Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Jak często kąpać psa? Czy regularne kąpiele są dobre, czy złe dla naszego pupila?

Pies kąpany w wannie.

Westend61/Getty Images

Alergie u psów

Jak często kąpać psa? Czy regularne kąpiele są dobre, czy złe dla naszego pupila?

Pies kąpany w wannie.

Westend61/Getty Images

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy w ogóle trzeba je kąpać. Prawda jest jednak taka, że domowe zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Jak często zatem kąpać pupila?

Każdy opiekun i opiekunka psa wie, że zdarzają się sytuacje, po których kąpiel psa jest nieunikniona. Nigdy nie wiemy, kiedy nasz pupil zwęszy "aromatyczne" resztki padliny i postanowi się w nich wytarzać. W takich sytuacjach umycie zwierzaka jest oczywiście konieczne. Jak często kąpać psa? Czy każdy pies wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych? Wpływ na to ma m.in. środowisko, w którym żyje zwierzę, miejsce spacerów i rasa.

Jak często kąpać psa?

Regularne kąpanie psa ułatwia np. wyłapanie rozwijających się problemów skórnych. Podczas zabiegu pielęgnacyjnego możemy dostrzec ewentualne zmiany dermatologiczne, infekcje ucha, obecność pcheł czy kleszczy. Na aspektach zdrowotnych się nie kończy, takie zabiegi bowiem pozwalają utrzymać lśniącą sierść. Częstotliwość kąpieli zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma chociażby rasa, długość włosa i to, jak bardzo zwierzak brudzi się podczas spacerów. Nie należy jednak przesadzać. Psia sierść pokryta jest naturalnymi olejami, których nie chcemy się pozbywać. 

  • Kąpiel psa raz w tygodniu – polecana dla psów o długiej i jedwabistej sierści, czyli dla tych w rasie lub typie maltańczyka, shih tzu czy yorka.
  • Kąpiel psa raz w miesiącu – polecana dla psów o krótkiej sierści, typu mops, labrador.
  • Kąpiel raz na kwartał – dla psów z podszerstkiem (owczarki, sznaucery).

Podczas kąpieli pozbywamy się zanieczyszczeń, które gromadzą się we włosach i na skórze psa. Należy pamiętać, że na brudnym czworonogu szybciej rozwijają się infekcje skórne, warto więc zadbać o zdrowie naszego pupila. Wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii.

Kąpanie psa w domu

Nadszedł czas na kąpiel psa. O czym należy pamiętać?

  • Wyszczotkuj sierść psa przed rozpoczęciem kąpieli. Tym zabiegiem spowodujesz usunięcie martwego futra (co pozwala zaoszczędzić czas i szampon oraz zapobiega przedostawaniu się futra do kanalizacji). Szampon będzie mógł też lepiej wniknąć w sierść i dotrzeć do skóry.
  • Przygotuj miejsce kąpieli. Umieść matę antypoślizgową na dnie wanny, brodzika lub zlewu, aby pies mógł swobodnie stanąć. W odpływie umieść pułapkę na włosy.
  • Szampon dla psa. Szamponu używamy dwa razy – pierwszy raz zmywa brud, drugi pielęgnuje włos/sierść. Używaj tylko produktów przeznaczonych dla psów. Szampony i odżywki do pielęgnacji włosów ludzkich mają niewłaściwe pH i mogą negatywnie wpływać na skórę zwierząt. Poproś lekarza weterynarii o zalecenia dotyczące szamponu bezpiecznego dla zwierząt. 
  • Utrzymuj wnętrze uszu suche. Wiele infekcji ucha u psów rozpoczyna się, gdy woda, podczas pływania lub kąpieli, dostaje się głęboko do jego narządu słuchu. Możesz im zapobiec, wkładając waciki do ucha psa na czas kąpieli (nie zapomnij ich wyjąć). Pamiętaj, aby nie rozpylać wody w pobliżu uszu ani nie wlewać jej do wnętrza.
  • Dobrze spłucz. Po kąpieli dokładnie zmyj sierść psa, aby zapobiec osiadaniu szamponu i gromadzeniu się na jego skórze.
  • Wysusz psa. Nie pozwalaj psu biegać, kiedy jest mokry. Dokładne suszenie nie tylko zapobiega rozwojowi bakterii, ale także zapobiega matowieniu sierści. Po kąpieli osusz go ręcznikiem tak bardzo, jak to możliwe i wyczesz. Podczas suszenia, szczotkuj jego sierść co kilka minut.

Szampony dla psów

Wiele szamponów dla psów zawiera składniki aktywne o różnym działaniu. Także preparaty wydawane bez recepty mogą wyrządzić naszemu zwierzęciu krzywdę. Aby nie zaszkodzić, przed zakupem wybranego produktu, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ekspert podpowie, wyjaśni lub doradzi, jaki produkt wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie kolejnych.

Co zrobić, gdy pies się drapie?

Jeśli twój pies uporczywie się drapie, jest to dla ciebie bardzo ważny sygnał, by wybrać się z przyjacielem do lekarza. Sama kąpiel może nie wystarczyć. Pamiętaj, że dzięki regularnym wizytom u specjalisty monitorujesz ogólny stan zdrowia zwierzęcia, a wprawne oko lekarza dostrzeże ewentualny problem.

Twój pupil Ci tego nie powie, a może cierpieć na jedną z wielu chorób skóry. Szacuje się bowiem, że problem dotyczy co 6-tego psa, a co 4-ta wizyta w gabinecie weterynaryjnym dotyczy problemów dermatologicznych. Także w wyszukiwarce Google hasło "choroby skóry" jest jednym z najpopularniejszych haseł w kontekście dolegliwości u psów. Zastanawiasz się, czy twój pupil jest w grupie ryzyka? Możesz to sprawdzić na stronie stopdrapaniu.pl, gdzie wykonasz szybki test. Pamiętaj! Świąd jest dla czworonoga bardzo nieprzyjemny, a lekarz weterynarii może teraz zlecić innowacyjne leczenie, które pozwoli zapobiegać powikłaniom.

Zobacz też:

Dlaczego psy się drapią? Lekarz weterynarii o alergiach i problemach skórnych zwierząt

Jak dbać o psa? O czym powinien pamiętać każdy/a opiekun/opiekunka?

Dlaczego warto regularnie odwiedzać z pupilem lekarza weterynarii?


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
67
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0