Jak jeść melona? Melon galia, kantalupa i miodowy – popularne odmiany

Melon
Josef Mohyla/Getty Images
Źródło: E+
Melon to przepyszny i soczysty owoc, który może być składnikiem wielu dań. Choć do niedawna był jeszcze dość egzotyczny i rzadko spotykany, dziś sięga po niego coraz więcej Polaków. Sprawdź, jak jeść melona, jak go prawidłowo obierać i jakie ma właściwości.

Wśród najpopularniejszych odmian melonów, dostępnych w polskich supermarketach, znajdują się melony galia, melony miodowe oraz melony kantalupa. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym smakiem, a poszczególne odmiany różnią się między sobą również wyglądem skórki i miąższu. Są to jednak owoce bez wątpienia zdrowe, o wielu korzystnych właściwościach dla organizmu, warto więc po nie regularnie sięgać. Nie wiesz, z czym i jak jeść melona? Poznaj propozycje przekąsek z dodatkiem tego owocu oraz dowiedz się, jak go szybko obrać.

Melon – popularne odmiany owocu

Najbardziej dostępną i najpopularniejszą odmianą melona jest melon miodowy. Owoce można znaleźć w praktycznie każdym supermarkecie. Odmiana ta wyróżnia się podłużnym, jajowatym kształtem i w porównaniu z innymi ma najbardziej wyrazisty, najsłodszy smak. Często mówi się o nim po prostu "żółty melon" ze względu na kolor skórki. Miąższ melona miodowego jest jasnozielony.

Inną, chętnie kupowaną odmianą jest melon galia, nazywany również melonem siatkowym. Owoc ten wyróżnia się bladozieloną skórką i intensywnie pomarańczowym miąższem.

Odmianą rzadko spotykaną w Polsce, która jednak świetnie nadaje się do przyrządzania deserów, jest melon kantalupa, o kulistym kształcie i pomarańczowym miąższu. Skórka owocu ma kolor zielony, często pokryty delikatnymi włoskami i guzkami.

Jak obrać i jeść melony? Porady

Zarówno melon miodowy, jak i melon galia czy melon kantalupa, obiera się w identyczny sposób. Najpierw musisz wyznaczyć sobie środek owocu i przekroić go na pół. Następnie, przy użyciu łyżeczki, wydrąż wszystkie pestki. Używając ostrego noża, obierz skórkę melona. Na sam koniec pokrój melon w kosteczkę lub paski. Z miękkich owoców możesz zrobić także kulki do dekoracji lodów, wykorzystując w tym celu metalową łyżkę.

Melon – jak jeść ten owoc? Sposób podania

Melony można jeść zarówno samodzielnie, jak i w formie dodatku do niektórych potraw. Często przygotowuje się z nich różne smaczne przekąski, które można zaserwować podczas wizyty gości. Melon sam w sobie charakteryzuje się przyjemnym, słodkim smakiem, nie trzeba więc zbyt długo zastanawiać się nad sposobami na jego ulepszenie. Najprostszą przystawką, którą można przygotować w zaledwie kilka minut, jest melon miodowy podawany z szynką parmeńską. Owoce wystarczy pokroić w cienkie paski i owinąć plastrami szynki, zawijając całość w rulonik. Z kolei w wersji wegetariańskiej mięso można zastąpić serem feta – takie połączenie jest równie smaczne. Te owoce można wykorzystać także podczas przygotowywania koktajli. Można łączyć go z innymi owocami lub blendować samodzielnie, np. z dodatkiem nasion chia. Jeśli chcesz jeść melona na słodko, możesz przygotować również sałatkę owocową z jego wykorzystaniem. Najbardziej polecane mieszanki to melon z arbuzem, melon z mango czy melon z pomarańczą i mandarynką. Świeżo pokrojone plastry melona mogą stać się dekoracją lodów, a tym samym przełamać zbyt słodki smak.

Melon – kiedy można go jeść?

Melony powinny być spożywane wyłącznie wtedy, kiedy są już dojrzałe. Są wtedy najsmaczniejsze, miękkie i wyjątkowo słodkie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są owoce. Należy wybierać tylko takie melony, które są sprzedawane w całości. Dobrze, jeśli ich skórka nie jest w żadnym miejscu uszkodzona. W zależności od tego, jak szybko chcemy zjeść kupione owoce, można wybrać mniej lub bardziej dojrzałe egzemplarze. Aby to sprawdzić, wystarczy delikatnie nacisnąć owoc. Jeśli ten ugnie się pod wpływem ucisku, oznacza to, że jest już dojrzały. Jeśli jednak skórka wgniata się zbyt mocno, może oznaczać to, że melon powoli zaczął się psuć lub termin jego ważności niedługo się skończy. Twarde melony kupione w sklepie będą nadawać się do spożycia w ciągu kilku dni. Aby nieco opóźnić proces dojrzewania owoców, można przechowywać je w lodówce.

Melony – dlaczego warto jeść te owoce?

Warto regularnie jeść melony z kilku przyczyn. Owoce te są świetnym źródłem wapnia, potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu, są bogate także w witaminy A, K, E, B6 oraz C. Ich korzystne właściwości są związane, przede wszystkim, z łagodzeniem stanów zapalnych i trądziku, nawilżaniem skóry, niwelowaniem podrażnień. Regularne spożywanie melonów pomaga zapobiegać chorobom serca oraz pogarszaniu się wzroku. Jeść melona mogą także osoby, które martwią się o ilość spożywanych kalorii – w 100 g owocu znajduje się zaledwie 35 kcal. Przy tym należy jednak pamiętać, że są to owoce zawierające sporo cukru, dlatego nie są polecane osobom chorującym na cukrzycę.

Zobacz też:

Owoce tropikalne – charakterystyka i właściwości

Jakie witaminy ma pomidor? Poznaj wartości odżywcze pomidora

Owoce i warzywa o dużej zawartości wody. Które mają jej najwięcej?

Zobacz wideo: Jak myć warzywa i owoce

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości