Aranżacje wnętrz

Jak fotografować wnętrza, by idealnie prezentowały się na zdjęciach?

Jak fotografować wnętrza?

Fot. Hero Images / Getty Images

Aranżacje wnętrz

Jak fotografować wnętrza, by idealnie prezentowały się na zdjęciach?

Jak fotografować wnętrza?

Fot. Hero Images / Getty Images

Uwielbiasz swoje mieszkanie i chcesz uwiecznić je na zdjęciu, ale nie wiesz jak to zrobić? Oto proste triki, dzięki którym wykonasz idealne fotografie swoich wnętrz. Zobacz, którą porę dnia wybrać na sesję zdjęciową, jak przygotować mieszkania oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

 • Najważniejsze jest światło! Jak wybrać odpowiednią porę dnia na zrobienie zdjęć mieszkania?
 • Sprzęt. Jakim aparatem robić zdjęcia? Czy potrzebny jest statyw?
 • Format RAW czy JPG?
 • Przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej - krok po kroku.
 • Odpowiedni kadr i kompozycja zdjęcia.
 • Obróbka zdjęcia - czy jest potrzebna?


1. Wybierz odpowiednią porę dnia na wykonanie zdjęć, najlepiej poranek albo popołudnie. Światło jest jednym z najważniejszych elementów - miękkie poranne lub popołudniowe słońce może zdziałać cuda i sprawić, że twoje mieszkanie na zdjęciach będzie wyglądać jaśniej i przytulniej.

Jeśli masz kominek, koniecznie rozpal go do zdjęć. To dodatkowe źródło ciepłego światła, które stworzy domowy nastrój.

Poeksperymentuj też z włączonymi poszczególnymi lampami, na przykład w sypialni. Włączone lampki nocne mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać bardziej intymnie. Uzyskasz tym sposobem ciekawy efekt.


2. Zdjęcie mieszkania możesz wykonać praktycznie każdym aparatem fotograficznym lub telefonem komórkowym. Jeśli jednak masz lustrzankę i możesz dobrać do niej obiektyw, wybierz obiektyw szerokokątny - czyli na przykład: 35 mm, 24 mm, 14 mm. Dużą pomocą podczas robienia zdjęć wnętrz jest statyw, który zapobiegnie poruszeniom widocznym później na fotografii.
3. Fotografując mieszkanie, wybierz w swoim aparacie format RAW, nie JPG. Zdjęcie w formacie RAW czyli w wersji "surowej" może ważyć przynajmniej kilkanaście megabajtów, ale podczas obróbki cyfrowej będziesz w stanie „wyciągnąć” ze zdjęcia o wiele więcej i nie stracisz na jakości fotografii. 

W przypadku kiedy nie zamierzasz obrabiać zdjęcia, a zdjęcie ma być po prostu pamiątką, format JPG powinien wystarczyć.

4. Przygotuj swoje mieszkanie do sesji zdjęciowej. Zwróć uwagę na szczegóły. Usuń z fotografowanego wnętrza elementy, które mogą rozpraszać widza, np. kable, przedłużacze, kosze na śmieci, ubrania. Poukładaj idealnie poduszki, ustaw zasłony. Kiedy fotografujesz sypialnię, zwróć dodatkowo uwagę na pościel, narzuty, kołdrę. Najlepiej, żeby były ułożone niemal idealnie, wtedy unikniesz niepotrzebnego wrażenia nieporządku.

Możesz również nieco "podrasować" wnętrze - np. fantazyjnie zarzucić koc na kanapę lub położyć na stole wazon ze świeżymi kwiatami. Takie proste tiki spowodują, że mieszkanie na zdjęciu będzie wyglądać na tętniące życiem i prawdziwe.

5. Przemyśl kadr i skomponuj zdjęcie. Fotografując wybrane pomieszczenie, pomyśl o tym co jest w nim najważniejsze i wyeksponuj to na pierwszym planie. Wybieraj przede wszystkim szerokie plany, dzięki którym pokażesz całe pomieszczenie. Zdjęcie poziome czy pionowe? W większości przypadków zdjęcie poziome okaże się lepszym rozwiązaniem. Wyjątkiem są zdjęcia bardzo wąskich pomieszczeń, na przykład korytarzy czy małej łazienki - wtedy lepiej sprawdzi się orientacja pionowa. 

6. Jeśli chcesz, by twoje zdjęcie wyglądało idealnie, koniecznie poddaj je obróbce cyfrowej. Co powinieneś poprawić?
  • wyprostuj perspektywę
  • wyciągnij szczegóły z cieni
  • pozbądź się zbyt mocnych prześwietleń
  • popracuj nad odpowiednim balansem bieli
  • usuń drobne, niepotrzebne elementy, które psują odbiór zdjęcia
  • popraw kolory
  • wyostrz zdjęcie.


  Co sądzisz o tym artykule?
  3
  0
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  0