Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Jacek nie wiedział, że ma raka jelita: "Czułem się dobrze, nie miałem objawów". Profilaktyczne badanie uratowało mu życie

Planuję długie życie

Jacek nie wiedział, że ma raka jelita: "Czułem się dobrze, nie miałem objawów". Profilaktyczne badanie uratowało mu życie

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Jest drugim co do częstotliwości występowania wśród mężczyzn, a trzecim wśród kobiet. Osoby po 55. roku życia powinny się profilaktycznie badać. Szybka diagnoza uratowała życie Jacka Myrchy, który nie wiedział, że ma raka jelita.

Rak jelita grubego

Jacek Myrcha przez wiele lat pracował w dużej korporacji. Zawsze prowadził zdrowy tryb życia, dbał o siebie, biegał, uprawiał sporty. 

- Po 40-tce stwierdziłem, że warto zrobić kolonoskopię, ponieważ mój tata zmarł na raka jelita dwa miesiące przed moją maturą. To było bardzo duże przeżycie, bo byłem młodym chłopakiem. Myślę, że gdyby wtedy takie badania były, to byłaby większa szansa, żeby go uratować - wspominał Jacek.

Gdy skończył 55 lat, otrzymał list z zaproszeniem na przesiewowe badania. - Od razu się zdecydowałem i zapisałem. W trakcie badania okazało się, że mam jedną powiększoną zmianę. To był rak - wyznał Myrcha.

Mężczyzna zadawał sobie pytania, dlaczego właśnie jego to spotkało. Przecież prowadził zdrowy i sportowy tryb życia. 

- Był to na pewno trudny moment. Wiedzieliśmy, że wczesna diagnostyka jest kluczem do powodzenia - powiedziała Anna Myrcha, żona Jacka. 

Lekarze nie mieli wątpliwości, że wykrycie raka w początkowym stadium dało Jackowi szansę na wyzdrowienie.Pacjent miał bardzo dużo szczęścia, że zgłosił się na odpowiednim etapie. Nie wiemy, jak długo nowotwór jeszcze by się rozwijał, zanim stałby się objawowy lub trzeba byłoby usuwać go metodą chirurgiczną - przyznał dr n. med. Marek Bugajski, ekspert Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.

Czułem się dobrze, nie miałem objawów. Profilaktyka w moim przypadku uratowała mi życie - podkreślił Jacek Myrcha.

Rak jelita grubego - profilaktyka

Co robić, by zapobiec nowotworowi jelita grubego? - Po pierwsze zmienić swój styl życia. Wprowadzić zdrową dietę, gdzie jest dużo owoców, warzyw, ograniczyć ilość czerwonego mięsa, zaprzestać palenia papierosów. Po drugie w Polsce zalecanym badaniem profilaktycznym jest kolonoskopia - wylicza dr Marek Bugajski.

Jak wykonać kolonoskopię? Można otrzymać zaproszenie, które wysyłane jest na podstawie rejestru PESEL. Można również zgłosić się samodzielnie do ośrodka, a ich lista dostępna jest na stronie internetowej Programu Badań Przesiewowych. By wykonać kolonoskopię bezpłatnie, nie trzeba mieć ubezpieczenia zdrowotnego, wystarczy PESEL.

- Zamierzam badać się co roku, regularnie, żeby mieć pewność, że rzeczywiście nie ma nawrotu. Medycynie trzeba dać szansę - zaznacza Jacek Myrcha.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Reporter: Katarzyna Chętnik

Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
67
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0