Mina kota ze Shreka i oczy psa Pluto, czyli jak domowe zwierzęta manipulują swoimi opiekunami?

Ostatnio na światło dzienne wypłynął pewien bardzo ciekawy news: psy wykształciły specjalne mięśnie wokół oczu, by budzić w nas czułość. Jak jeszcze nasze zwierzęta domowe manipulują nami w celu osiągnięcia własnych celów? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: Sonia Maciuszek, certyfikowany behawiorysta zwierząt domowych, aktorka Zofia Zborowska, która jest opiekunką Wieśki i aktor Tomasz Ciachorowski - opiekun Rejczel.

Zespół oswojenia

Podczas procesu domestykacji, czyli udamawiania się, zarówno psy jak i koty wykształciły cechy fizyczne i psychiczne, mające na celu adaptację do życia u boku człowieka.

>>> Zobacz także:

Człowiek początkowo w sposób nieświadomy, a następnie intencjonalnie, wybierał do rozmnażania osobniki o łagodniejszym usposobieniu i budowie ciała, zbliżonej do młodych osobników. Zwierzęta posiadające cechy neonatalne, czyli np. duże głowy, duże oczy, mniejsze kły, klapnięte uczy były bezpieczniejsze w kontakcie, chętniej nawiązywały relację z człowiekiem i chętniej się bawiły. Współcześnie, hodowcy psów i kotów, świadomie tworzą rasy, które wyglądają jak młode osobniki. Mowa tu o rasach miniaturowych, typu Toy, czy rasach brachycefalicznych.

Zdolność unoszenia brwi

Do takiego zestawu cech zwanych "zespołem oswojenia", możemy również dodać psią zdolność do "unoszenie brwi", które wywołuje w nas ciepłe uczucia dzięki temu, że oczy psa wydają się nam większe, a przez to kojarzą się z oczami dziecka. Do tego, taki wyraz oczu u ludzi wyraża smutek, a to wzbudza współczucie i wywołuje chęć opieki. Ta cecha daje psom możliwości bardziej precyzyjnego wyrażenia własnych potrzeb, przydaje się przy proszeniu o jedzenie, pieszczoty, czy o wpuszczenie na łóżko.

Zdolność unoszenia brwi psy zawdzięczają dwóm mięśniom: cofacza bocznego kąta oka oraz dźwigacza przyśrodkowego kąta oka. Co ciekawe, badacze nie stwierdzili występowania tych mięśni u wilków.

Jak manipulują koty i inne zwierzęta domowe?

Inne zwierzęta domowe także potrafią dopasowywać swoje zachowania tak, by wpływać na człowieka.

Gryzonie testują na przykład różne pozy. Miałam szczura, który specyficznie stawał na dwóch łapkach, kiedy chciał dostać ode mnie smakołyki.

- powiedziała Sonia Maciuszek.

Koty również wypracowały szczególny sposób komunikowania się, który dedykowany jest wyłącznie człowiekowi. Chodzi o miauczenie składające się z mieszanych pomruków o niskiej i wysokiej tonacji.

>>> Więcej o kocim języku w:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości