Jak dobrać modne spódnico-spodnie?

Kobieta w spódnico-spodniach w groszki
Fot. GettyImages / dramalens
Spódnico-spodnie to termin, który oznacza głównie spodnie o szerokich nogawkach, przypominające wyglądem spódnicę. Najczęściej zaliczamy do nich kuloty, czyli szerokie spodnie o długości do połowy łydki, istnieją na rynku jednak również i inne fasony spódnico-spodni. Jak zatem najlepiej je dobrać i jak je nosić?

Spódnico-spodnie były szczególnie popularne w latach 60., jednak ich początki datuje się na erę wiktoriańską, a nawet – średniowiecze i renesans. Na kilka dekad odeszły do lamusa, aby wrócić po długim czasie w wielkim stylu. W tym momencie wiele kobiet nosi spódnico-spodnie, moda na nie – jak się bowiem wydaje – będzie trwała całkiem długo.

Krótkie spódnico-spodnie – na lato i na zimę

Modele spódnico-spodni z krótszymi nogawkami bardzo często wyglądają jak spódnica. Nierzadko możemy natknąć się również na spódnico-spodnie z przodem przypominającym spódniczkę oraz tyłem typowym dla spodenek. Krótsze modele mogą mieć bardzo oryginalne fasony, najlepszym przykładem są asymetryczne spódnico-spodnie z gustownym kopertowym przełożeniem oraz podwyższoną talią.

Spódnico-spodnie krótkie w postaci kulotów świetnie zaprezentują się w zestawie z włożoną do środka koszulą, sandałami oraz pojemną torebką. Te o nogawkach 7/8 można założyć latem i wiosną do sandałów, natomiast jesienią i zimą – do kozaków z wąską cholewką. Są one jednak na tyle uniwersalne, że można je połączyć z t-shirtem i gładkim topem, jak i punkową ramoneską i marynarką.

Długie spódnico-spodnie – najlepiej z wysokim stanem

W spódnico-spodniach długich często występuje podwyższony stan, dlatego warto je nosić np. z crop topami. Przykładowo, możesz założyć jeansowe szwedy z kolorowym, wzorzystym crop topem oraz uzupełnić całość sandałami na koturnie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku niższych dziewczyn, które – z racji tego, że spódnico-spodnie mogą optycznie skracać nogi, powinny nosić buty na podwyższeniu. Jeśli chodzi o dodatki, można do nich dobrać okrągłą torebkę na ramię oraz okulary przeciwsłoneczne. Pięknie wyglądają również z golfami i miękkimi swetrami.

Sportowe spódnico-spodnie – idealny model do biegania

Odrębny rodzaj ubrań typu 2w1 stanowią spódnico-spodnie sportowe, czyli spódniczki z wszytymi, niewidocznymi legginsami – dzięki nim strój nie przesuwa się podczas uprawiania sportu. Spódnico-spodnie do biegania często wyposażone są w szeroki pas, sznurek oraz zamek z tyłu, dzięki czemu można je idealnie dopasować do swojej sylwetki. Niektóre modele mają dodatkowo zapinane kieszenie, do których można włożyć np. smartfona.

Spódnico-spodnie w formie kombinezonu – modele krótkie i długie

Taki strój może występować w wersji z krótkimi nogawkami, dłuższymi oraz do połowy łydki. W modelach trochę dłuższych pięknie wyglądają pionowe paski, które wysmuklają i wydłużają sylwetkę – także w przypadku kombinezonów z kimonowymi rękawami. Dodatkowo, większość z nich posiada gumkę w pasie, dzięki czemu pięknie dopasowują się do figury. Krótkie kombinezony w formie spódnico-spodni często z kolei występują w wersjach z odkrytymi ramionami, a czasem nawet bez ramiączek i z ozdobnym wiązaniem w pasie.

Spódnico-spodnie – dla kogo są przeznaczone?

Spodnico-spodnie mogą mieć wiele różnych krojów, dlatego poszczególne ich rodzaje mogą pasować do kobiet o różnych sylwetkach. Kuloty są przeznaczone przede wszystkim dla pań wysokich i szczupłych, które spokojnie mogą je łączyć z trampkami i sneakersami. Niższe też mogą je nosić, jednak raczej w towarzystwie wysokich butów, np. szpilek. Co więcej, kuloty maskują masywne uda oraz szerokie biodra. Spódnico-spodnie z kantem oraz z wzorami w paski optycznie wydłużają sylwetkę, a te z wysokim stanem lub wiązaniem w pasie – podkreślają talię.

Bardzo obcisłe modele krótkich spódnico-spodni, np. asymetrycznych oraz kombinezonów zarezerwowane są jedynie dla dziewczyn z nienaganną sylwetką. Kobiety o średnim wzroście oraz niższe powinny również założyć do nich obcasy lub buty na koturnie. Co więcej, jeśli chodzi o desenie, drobne panie – w przypadku kombinezonów – powinny nosić modele z raczej niewielkimi wzorami, panie o bardziej kobiecych kształtach, z większymi. Kobiety o figurze gruszki powinny nosić kombinezony, które będą przyciągały oko do linii ramion, czyli np. z falbankami, marszczeniami, koronką. Kobietom o sylwetce klepsydry będą pasowały wszystkie rodzaje kombinezonów. Panie o figurze jabłka powinny zdecydować się z kolei na modele z krótkimi nogawkami i raczej bez cienkich ramiączek.

Zobacz także: Stylizacje dopasowane do czerwonej szminki

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości