Finanse i Praca

Jak działa kantor internetowy? Kryteria wyboru i spread walutowy

kantor online

Fot. Image Source / Getty Images

Finanse i Praca

Jak działa kantor internetowy? Kryteria wyboru i spread walutowy

kantor online

Fot. Image Source / Getty Images

Kantory internetowe są coraz popularniejsze. Kantor internetowy, podobnie jak klasyczny, stacjonarny, z jednej strony nie przyjmuje żadnej opłaty za wykonanie usługi wymiany walut, z drugiej generuje jednak zyski. Czy to, jak działa kantor internetowy, różni się od działania kantoru stacjonarnego?

Wymiana walut niegdyś wiązała się z koniecznością udania się do stacjonarnego kantoru. O ile w latach 90. XX wieku stacjonarne kantory rodziły się niczym grzyby po deszczu, o tyle obecnie, w dobie internetu i nowoczesnych technologii, zostały prawie całkowicie wyparte przez kantory internetowe. Jaki kantor internetowy warto wybrać do wymiany walut?

Więcej:

Niezbędny do szybkiej wymiany walut – kantor internetowy. Jak działa?

Podstawowym elementem przygotowania się do jakiejkolwiek podróży zagranicznej jest wymiana waluty. Chociaż alternatywą jest stosowanie bankowych kart walutowych, zawsze warto mieć ze sobą także trochę fizycznej gotówki (między innymi dlatego, że nie we wszystkich państwach terminale płatnicze występują tak powszechnie, jak w Polsce). Dzięki temu, że istnieją kantory internetowe, proces wymiany waluty może być bardzo szybki i nie musi wiązać się z koniecznością wychodzenia z domu.

Różnica w sposobie funkcjonowania kantoru internetowego względem kantoru stacjonarnego ogranicza się wyłącznie do sposobu przekazywania pieniędzy. W pierwszym przypadku dokonuje się szybkiego przelewu na konto kantoru. W drugim wariancie gotówkę należy osobiście zanieść do stacjonarnego punktu. Warto także wiedzieć, że czas trwania wykonania usługi zależy już indywidualnie od tego, jak działa kantor internetowy. Najlepsze kantory online oferują zwrotny przelew w tempie nawet do 15 minut od momentu wykonania i zatwierdzenia transakcji.

Korzystanie z kantorów internetowych a kwestia bezpieczeństwa

Często podnoszonym argumentem na rzecz korzystania z tradycyjnych punktów wymiany walut jest kwestia bezpieczeństwa. Ostatecznie w kantorze stacjonarnym nie ma zagrożenia utraty pieniędzy. Przy wykonaniu przelewu może pojawić się obawa, czy na pewno otrzyma się przelane środki z powrotem (tylko w innej walucie).

Sposobem na tego rodzaju wątpliwości jest wybór odpowiedniego kantoru. Firmie cieszącej się tysiącami dobrych opinii raczej można zaufać. Zastanawiając się jednak, jak wybrać bezpieczny kantor internetowy, zawsze można zwrócić uwagę na to, czy dana firma ma status krajowej instytucji płatniczej (KIP). W Polsce istnieje prawie dziesięć kantorów internetowych, które taki status posiadają. Kantory ze statusem KIP nadzorowane są przez główną instytucję regulującą rynek finansowy w Polsce, czyli Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Dzięki temu ma się prawie 100% pewność, że wszystkie transakcje odbędą się uczciwie.

Dobry kantor internetowy, czyli jaki?

To, jaki kantor internetowy warto wybrać, zależy od kilku czynników. Istotną kwestią jest czas uzyskania przelewu zwrotnego i to, czy kantor ciszy się zaufaniem klientów lub czy dodatkowo jest objęty statusem KIP. To jednak nie wszystko – ostatecznie przy wyborze kantoru należy brać pod uwagę cenę wykonania usługi, czyli spread.

Trudno nie dostrzec, że kantor nie zarabia w takiej formie, jak np. sklep spożywczy. Pragnąc wymienić 100 złotych na inną walutę, nie ma konieczność zapłacenia, przykładowo, 5 złotych za wykonanie usługi wymiany waluty. Zatem jak działa kantor internetowy, że mimo to może prowadzić działalność nawet wysoce zyskowną?

Zrozumienie funkcjonowania kantorów polega głównie na zrozumieniu mechanizmu spreadu walutowego. Kantor zarabia wyłącznie na spreadzie, czyli na różnicy kursowej. Jeżeli dolar amerykański (USD) można kupić za – przykładowo – 4,05 zł, a sprzedać go za 3,95 zł, to oznacza to, że spread walutowy w takim kantorze wynosi 10 groszy. Co więcej, jeżeli aktualna cena dolara amerykańskiego zatwierdzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) na dany dzień zgodnie z codziennymi dyrektywami międzynarodowych banków centralnych wynosi równe 4 zł, to oznacza to, że powyższa wartość spreadu w ujęciu procentowym wynosi 2,5%. To cena, której nie widać, jednak jest to faktyczna zapłata na rzecz kantoru w zamian za usługę wymiany waluty. Wobec tego należy wybierać takie kantory internetowe, które oferują jak najniższą wartość spreadu walutowego. Warto szczegółowo porównać ze sobą oferty kantorów, ponieważ jeden kantor może mieć niższy spread na jednej walucie, ale już znacznie wyższy na drugiej.

Na marginesie warto powiedzieć, że występowanie niższych spreadów w kantorach internetowych niż w stacjonarnych uzasadnia się wyższą płynnością (większą liczbą transakcji) tych pierwszych instytucji. W takiej sytuacji nawet przy niższej „marży” mogą one generować większy zysk.


Zobacz film: Oszczędne życie rodziny Beckhamów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
54
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0