Jak radzić sobie z grzybicą paznokci? Leczenie, domowe sposoby

grzybica panokci
Fot. AndreyPopov / Getty Images
Grzybica paznokci w większości przypadków pojawia się na stopach. Zarazić się nią jest bardzo łatwo – czasem wystarczy wyjść tylko na basen. Choroba objawia się poprzez zażółcenie lub zbrązowienie płytki paznokcia. Podstawą przy jej leczeniu są leki doustne oraz preparaty miejscowe – można jednak uzupełniać terapię domowymi sposobami.

Do bezpośrednich przyczyn grzybicy paznokci należą grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe. Najłatwiej wyleczyć chorobę w początkowym stadium, dlatego – jeśli zauważy się u siebie jakiekolwiek objawy grzybicy paznokci – koniecznie trzeba się udać do lekarza. Należy pamiętać, że leczenie grzybicy na ogół nie jest proste , ponieważ grzyby odpowiedzialne za chorobę znajdują się we wnętrzu płytki paznokcia.

Więcej:

Grzybica paznokci – leki doustne jako podstawa leczenia

Do jakiego lekarza należy udać się z grzybicą paznokci? Najlepiej do dermatologa, który może zlecić badanie mikologiczne.

Podstawą przy leczeniu grzybicy są leki doustne. Jedną z najczęściej wykorzystywanych w nich substancji leczniczych jest terbinafina , która bardzo dobrze radzi sobie w przypadku zakażeń dermatofitami Candida albicans , jednak nieco gorzej w przypadku zakażeń drożdżakami oraz pleśniami. Leki z terbinafiną chorzy pacjenci przyjmują przez 6 tygodni, a czasem nawet przez pół roku.

Leczenie grzybicy paznokci – preparaty miejscowe

Preparaty miejscowe uzupełniają w pewien sposób terapię lekami doustnymi. W przypadku grzybicy paznokci wykorzystywany jest więc specjalistyczny lakier zawierający cyklopiroks oraz amorolfinę. W początkowym stadium wystarczą też niewielkie plastry z substancjami grzybobójczymi. W terapii stosowane są także kremy z bifonazolem, jednak nie są one skuteczne we wszystkich przypadkach.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Domowe sposoby mogą jedynie wspomóc standardowe leczenie grzybicy paznokci. Jak najbardziej można je jednak wypróbować.

1) Dobrym sposobem na grzybicę paznokci u rąk i nóg jest ocet jabłkowy. Należy go wymieszać w proporcji 1:1 z wodą, a następnie moczyć w nim dłonie lub nogi przez 20 minut – taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz dziennie.

2) Efekty można uzyskać również dzięki mieszance olejku z drzewa herbacianego oraz oliwy z oliwek – ta wykazuje bowiem działanie grzybobójcze oraz odkażające. Taką mieszankę warto wmasowywać w płytkę paznokcia 2 razy dziennie.

3) Dobrą metodą na pozbycie się grzybicy jest również nacieranie paznokci czosnkiem. Wystarczy wymieszać go z oliwą z oliwek – tak, aby powstała konsystencja pasty, a następnie nałożyć całość na 30 min na paznokcie.

4) Warto spróbować mieszanki olejku lawendowego z oregano i moczyć w niej paznokcie. Do moczenia można zastosować również olej tymiankowy.

5) Jeśli masz w domu jogurt naturalny, również i on może ci pomóc w leczeniu grzybicy – standardowo, wystarczy w nim moczyć chore paznokcie.

6) Soda oczyszczona i sok z cytryny też sprawdzą się przy leczeniu grzybicy paznokci u nóg i rąk . Wystarczy stworzyć z nich pastę. Samą sodę warto też wsypać do butów, w których osiedlają się bakterie.

Grzybica paznokci – co robić, gdy się pojawi? Podstawowe zasady higieny

Należy pamiętać, że przy grzybicy paznokci stóp i dłoni bardzo ważna jest odpowiednia higiena.

1) Należy myć stopy przynajmniej raz lub 2 razy dziennie – dobrze się do tego sprawdzi mydło szare lub przeciwbakteryjne. Po umyciu należy dokładnie wytrzeć stopy, nie zapominając o przestrzeniach między palcami.

2) Do noszenia na co dzień dobrze jest wybrać wygodne, nieuciskające buty z naturalnych i przewiewnych materiałów – grzybica najlepiej rozwija się w cieple i wilgoci .

3) Nie należy zapominać również o przewiewnych, wykonanych z bawełny skarpetkach oraz ich częstej zmianie.

4) Warto również przycinać regularnie, w odpowiedni sposób paznokcie. Nie mogą być one obcięte za krótko, powinny mieć lekko zaokrąglone brzegi.

5) Nie wolno wymieniać się ręcznikiem, butami czy skarpetkami z innymi ludźmi.

6) Aby odkazić buty, warto włożyć je oraz 10-procentowy roztwór formaliny (do kupienia w aptece) do foliowego worka. Następnie należy zamknąć je szczelnie i pozostawić w ciepłym miejscu. Po upływie 48 godzin trzeba wyjąć buty i wietrzyć je przynajmniej przez kolejne 24 godziny na świeżym powietrzu.

7) W aptece można zaopatrzyć się również w tabletki chinoksyzolu. Aby odkazić buty, należy rozpuścić jedną pigułkę w szklance wody. W tak przygotowanym roztworze trzeba namoczyć watę lub szmatkę, a następnie włożyć ją do butów. Same buty warto umieścić w oddzielnych torebkach foliowych i precyzyjnie je zamknąć. Po upływie doby należy wyjąć buty i wietrzyć przez kolejne 24 godziny na świeżym powietrzu.

Zobacz film: Być kobietą - paznokcie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości