Warzywny i ziołowy ogród na balkonie – jak go założyć i jakie rośliny w nim uprawiać?

Ogródek na balkonie lub na tarasie to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystywać w kuchni własnoręcznie wyhodowane warzywa i zioła. Nie trzeba mieszkać w domu prywatnym ani być właścicielem działki – nawet niewielką powierzchnię balkonu można zagospodarować na warzywny lub ziołowy ogródek. Zobacz, jak założyć miniogródek na balkonie i jakie rośliny warto w nim uprawiać. W Dzień Dobry TVN rad udzieliła Ula Chincz.

O czym trzeba pamiętać wg Uli Chincz?

  • Strony świata: zioła w półcieniu, w słońcu pomidory, papryka (papryka na przykład lubi ceramiczne donice, bo one się pięknie nagrzewają w słońcu, a papryka lubi mieć ciepło w korzonki), słodki groszek
    • Co nam nie wyrośnie albo wyrośnie słabo: dynie, ogórki, cukinie, kabaczki, fasolka szparagowa - one potrzebują trochę przestrzeni
      • Możemy śmiało sadzić długie warzywa korzeniowe: podłużne buraki, marchewki czy pietruszkę, ale to już nie w skrzynkach, ale donicach i nie za dużo ziaren w jednej donicy
        • Do skrzynek idealnie nadają się rzodkiewki, jadalne kwiaty, sałata (nie wyrośnie wielka, ale małe listki są najsmaczniejsze), pięknie rosną poziomki (lekko w cieniu) i truskawki (im więcej słońca tym są słodsze - ja mam dwie grządki - mniej i bardziej zacienioną i te ze słońca są znacznie słodsze)
          • Najbardziej wdzięczne w uprawie są pomidorki koktajlowe - pięknie rosną i obficie owocują no i są jednocześnie dekoracją
            • W czym sadzić: skrzynki drewniane (takie po warzywach, wystarczy wyścielić je folią), donice ceramiczne i osłonki, (czyli takie coś bez dziurki, na włożenie doniczki), skrzynki balkonowe, nawet stary emaliowany garnek się nada.
              • Do pojemników bez otworów sypiemy na dno keramzyt - chodzi o to, by nadmiar wody tam spływał i nie powodował gnicia korzeni w przypadku przelania
                • Używamy ziemi uniwersalnej, ziemi do ziół ew. do warzyw (są takie „specjalne mieszanki”), ale żadnej innej - pozostałe mogą zawierać nawozy nienadające się do roślin jadalnych
                  • Nawozimy tym, co mamy w domu: pokruszonymi skorupkami jajek, fusami z kawy no i przede wszystkim skubiemy, podjadamy, podcinamy - korzystamy z tego, co wyrosło ile wlezie!

                    Ogródek na balkonie jest dobrą opcją dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z uprawy warzyw i ziół, a jednocześnie nie mają możliwości uprawiania ich bezpośrednio w gruncie. Nie wystarczy jednak kupić kilka doniczek i zasadzić w nich rośliny. Żeby ogród na balkonie w bloku był nie był zbyt problematyczny w utrzymaniu i żeby cieszyć się obfitymi zbiorami, trzeba zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Sprawdź, jak zaaranżować balkonowy ogród i o czym należy pamiętać.

                    Zobacz też: Użądlenie pszczoły – jak sobie z nim radzić? Jakie są objawy alergii na pszczeli jad? >>> 

                    Ogród warzywny na balkonie – jakie warzywa można sadzić?

                    Ogródek na balkonie w bloku daje tak naprawdę wiele możliwości. Można sadzić w nim różne rośliny, które niczym nie będą się różnić od tych uprawianych na działkach, bezpośrednio w gruncie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre gatunki osiągają po prostu zbyt duże rozmiary, żeby zasadzić je na balkonie. Mają również zbyt gęste i głębokie systemy korzeniowe, czy też charakteryzują się długim okresem wegetacyjnym. W uprawie balkonowej nie sprawdzą się warzywa dyniowate, korzeniowe i kapustne.

                    Zobacz też: Jak zorganizować przyjęcie w ogrodzie, udekorować stół i wybrać menu? >>> 

                    Na balkonie można sadzić takie warzywa jak:

                    • pomidory koktajlowe – ich uprawa jest niesamowicie łatwa, a plony bardzo obfite;
                      • sałata i rzodkiewka – te rośliny dość wcześnie rozpoczynają sezon wegetacyjny, a przy prawidłowej pielęgnacji równie szybko pojawiają się smaczne, dorodne warzywa. Uprawa balkonowa nie odbiega od uprawy tych roślin w tradycyjnym ogrodzie;
                        • natka pietruszki i seler – mogą rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie i nie wymagają dużo przestrzeni do wzrostu, dlatego tak chętnie sadzone są przez osoby mające ogród warzywny na balkonie;
                          • szczypiorek i cebulka – podobnie jak seler i pietruszka nie potrzebują zbyt dużych doniczek. Są łatwe w uprawie i pielęgnacji.

                            Ziołowy ogródek balkonowy – jakie zioła uprawiać?

                            Ogródek ziołowy na balkonie najczęściej tworzy się z roślin takich jak: bazylia, oregano, majeranek, tymianek oraz mięta. Co najważniejsze, mogą być one uprawiane przez cały rok. W chłodniejszych okresach wystarczy trzymać je w ciepłym pomieszczeniu, np. na parapecie w kuchni. W sklepach często sprzedaje się gotowe sadzonki, które w domu wystarczy jedynie przesadzić do świeżej ziemi i nowych doniczek. Planując ogródek ziołowy na balkonie, warto wybrać podłużne skrzynie zamiast pojedynczych pojemników (można w nich sadzić po kilka różnych gatunków).

                            Ogródek na balkonie – co warto wiedzieć przed jego założeniem?

                            1. Odpowiednie stanowisko uprawy. Rośliny różnią się między sobą wymaganiami uprawowymi. W ogrodzie na balkonie zazwyczaj sadzi się gatunki mało wymagające, jednak mimo to warto zwracać uwagę na informacje podawane na opakowaniach nasion lub gotowych sadzonek. Balkony słoneczne pozwalają na sadzenie różnych rodzajów warzyw i ziół, zaś na te, na których przez większość dnia jest cień, należy wybierać rośliny cieniolubne.

                            2. Wybór doniczek i skrzyń dla roślin. Metalowe i plastikowe doniczki mogą zaparzać rośliny i prowadzić do gnicia ich korzeni. W ogródku na balkonie w bloku nie sprawdzą się również doniczki betonowe i kamienne – mają zbyt dużą wagę. Najlepszym rozwiązaniem są skrzynie ceramiczne ze specjalnymi otworami odpływowymi oraz dołączoną podstawką, która będzie gromadzić nadmiar wody. Dzięki temu system korzeniowy nie będzie narażony na zalanie, które mogłoby spowodować obumieranie warzyw i ziół.

                            3. Przygotowanie drenażu. Przed wsypaniem ziemi ogrodowej i zasadzeniem rośliny na dnie każdej donicy należy przygotować warstwę drenującą z kamieni, żwiru lub keramzytu o grubości kilku centymetrów. To kolejny zabieg, który uchroni przed zaleganiem wody na dnie donicy i gniciem korzeni.

                            Zobacz też: Sposoby na piękny i tani ogród >>> 

                            Jak założyć miniogródek na balkonie? Sadzenie roślin krok po kroku

                            Zakładając miniogródek na balkonie , warto pamiętać o 4 podstawowych zasadach:

                            1. Kupione w sklepie warzywa i zioła należy delikatnie wyjąć z plastikowych doniczek, w których były sprzedawane.

                            2. Korzenie roślin należy otrzepać z nadmiaru ziemi i w razie potrzeby rozdzielić na mniejsze sadzonki.

                            3. Do pojemnika z wcześniej przygotowanym drenażem trzeba wsypać ziemię.

                            4. Następnie należy włożyć rośliny i zasypać je kolejną cienką warstwą ziemi. Warzywa i zioła sadzi się w rozsadach co kilka centymetrów.

                            W przypadku kupowania nasion warto wysiać je do skrzynek odpowiednio wcześniej, tak aby w okresie intensywnej wegetacji, późną wiosną, można było już wynieść poszczególne doniczki do ogrodu na balkonie. Pogoda w Polsce czasem nie pozwala na uprawę roślin na początku marca czy nawet w kwietniu.

                            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości