Jak dbać o włosy niskoporowate? Jakich olejów najlepiej używać?

Kobieta z długimi, brązowymi włosami.
Fot. Iuliia Isaieva/ Getty Images
Włosy niskoporowate uważane są za znacznie łatwiejsze w pielęgnacji od tych średnio- i wysokoporowatych. Wszystko ze względu na charakterystyczną dla nich, ściśle przylegającą łuskę. Dzięki temu niskoporowate włosy zwykle są lśniące i przyjemne w dotyku.

Oleje do włosów niskoporowatych powinny zawierać nasycone kwasy tłuszczowe, a przy tym składać się z małych cząsteczek, które otulą łuskę i pozwolą jej zachować doskonały wygląd. Jak sprawdzić porowatość włosów? Jak pielęgnować je olejami?

Jak określić porowatość włosów?

Przed rozpoczęciem pielęgnacji olejami przeznaczonymi do włosów niskoporowatych należy upewnić się, czy ich typ został właściwie zdiagnozowany. Włosy niskoporowate najczęściej są gładkie i lśniące. Niestety, nie cechuje ich podatność na układanie. Zwykle są proste, czasami ze skłonnością do delikatnego falowania – praktycznie nie zdarza się, aby niskoporowate włosy były jednocześnie kręcone. Niekiedy mają one tendencję do elektryzowania. Ich problemem może być też brak objętości.

Poza przyjrzeniem się oznakom charakterystycznym można wykonać także testy, które pomagają określić porowatość włosów. Najlepszym wyjściem jest obejrzenie pasm pod kamerą trychologiczną, która pozwala dokładnie zobaczyć stopień odchylenia łuski. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Inną opcją są domowe testy, np. włożenie pojedynczego włosa do szklanki z wodą na 5 minut. Jeśli będzie unosić się na powierzchni bądź zanurzy się tylko nieznacznie, najprawdopodobniej jest niskoporowaty. Inną metodą, odpowiednią dla dość długich włosów, będzie narzucenie sobie pojedynczego pasma na głowę. Jeśli ześlizgnie się natychmiast, istnieje duże prawdopodobieństwo niskiej porowatości.

Jakie oleje do włosów niskoporowatych?

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych należy używać olejów małocząsteczkowych z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego typu olejów należą:

  • Masło Shea – jest dość ciężkie i gęste, dlatego należy postępować z nim ostrożnie, np. mieszając z innymi olejami. Trzeba także uważnie je zmywać, ponieważ może obciążać włosy. Mimo to warto je stosować, ponieważ doskonale odżywia i chroni pasma.
    • Olej palmowy – niezalecany w diecie, ale doskonały do pielęgnacji włosów. Przyjemna, kremowa konsystencja, zawartość witamin A i E, a także obecność kwasów Omega–3 i Omega–6 zapewnia doskonałe efekty pielęgnacyjne.
      • Olej kokosowy – nie tylko cudownie wzmacnia i nabłyszcza włosy, lecz także doskonale pielęgnuje skórę głowy, szczególnie tę suchą i podrażnioną. Zawdzięcza to m.in. zawartości cennych witamin oraz cynku.
        • Olej babassu – nie tylko odżywia włosy, lecz także doskonale chroni je przed słońcem i ułatwia rozczesywanie. Jest dość gęsty, dlatego może być trudny w nakładaniu, jednak dzięki temu dokładnie otula każdy włos.
          • Olej arachidowy – doskonale regeneruje włosy na długości, a przy tym wpływa łagodząco na skórę głowy.
            • Olej arganowy – jego ogromną zaletą jest wysoka zawartość witaminy E, która intensywnie odbudowuje i wzmacnia włosy. Odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych doskonale odżywiają pasma.
              • Olej z pestek granatu – pielęgnuje nie tylko włosy, lecz także skórę głowy. Doskonale nabłyszcza i wzmacnia kosmyki.

                Każdy z powyższych olejów można stosować w podobny sposób. Różnicę może tu stanowić konsystencja półproduktu, utrudniająca zastosowanie go według określonej metody.

                >>> Zobacz też: Zobacz też: Olej neem – cudowny preparat na włosy i skórę

                Pielęgnacja włosów niskoporowatych – olejowanie i nie tylko

                Olejowanie włosów niskoporowatych można przeprowadzać kilkoma metodami:

                • na mokro – ok. 1–2 łyżki oleju należy nałożyć na zmoczone wcześniej i odsączone włosy,
                  • na sucho – ok. 2 łyżki stołowe oleju trzeba wetrzeć w suche pasma,
                    • w misce – niewielką ilość oleju należy wlać do miski z wodą, a następnie zamoczyć w niej głowę,
                      • mgiełką – ok. 1–2 łyżki oleju trzeba wymieszać z wodą, tworząc mgiełkę, a następnie spryskać nią włosy (najlepiej suche).

                        Oleje o gęstej konsystencji znacznie lepiej będzie nakładać bezpośrednio na pasma. Preparat można nałożyć na całą długość włosów, a nawet na skórę głowy albo dopiero od wysokości ucha. Maseczkę należy pozostawić na co najmniej pół godziny. Niektóre panie preferują pozostawienie oleju przez całą noc, nie jest to jednak zalecane w przypadku olejowania skóry głowy. Tłusty preparat może oblepić okolice mieszków włosowych, co zwiększy wypadanie pasm. Na koniec olej trzeba starannie zmyć delikatnym szamponem, najlepiej bez SLS.

                        >>> Zobacz też: Olejek cynamonowy zdziała cuda w walce... z trądzikiem! Jak go zrobić samemu?

                        W pielęgnacji włosów niskoporowatych należy również pamiętać o ostrożnym stosowaniu protein, szczególnie tych wielkocząsteczkowych, np. z jajka. Jeśli włosy wyraźnie wymagają odbudowy, można wypróbować kosmetyki z hydrolizowaną keratyną. Do pielęgnacji olejowej warto włączyć też humektanty, np. żel aloesowy, które nabłyszczą i uelastycznią włosy. Szampony należy przede wszystkim dobierać do potrzeb skóry głowy.

                        Włosy niskoporowate, choć naturalnie piękne, również potrzebują regularnej pielęgnacji. Z odpowiednimi olejami z pewnością uda się zachować ich doskonałą kondycję.

                        >>> Zobacz też: 

                        Zobacz film: Naturalne sposoby na mocne włosy. Źródło: Dzień Dobry TVN.
                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości