Związki i seks

Wszystko o żywotności plemników, czyli jak długo żyją plemniki — rozprawiamy się z mitami!

grupa plemnikow render 3d

Getty Images

Związki i seks

Wszystko o żywotności plemników, czyli jak długo żyją plemniki — rozprawiamy się z mitami!

grupa plemnikow render 3d

Getty Images

Jeden wytrysk to aż od 40 do 500 mln plemników. Mówi się, że w grupie raźniej, dlatego dzisiaj przedstawimy fakty dotyczące tego, ile żyje plemnik, skoro funkcjonuje w aż tak dużej grupie i czy faktycznie dlatego, że jest ich dużo, to łatwo o przeżycie pojedynczego „żołnierza”.

Plemniki skrywają wiele tajemnic. Dzisiaj odkrywamy sekret czasu ich życia.

Kilka słów o plemniku

Zacznijmy od przypomnienia podstawowych informacji z biologii i przyjrzyjmy się bliżej naszemu dzisiejszemu bohaterowi. Plemnik jest męską gametą produkowaną w jądrach. Jak na takie maleństwo dorasta wyjątkowo długo. Proces jego rozwoju trwa 72 dni. Jako pierwsza powstaje główka (która później, w procesie zapłodnienia odegra kluczową rolę w dostaniu się do komórki jajowej), a następnie witka. Dojrzały plemnik gotowy jest do zapłodnienia przez wiele dni, jednak gdy nie zostanie uwolniony, zanika i umiera, a na jego miejscu pojawiają się nowe małe i zuchwałe gamety, które aż rwą się, by wziąć udział w wyścigu do jajeczka.

Ile żyje plemnik w różnych środowiskach?

Tak jak dla ludzi, tak i dla plemników, pewne środowisko jest korzystne, a inne nie. Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy dotyczące życia plemników w różnych środowiskach, nie tylko wewnątrz ludzkiego organizmu, ale i przedstawimy informacje, jak długo żyją plemniki na zewnątrz . Jak można się domyślić, to właśnie to pierwsze otoczenie wpływa na niego korzystnie. Czy aby na pewno?

Ile żyją plemniki w pochwie?

Zacznijmy od kwestii, jaką jest żywotność plemników w pochwie . Wydała się ona nam najważniejsza, bo przecież to taka „poczekalnia” plemników czekających na wyścig do jajeczka. Dziwi Was to określenie? Nie powinno! Plemniki w pochwie mogą przeżyć nawet od 2 do 5 dni w oczekiwaniu na owulację. Wszystko dzięki korzystnemu środowisku, które wytwarza się w pochwie kobiety w tym czasie. Jeżeli nie starasz się o dziecko, warto wstrzymać się od seksu bez zabezpieczenia na kilka dni przed owulacją, zwłaszcza teraz gdy wiesz, ile plemniki żyją w pochwie . Niewiele krócej przeżywają plemniki w kobiecie, która jest tuż przed miesiączką, lub chwilę po niej, ponieważ wtedy środowisko staje się bardziej kwasowe. Wciąż jednak panują tam korzystne warunki — jest ciepło i wilgotno, czy tak jak ci mali bojownicy lubią najbardziej.

Ile żyją plemniki w pochwie podczas okresu?

Żywotność plemników w pochwie podczas okresu jest zdecydowanie krótsza, aniżeli w sytuacjach opisanych powyżej. Warto jednak zaznaczyć, że wyjątkowo silne i zdrowe jednostki mogą pokonać niekorzystne warunki i przeżyć kilka dni. Wszystko zależy jednak od indywidualnych czynników panujących w pochwie kobiety, a także od długości jej cyklu. Jeżeli jest krótki i owulacja następuje zaraz po krwawieniu to warunki panujące w pochwie podczas okresu są korzystne — to ile żyją plemniki w drogach rodnych miesiączkującej kobiety, zależy głównie od jej fizjonomii.

Ile żyją plemniki w cewce moczowej?

Zastanawiając się, ile żyją plemniki męskie w cewce moczowej, warto zwrócić uwagę na fakt, że wypłukiwane są one wraz z moczem, dlatego przebywają one tam stosunkowo krótko. Jeżeli jednak mężczyzna nie oddawałby moczu, długość życia plemnika w cewce moczowej wynosi tyle, ile w drogach rodnych kobiety, czyli nawet do 5 dni.

Jak długa jest żywotność plemników na skórze?

Wiele osób zastanawia się, ile żyją plemniki na powietrzu . Dobrze wiedzieć, że są bardzo wrażliwe na zmianę otoczenia, dlatego w kontakcie z tlenem umierają prawie od razu. Wynika to z niskiej temperatury oraz małej wilgotności otoczenia. Dlatego rozważając, ile żyją plemniki na palcu , można być na 99% pewnym, że ten czas nie przekracza kilku minut.

Warto zaznaczyć, że mimo szybkiego ginięcia poza ludzkim organizmem warto napisać,

ile żyją plemniki po wytrysku , do którego doszło w kąpieli. Jeżeli nie zostały dodane do niej środki chemiczne, które natychmiast je unicestwią, to ciepła woda (około 37 °C) jest dobrym miejscem do życia dla plemników — mogą przeżyć w niej nawet kilka godzin.

Warto rozważyć te 2 możliwości, dociekając, ile żyją plemniki poza organizmem .

Jak długo żyją plemniki w prezerwatywie?

Jak wspomniano wcześniej, plemniki nie są odporne na zmianę otoczenia i na powietrzu szybko umierają. Podobnie jest też w przypadku prezerwatywy. Temperatura pokojowa jest za niska, aby umożliwić im funkcjonowanie. Nie przeprowadzono dokładnych badań, po jakim czasie plemniki umierają w prezerwatywie, czas ten jednak najprawdopodobniej podobny do tego ile żyją plemniki na powietrzu . Nie ma potrzeby, by rozważać ile dni żyją plemniki w takim środowisku. Czas ten zawsze będzie liczony w minutach.

Co wpływa na żywotność plemników?

Rozmawiając o tym, ile czasu żyją plemniki , warto przybliżyć też, co wpływa na żywotność plemników i ich siłę. Aby poprawić ich kondycję, należy unikać używek, dbać o zdrową dietę, unikać ekspozycji organizmu na toksyny, wysypiać się, uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny, a także unikać przegrzewania jąder. Na to, jak długo żyje plemnik , wpływ ma wiele czynników, ale właśnie taka jest recepta na silne gamety.

Zobacz film: Czy codzienny seks to dobry pomysł? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
4
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0