Jak bezpiecznie jeździć na elektrycznej hulajnodze? Crash-test w DDTVN!

Hulajnogi elektryczne stanowią dobrą rozrywkę i mogą być ekologicznym środkiem transportu. Ich zaletą jest intuicyjna obsługa, komfortowa jazda i kompaktowe rozmiary. Niestety jednak dochodzi do wielu wypadków z udziałem tych pojazdów. Czy da się na nich jeździć bezpiecznie? W studiu dzień Dobry TVN dyskutowali na ten temat Adrian Rymarczyk, ortopeda oraz insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP. A Mateusz Nobi przeprowadził crash test hulajnogi elektrycznej. Zobaczcie!

Zobacz jak Michał Nobis testuje bezpieczeństwo elektrycznej hulajnogi:

Crash-test hulajnogi elektrycznej

Hulajnoga elektryczna to jednoślad dwukołowy wyposażony w silnik napędzany prądem. W niektórych modelach spotykane jest siodełko. Hulajnoga na prąd wykorzystywana jest jako niekonwencjonalny środek transportu i dobra alternatywa dla roweru. Coraz częściej używana jest nie tylko przez dzieci do zabawy, ale również dorosłych dojeżdżających na uczelnię lub do pracy, którzy przemieszczają się sprawnie unikając korków w miastach. Korzystanie z elektrycznej hulajnogi nie wymaga posiadania prawa jazdy ani zarejestrowania jednośladu, jeśli jego moc nie przekracza 250W, co jest mocną stroną tego typu sprzętu.

Hulajnoga elektryczna działa dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który zależnie od modelu może mieć różną moc. Pojazd wprawiamy w ruch za pomocą rączek kierownicy, na których umieszczony jest gaz i hamulec pojazdu. Po rozładowaniu akumulatora hulajnogę ładujemy przy pomocy ładowarki podłączonej do prądu.

Hulajnoga tradycyjna a hulajnoga elektryczna

Nie minęło wiele czasu odkąd tradycyjne hulajnogi wróciły do łask, a już zostają wypierane przez ich elektryczne wersje. W tradycyjnej hulajnodze napęd opiera się o siłę naszych nóg - aby sprzęt poruszał się, kierujący musi się odpychać nogami. Ta kwestia sprawia, że nie każda osoba może się poruszać zwyczajną hulajnogą. Do tego sprzęt napędzany manualnie osiąga znacznie mniejsze prędkości niż ten z silnikiem elektrycznym. Hulajnogi elektryczne mają więc tą przewagę nad tradycyjnymi, że korzystać z nich może każdy, bez względu na wiek i kondycję. Hulajnogi napędzane energią elektryczną mogą osiągnąć prędkość nawet do 45 km na godzinę.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci a hulajnoga elektryczna dla dorosłych

Hulajnoga elektryczna dla dzieci służy przede wszystkim do rekreacyjnej jazdy przed domem, czasem bywa środkiem transportu do szkoły. Może też odciążać dziecko w trakcie długich wycieczek rodzinnych – do tego celu dla wygody malucha polecana jest hulajnoga elektryczna z siodełkiem.

Hulajnoga elektryczna z siedzeniem lub bez jest też chętnie wykorzystywana przez dorosłych. Widok elegancko ubranych mężczyzn i kobiet przemierzających drogę do pracy na jednośladzie już dawno przestał dziwić. Elektryczne hulajnogi są cenione przez dorosłych ze względu na kompaktowość – bez problemu można je schować pod biurkiem, przewieźć windą czy w autobusie. Składana hulajnoga nie zajmuje też dużo miejsca w domu. Trasa do pracy pokonana na hulajnodze elektrycznej to również oszczędność czasu i uniknięcie miejskich korków.

Wybierając hulajnogę elektryczną dla dziecka lub dorosłego, powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie sprzętu oraz rozwijaną prędkość i moc silnika. Dla dzieci znacznie odpowiedniejsze będą lżejsze hulajnogi o maksymalnej prędkości do 10 km na godzinę. Dorośli mogą wybierać sprzęt, który rozwija prędkość nawet do 40 km na godzinę. Dla nich przeznaczone są hulajnogi elektryczne 1000W albo nawet o mocy silnika 2000W.

Hulajnoga elektryczna a prawo o ruchu drogowym

W ustawie Prawo o ruchu drogowym nie ma obecnie żadnych ustaleń dotyczących hulajnóg elektrycznych. Z tego wynika, że jednoślady kierowane przez pieszych są traktowane przez prawo właśnie jak piesi i mają zachowywać się tak jak oni. W świetle prawa zabroniona jest zatem jazda hulajnogą elektryczną po jezdni i ścieżkach rowerowych, mimo że urządzenia te mogą rozwijać prędkości do około 45 km na godzinę i stanowić zagrożenie dla użytkowników chodników. Hulajnogami elektrycznymi możemy się poruszać wyłącznie po chodnikach, nie przekraczając prędkości przeciętnego pieszego, czyli 5 km na godzinę, co jest jednak przestrzegane niezmiernie rzadko. Często widujemy za to mknącą po chodnikach z dużą szybkością młodzież na hulajnogach napędzanych prądem lub dorosłych jadących po ścieżkach rowerowych lub poboczem drogi.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Waldemar Obłoza szczerze o swojej relacji z synem. "Nie wiem, co to jest pełnia bycia rodzicem"

Waldemar Obłoza szczerze o swojej relacji z synem. "Nie wiem, co to jest pełnia bycia rodzicem"

Jak przygotować wielkanocny wianek? Sprawdź, jakie to proste

Jak przygotować wielkanocny wianek? Sprawdź, jakie to proste

Kilka godzin po porodzie obroniła pracę dyplomową

Kilka godzin po porodzie obroniła pracę dyplomową

Internauta zaproponował Sebastianowi Fabijańskiemu czterocyfrową sumę za spełnienie jednej prośby. "Spoko"

Internauta zaproponował Sebastianowi Fabijańskiemu czterocyfrową sumę za spełnienie jednej prośby. "Spoko"

Nie żyje uczestnik "Gogglebox". Do tragicznego wypadku doszło w trakcie pracy

Nie żyje uczestnik "Gogglebox". Do tragicznego wypadku doszło w trakcie pracy

Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

Joanna Jędrzejczyk i Zofia Szawernowska mentorkami Małgorzaty Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"

Joanna Jędrzejczyk i Zofia Szawernowska mentorkami Małgorzaty Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"

Bezpieczna Wielkanoc 2024. Policja: "Na drogi wyjadą grupy SPEED"

Bezpieczna Wielkanoc 2024. Policja: "Na drogi wyjadą grupy SPEED"

Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść?

Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść?

Pogoda na sobotę, 30 marca. Czeka nas słoneczna i ciepła Wielka Sobota

Pogoda na sobotę, 30 marca. Czeka nas słoneczna i ciepła Wielka Sobota