Gorące tematy

Jak dotrzeć na defiladę "Wierni Polsce" i gdzie najlepiej oglądać defiladę?

Polscy żołnierze na defiladzie

fot. arkadiuszkomski/Getty Images

Gorące tematy

Jak dotrzeć na defiladę "Wierni Polsce" i gdzie najlepiej oglądać defiladę?

Polscy żołnierze na defiladzie

fot. arkadiuszkomski/Getty Images

W czwartek, 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach odbędzie się defilada "Wierni Polsce", w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych. Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę? Skąd będzie najlepiej widać?

W czwartek ulicami Katowic przejdzie defilada Wierni Polsce z udziałem ponad 2,6 tys. żołnierzy. Ruch w centrum miasta będzie ograniczony; w rejon defilady będzie można dotrzeć specjalnie uruchomionymi autobusami i pociągami - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej.

Defilada "Wierni Polsce" w Katowicach

Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14. Żołnierze rozpoczną marsz na ul. Bagiennej, następnie przejdą przez al. Roździeńskiego, Rondo im. Jerzego Ziętka i na północ aleją W. Korfantego. Przemarsz zakończy się na wysokości Pętli Słonecznej ok. godz. 16. Następnie zaplanowano wojskowy piknik w Strefie Kultury.

Oprócz czołgów, w defiladzie lądowej, zobaczyć będzie można także kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu, osoby przemieszczające się na kierunkach np. od lub do dworca PKP - plac pod Spodkiem, powinny skorzystać z następujących obejść: Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR, przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki, przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem i przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką. 15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12. Należy pamiętać, że przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia i nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Gdzie najlepiej oglądać defiladę?

MON rekomenduje mieszkańcom i gościom ustawiać się na trasie przemarszu defilady: - Plac pod Spodkiem; - Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) - na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską; - Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron - od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę? 

Ze względu na duże ograniczenia ruchu w centrum miasta najlepiej skorzystać z komunikacji publicznej. 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę. Z rejonu dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawowa, Piotra Skargi, Sokolska, Morcinka. Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się na kierunkach np. od/do dworzec PKP - plac pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść.

  • Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR
  • Przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki
  • Przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem
  • Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12).

Przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać. Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót:

  • S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam"
  • S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”.

Szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informację dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych dostępne są na stronie ZTM.

Od poniedziałku, 12 sierpnia, Urząd Miasta Katowice uruchamia także infolinię dedykowaną wydarzeniu. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej będą udzielać informacji w dniach: poniedziałek, wtorek i środa w godzinach 8.00 – 18.00 oraz w czwartek (dzień wydarzenia) w godzinach 8 – 14. Numery infolinii to: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.

Więcej informacji o defiladzie można znaleźć na stronie MON.

Przygotowania do defilady wojskowej


Źródło: MON |
Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0