Jak budować klimat wnętrza za pomocą światła?

Światło zimne, światło ciepłe, światło przygaszone, a czasem światło bardziej intensywne… Wybór oświetlenia w poszczególnych pomieszczaniach w mieszkaniu jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu możemy uzyskać odpowiedni nastrój. Do każdego pomieszczenia będzie pasować inne światło. Jak je dobrać? W studiu „Dzień Dobry TVN” opowiadała o tym Ewa Mierzejewska, ekspert urządzania wnętrz.
  • Jakie mamy rodzaje światła i w jakich pomieszczeniach powinniśmy je stosować?
    • Jak wybrać odpowiednie światło? Rodzaje żarówek
      • Najnowsze trendy w oświetleniu – najmodniejsze lampy 2018

        Wybór odpowiedniego oświetlenia w domu jest niezwykle istotny, ponieważ w każdym pomieszczaniu światło ma inne zadania. Przed wyborem lampy do każdego pomieszczania, powinniśmy odpowiedzieć sobie na trzy główne pytania:

        • Czy lampa będzie pasować do wnętrza – aspekt estetyczny
          • Jak lampa ma świecić? Do czego będzie służyć? Czy ma świecić punktowo, a może światło ma być rozproszone?
            • Jaka żarówka będzie najbardziej odpowiednia? Na jaką moc powinniśmy się zdecydować? Jakiej barwy powinno być światło?

              Zobacz także: Jak optycznie powiększyć pokój? 6 sprawdzonych pomysłów

              Jakie mamy rodzaje światła i w jakich pomieszczeniach powinniśmy je stosować?

              Za pomocą światła możemy budować nastrój taki jaki chcemy. Wyróżniamy trzy główne rodzaje światła: światło ciepłe i światło neutralne lub chłodne.

              • ciepłe światło świetnie sprawdzi się na przykład w salonie, sypialni – są to miejsca, w których chcemy się zrelaksować
                • światło neutralne będzie idealnie się nadawać do gabinetu, w którym na co dzień pracujemy, do przedpokoju, do kuchni lub do łazienki – są to miejsca, w których jesteśmy aktywni
                  • światło chłodne to światło, które nie jest raczej polecane w mieszkaniu. Lepiej sprawdzi się w biurze lub w magazynie

                    Jak wybrać odpowiednie światło? Rodzaje żarówek

                    Jak wybrać odpowiednią żarówkę LED? Na opakowaniu jest zaznaczona temperatura barwowa w skali kelwinów (K). Zasada jest taka, że im niższy wskaźnik, tym cieplejsze światło. Światło ciepłe – jest to światło poniżej 2700 K, potem jest światło neutralne – do około 4000 K, a światło zimne powyżej 4000 K. Oczywiście te granice są granicami umownymi, ponieważ każdy z nas nieco inaczej odbiera kolory. Jeszcze prostszą metodą oceny barwy światła są oznaczenia na opakowaniu. Kółko żółte lub czerwone oznacza światło ciepłe, kółko białe to światło neutralne, a kółko niebieskie oznacza światło zimne.

                    Najnowsze trendy w oświetleniu – najmodniejsze lampy 2018

                    Zobacz także: Nietypowe lampy

                    Ostatnim gorącym trendem są żarówki edisonowskie, mocno w stylu retro, które będą pasować na przykład do loftów oraz wtedy kiedy chcemy dodać „surowości” w pomieszczeniu. Takie lampy to tak naprawdę sama żarówka z kabelkiem. Prosto, estetycznie i niezwykle oryginalnie! Prawda?

                    Fot. Zulfiqqar Jamal Baharim / EyeEm / Getty Images

                    Niezmiennie już od kilku lat jednym z głównych trendów oświetleniowych są lampy w stylu skandynawskim. Modne są jasne lampy w stylu nordyckim. Przeważającym kolorem w stylu jest oczywiście klasyczna biel lub kolor ecru.

                    Fot. Image Source / Getty Images

                    Jeśli chcemy dodać naszemu mieszkaniu nieco więcej ciepła, świetnym pomysłem jest wkomponowanie w nasze mieszkanie lamp złotych, lamp z mosiądzu lub z miedzi. Jeśli decydujemy się na takie lampy – niech przyświeca nam zasada – bogactwo w kolorze, ale minimalizm w formie. Nie zapominajmy oczywiście o lampach industrialnych.

                    Fot. Ravi Bhardwaj / EyeEm / Getty Images

                    Ostatnim mocnym trendem są lampy betonowe – ich pozornie surowy i chłodny klimat doda nawet najnudniejszemu pomieszczeniu wrażenia, jakby urządził je sam projektant.

                    Fot. in4mal / Getty Images

                    Zobacz także:

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości