę uproszczoną formę pracy naukowej piszemy według ściśle określonych zasad. Jak dobrze napisać rozprawkę?

Pisząc rozprawkę, musimy przekonać czytelników do swojej tezy. Jak to zrobić? Stosując określone reguły kompozycyjne i konstrukcję. Sprawdźmy więc krok po kroku, jak napisać rozprawkę.

Jak napisać rozprawkę? Najważniejsze informacje

Rozprawka to dla piszącego spore wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ trzeba się dobrze przygotować, by właściwie zbudować argumentację, przemyśleć temat i dokładnie zaplanować plan prac . Jeszcze przed rozpoczęciem pisania rozprawki powinniśmy mieć własne zdanie na temat problemu, który podjęliśmy się przeanalizować. Całość powinna być spójna i logicznie uzasadniona. W tej formie wypowiedzi nie ma miejsca na wątpliwości czy pytania pozostawione bez odpowiedzi, tym bardziej że temat rozprawki najczęściej zaczyna się od słów:

 • Udowodnij, że...,
 • Czy prawdą jest, że...,
 • Uzasadnij, że...

Rozprawka to forma pisemnej wypowiedzi, która często gości na maturze. Regularnie rozprawki piszą także uczniowie gimnazjów i liceów.

Jak napisać rozprawkę krok po kroku?

Zacznijmy od ułożenia planu rozprawki. Na początku stawiamy tezę, czyli kwestię, którą w materiale musimy obronić. Następna w planie rozprawki znajduje się hipoteza, najczęściej sformułowana w trybie przypuszczającym, której wyjaśnienie, czy udowodnienie wymaga postawienia szeregu argumentów. I to właśnie argumentowanie, czyli udowodnianie tezy, stanowi najbardziej rozbudowaną część rozprawki. Każdemu z argumentów powinniśmy w swojej rozprawce poświęcić przynajmniej jeden akapit oraz w ten sposób skonstruować pracę, by na początku znalazły się najważniejsze argumenty, w dalszej części zaś te nieco mniej istotne. Dobierając argumenty, możemy posługiwać się wieloma środkami wyrazu poprzez m.in. stosowanie cytatów czy odnoszenie się do osądów uznanych autorytetów. Możemy również wykorzystywać przysłowia. Rozprawkę kończymy wnioskami wynikającymi z naszych rozważań, udzielając odpowiedzi na wszystkie postawione pytania. W jaki sposób możemy uczynić rozprawkę ciekawszą i zasobniejszą w argumenty? Przygotowując się do jej napisania, nie musimy bazować tylko na własnej wiedzy, możemy sięgać do innych źródeł, które pomogą nam w udowodnieniu naszej tezy. Artykuły naukowe, materiały prasowe, wiedza bardziej doświadczonych osób mogą przysłużyć się temu, by temat rozprawki został bardziej szczegółowo potwierdzony.

Jak napisać rozprawkę po angielsku?

Rozprawka w języku angielskim pojawia się jako jedno z zadań egzaminacyjnych podczas Cambridge English: First. Jest to tekst do przygotowania w formule "za i przeciw" (for and against essay), w którym prezentujemy wady i zalety konkretnego zagadnienia za pomocą właściwie dobranych argumentów. Jak napisać rozprawkę w tej formie po angielsku? Tekst będzie wymagał od nas wiedzy merytorycznej i oczywiście językowej, natomiast jego konstrukcja jest sformatowana. We wstępie staramy się przykuć uwagę odbiorcy, pisząc o plusach i minusach konkretnego zagadnienia. W dalszej części argumentujemy "za", wybierając kilka najbardziej celnych powodów i uzasadniamy je. Następnie w ten sam sposób postępujemy z argumentami "przeciw". W zakończeniu odnosimy się do tezy, przedstawiając własny punkt widzenia. Rozprawka pisana po angielsku podczas egzaminu powinna zawierać około 200 słów. Niezwykle istotne jest, by trzymać się kilku zasad, zwłaszcza jednej – tekst ma być napisany formalnym językiem z zastosowaniem formy bezosobowej. Warto też używać wyrażeń, dzięki którym materiał stanie się bardziej dynamiczny i łatwiejszy do przeczytania przez osobę egzaminującą. Jakie to wyrażenia?

Część pierwsza rozprawki – za i przeciw

 • be in favour of / be against – być za / przeciw
 • for example – na przykład
 • in spite of – pomimo
 • on the one hand / on the other hand – z jednej strony / z drugiej strony

Część druga – argumentacja

 • to start with – na początek
 • finally – na koniec
 • firstly, secondly, thirdly – po pierwsze, po drugie, po trzecie

Część trzecia – argumentacja "za"

 • the main advantage of … is that – główną zaletą … jest to, że
 • a number of people are in favour of – niektóre osoby są za …
 • not only is it a great asset, but also – nie tylko jest to dużą zaletą, ale

Część czwarta – argumentacja "przeciw"

 • however, it needs to be added that – jednakże, należy dodać, że
 • from an ethical point of view – z etycznego punktu widzenia
 • the issue is far from being solved, but – długa droga do rozwiązania problemu, ale

Część piąta – podsumowanie

 • in conclusion – na zakończenie
 • to sum up – podsumowując
 • on balance – po namyśle

Quentin Tarantino stoi przed nowym wyzwaniem zawodowym. Reżyser podpisał kontrakt na publikację dwóch książek.

Zobacz także:

Trudna sztuka składania życzeń – jak napisać najpiękniejsze życzenia?

Tani i prosty przepis na szczęście. Na czym polega norweski "friluftsliv"?

Zdzisław Beksiński zginął od 17 ciosów nożem. Morderca był przyjacielem rodziny. "Dobrze znał mistrza"

Co sądzisz o tym artykule?
67
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0