Jak być wzorową świadkową i idealnym świadkiem na ślubie i weselu?

Świadkowie to jedni z ważniejszych gości na ślubie i weselu, którzy są wsparciem dla pary młodej. Ich rola na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Jakie są zadania świadków podczas uroczystości zaślubin? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Agnieszka Adamczak, certyfikowany konsultant ślubny.

Obecnie świadkowie nie są zaangażowani tak bardzo w sprawy organizacyjne, pełnią bardziej funkcję honorową i reprezentacyjną.

>>> Zobacz także:

Obowiązki ślubne świadka

Obowiązki świadków rozpoczynają się długo przed ślubem. Są oni odpowiedzialni jest zorganizowanie wieczoru kawalerskiego oraz wieczoru panieńskiego dla narzeczonych, a świadkowa wspiera przyszłą pannę młodą podczas wyboru sukni ślubnej.

W dniu ślubu świadkowie są wsparciem pary młodej, towarzyszą młodym od samego rana. Na ślubach, które organizuje wedding planner wszystko odbywa się zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem, dlatego świadkowie tego dnia są też prawą ręką konsultantki ślubnej i również dopilnowują, żeby wszystko odbywało się zgodnie z wcześniej ustalonym planem, tak by nie wprowadzać niepotrzebnego stresu i pośpiechu i by para młoda mogła w pełni cieszyć się tym dniem. Świadek w dniu ślubu pełni również rolę stróża obrączek, co jest często dla niego dość stresujące. Świadkowie oraz druhny i drużbowie (jeśli są) towarzyszą parze młodej podczas życzeń składanych przez gości. Odbierają prezenty, kwiaty oraz telegramy, a następnie składują je w bezpiecznym miejscu.

W trakcie wesela świadek może wznieść toast, czyli powiedzieć kilka słów o parze młodej, jednak powinien pamiętać, aby zachować zasady savoir-vivre, które mówią o hierarchii we wznoszeniu toastów, więc jeśli toast będą chcieli wznieść rodzice pary młodej czy młoda para, to toast świadka powinien nastąpić po nich.

Kto może zostać świadkiem?

Formalnie rzecz biorąc świadków powinno być dwoje – zazwyczaj jest to kobieta i mężczyzna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby było to dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. W dokumentach potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego figurują tylko dwa nazwiska.

Świadek nie musi być ochrzczony, nie musi przystępować do spowiedzi i komunii świętej, może być innego wyznania lub ateistą. Świadkiem może być również obcokrajowiec, jednak w przypadku ślubu cywilnego powinien on posługiwać się językiem polskim. W momencie gdy świadek nie posługuje się językiem polskim, to konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego. Wbrew starym przesądom świadkiem może być również osoba po rozwodzie. Funkcji świadka na ślubie nie może natomiast pełnić osoba niepełnoletnia, osoba chora umysłowo, a także osoba, która jest jednocześnie głucha i niewidoma. Zatem jedynym oficjalnym wymogiem, jaki musi spełnić świadek jest pełnoletniość i posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Czy można odmówić pełnienia roli świadka?

Można odmówić bycia świadkiem, jednak pary młode wybierając na tę funkcję osoby kierują się sercem i są to zazwyczaj osoby im najbliższe. Bycie świadkiem to ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości