Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Jak dbać o psa? O czym powinien pamiętać każdy/a opiekun/opiekunka?

obowiązki właściciela psa

max-kegfire/Getty Images

Alergie u psów

Jak dbać o psa? O czym powinien pamiętać każdy/a opiekun/opiekunka?

obowiązki właściciela psa

max-kegfire/Getty Images

Obowiązki związane z posiadaniem psa w domu wydają się być oczywiste. Czworonogowi trzeba zapewnić dużo miłości, odpowiednio zbilansowaną dietę, spacery... Ale czy to aby na pewno wszystko? 

Zwierzę to duża odpowiedzialność- mimo, że to hasło brzmi jak slogan, to obowiązków, które pojawiają się wraz z wzięciem pod opiekę psa jest naprawdę dużo. Warto o tym pamiętać nie tylko przy podejmowaniu decyzji, ale także kiedy pupil na dobre się zadomowi. 

Zdrowa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko wspomaga rozwój psa, dostarczając mu niezbędnych do życia i rozwoju składników odżywczych, ale dba także o układ trawienny. Co więcej, aby wyeliminować ryzyko alergii pokarmowej u psa warto obserwować jak się zachowuje po podaniu posiłku, szczególnie, jeśli wprowadzamy do diety nowy produkt. Dobrze zbilansowana dieta to także szansa na zrównoważony wzrost kości i stawów i uniknięcie wad rozwojowych, zwłaszcza u dużych szybko rosnących ras psów.

Odrobaczanie i zabezpieczenie przed kleszczami

Szczególnie kleszcze są obecnie ogromnym problemem, należy więc psa odpowiednio zabezpieczyć przed tymi znienawidzonymi przez wielu pajęczakami. Warto skonsultować ze specjalistą, po jaki środek sięgniemy, tak, żeby był możliwie najskuteczniejszy. Duże znaczenie ma nie tylko długość sierści psa, ale także rejon, w którym mieszkacie- upewnij się, że środki, które chcesz zastosować skutecznie ochronią Twojego pupila

Spacery i zabawy

Nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać, że ruch dla czworonogów to absolutna konieczność. Jeśli chcecie zapewnić Waszym psom zdrowy rozwój dbajcie o to, żeby codziennie się ruszały. Aktywność powinna być, oczywiście, dostosowana do ich możliwości, jednak z pewnością nie ma takiego zwierzaka, który nie musi się ruszać. Podczas spacerów psy nie tylko rozwijają się ruchowo, ale także ale także poprawia się ich psychiczne samopoczucie

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć, zatem warto odwiedzać regularnie lecznicę weterynaryjną tak, aby mieć pewność, że z psem nie dzieje się nic złego. Wizyty w lecznicy weterynaryjnej większości z nas kojarzą się z chorobami, a wcale nie musi tak być. Raz na jakiś czas wybierz się do lecznicy na przegląd, tak aby lekarz weterynarii mógł sprawdzić nie tylko ogólny stan zdrowia Twojego czworonoga, ale może także zwrócić uwagę na objawy, które laikom umykają. 

Obserwacja

Bardzo ważnym elementem opieki nad psem jest obserwacja czworonoga. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące zachowania, czy objawy koniecznie zgłoś się do lekarza- wcześnie wykrytą chorobę można łatwiej i szybciej wyleczyć. 

Jeśli Twój pies zaczyna się na przykład częściej drapać, lub tarza się w trawie- nie ignoruj tego. Wielu właścicieli zwierzaków nie zdaje sobie na przykład sprawy, jak ogromnym problemem są choroby skórne, z którymi zmagają się nasi pupile. Szacuje się, że blisko połowa czworonogów, które trafiają do lecznic weterynaryjnych ma diagnozowaną chorobę skóry. 

Dlatego, aby zwrócić uwagę właścicieli na ten problem, w 2016 roku wystartowała akcja społeczna "Stop drapaniu", której inicjatorem jest Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, a głównym partnerem firma Zoetis .

Właściwa i wczesna diagnostyka chorób skóry zaoszczędzi twojemu czworonogowi nie tylko niepotrzebnego stresu, ale także zdrowia. Na stronie internetowej akcji znajdą praktyczne porady, dzięki którym będą mogli właściwie zadbać nie tylko o skórę, ale przede wszystkim o zdrowie swoich pupili.

Zobacz więcej: 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
21.05.2021
tvn_i_pawlowska_6122
my podajemy ekstrakt konopny PAWS