Spadające gwiazdy. Kiedy można je zobaczyć? Jak je oglądać? Czym są?

spadające gwiazdy
FOt. Chumphon Whangchom / EyeEm / Getty Images
Spadające gwiazdy od tysiącleci fascynowały ludzkość. Do dziś istnieje przesąd, że spadająca gwiazda może spełnić życzenie. W czasie deszczu meteorów można byłoby zrealizować nawet 120 życzeń w ciągu godziny. Kiedy są największe deszcze spadających gwiazd? Jak i o której najlepiej je obserwować?

Więcej:

Co to jest spadająca gwiazda? Kiedy można zaobserwować największe deszcze meteorów?

Co oznacza spadająca gwiazda? Dlaczego gwiazdy spadają?

Co to jest spadająca gwiazda? To nic innego jak drobiny materii, które powstały po rozpadzie komety lub zderzeniu asteroid. Cząsteczki pyłu wskutek tarcia o cząsteczki atmosfery rozgrzewają się, topią, parują i mieszają z atmosferą (ulegają ablacji), co wywołuje zjawisko spadającej gwiazdy. Ogon spadającej gwiazdy to zjonizowane przez spadający meteor cząsteczki atmosfery.

Meteor, meteoryt, meteoroid – czy to to samo?

Cząsteczki materii, które nie trafiają do atmosfery to meteoroidy . Zjawisko świetlne, które jest wywołane przez wpadający w atmosferę meteoroid to meteor , nazywany spadającą gwiazdą. A jeśli meteoroid okaże się zbyt duży, by spalić się w atmosferze, spada na ziemię jako meteoryt .

Zobacz także: Śmieci w kosmosie. Mogą nam spaść na głowę?

Kiedy jest noc spadających gwiazd? Sierpień

Najpopularniejszy deszcz spadających gwiazd wywołują Perseidy , czyli rój meteorów związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Przecinają ziemską orbitę między 17 lipca a 24 sierpnia. Perseidy były nazywane łzami św. Wawrzyńca, gdyż można je zaobserwować mniej więcej w rocznicę jego męczeńskiej śmierci 10 sierpnia. Najwięcej gwiazd spada między 12 a 13 sierpnia. Dzieje się tak od co najmniej 2 tys. lat. Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. W tzw. „szczycie aktywności” spadających gwiazd – Perseidów pojawia się na niebie nawet 100 w ciągu godziny.

Spadające gwiazdy w lipcu i sierpniu są najbardziej popularne ze względu na pogodę. Perseidy jednak nie są najliczniejszym rojem meteorów, który można zaobserwować z Polski.

Zobacz także: Wiemy jak wygląda czarna dziura!

Kiedy spadają gwiazdy w grudniu?

Liczniejszym od Perseidów rojem meteorów są Geminidy. W ciągu godziny spadających gwiazd może być nawet 120. Pojawiają się na niebie między 4 a 17 grudnia, a najwięcej meteorów można zaobserwować 13–14 grudnia. Są znane ludzkości krócej, bo dopiero od XIX w. Ten grudniowy deszcz meteorów zawdzięczamy rozpadowi planetoidy (3200) Phaethon. Trudniej się je obserwuje ze względu na zimową aurę i częste zachmurzenie w grudniu.

Meteory należące do grudniowego deszczu spadających gwiazd są jaśniejsze niż Perseidy. Częściej można także zaobserwować tzw. „bolidy”, czyli wyjątkowo jasne spadające gwiazdy .

Spadające gwiazdy – styczeń

W styczniu spadające gwiazdy są również bardzo liczne, liczniejsze niż w lipcu–sierpniu. Kwadrantydy jednakże najczęściej osiągają maksimum w ciągu dnia w Polsce, a zjawisko trwa zaledwie kilka godzin. Trudniej jest więc trafić na odpowiedni moment do obserwacji.

O której spadają gwiazdy?

Poszczególne roje meteorów są widoczne o różnych porach nocy. Warto przed nocnym spacerem zorientować się, kiedy są największe szanse na zobaczenie spadającej gwiazdy.

  • Perseidy są najlepiej widoczne po północy,
    • Geminidy widać od godziny 19.00 do świtu, ale obserwacje można rozpocząć już wcześniej.

      Aby zobaczyć jak najwięcej spadających gwiazd, warto wybrać się na obserwację zarówno dzień przed prognozowanym maksimum, jak i dzień po.

      Gdzie spadają gwiazdy? Poradnik obserwatora

      Spadające gwiazdy są najlepiej widoczne w miejscach, gdzie jest niewiele sztucznego światła. Aby więc zaobserwować jak najwięcej meteorów, trzeba wybrać się za miasto lub do… rezerwatu ciemności. W Polsce na razie istnieją dwa parki ciemnego nieba:

      • Izerski Park Ciemnego Nieba w Górach Izerskich,
        • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.

          W takich miejscach będzie zapewniona najlepsza możliwa widoczność, choć i w innych rejonach kraju zdarzają się miejsca, gdzie można bez problemu prowadzić obserwacje rojów meteorów .

          Oglądanie spadających gwiazd może zakłócić nie tylko sztuczne światło, ale także pogoda. Przy zachmurzeniu nie uda się zbyt wiele zobaczyć.

          Pełnia także utrudnia obserwację gwiazd, nadmiernie rozświetlając niebo. Na pokaz spadających gwiazd najlepiej wybrać się, kiedy księżyc jest w nowiu.

          Zobacz film: Świat widziany z kosmosu. Źródło: Dzień dobry TVN.

          O czym jeszcze pamiętać przed deszczem meteorów?

          Aby obserwowanie spadających gwiazd było skuteczne, trzeba przyzwyczaić oczy do ciemności. W miejsce pozbawione świetlnych zanieczyszczeń należy więc udać się odpowiednio wcześniej. Ekran telefonu czy jakiekolwiek inne źródło światła także utrudni podziwianie gwiazd.

          Jak odróżnić spadającą gwiazdę od sztucznego satelity lub samolotu? Gwiazda szybko spada w kierunku horyzontu, inne obiekty latające poruszają się wolniej.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości