Inteligentny dom - systemy inteligentnego domu dopasowane do naszych potrzeb

Chcesz zwiększyć komfort użytkowania domu, bezpieczeństwo domowników i ograniczyć koszty eksploatacji? Instalacje inteligentnego domu to najlepsze rozwiązanie! Dowiedz się, jakie są systemy inteligentnego domu i na czym polega ich praca.

Zależnie od sposobu działania i zaawansowania systemy inteligentnego domu dzielimy na bezprzewodowe, przewodowe, proste, zaawansowane, centralne i zdecentralizowane. Warto wybrać ten, który spełni wszystkie nasze potrzeby.

Inteligentny dom

Inteligentny dom to określenie dla budynku, który wyposażono w nowoczesne systemy i instalacje zwiększające komfort mieszkania i poczucie bezpieczeństwa domowników. Zintegrowany system kontroluje i steruje pracą poszczególnych instalacji i urządzeń domowych. Systemy inteligentnego domu generują też oszczędności na eksploatacji budynku, sprawiają, że nasz dom jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Instalacje inteligentnego domu obniżają emisję spalin do środowiska, zmniejszają koszty eksploatacji urządzeń grzewczych i sprzętów AGD. Inteligentny dom ze względu na wymienione korzyści nie jest już rozwiązaniem elitarnym, coraz więcej właścicieli zwłaszcza nowo budowanych domów decyduje się na jego wykorzystanie. Przekonuje do tego również cena, która zależnie od systemu może wynieść kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Instalacje inteligentnego domu

System inteligentnego domu może integrować wiele instalacji, układów i urządzeń elektrycznych, którymi chcemy zarządzać automatycznie. Taki system powinien odzwierciedlać nasze potrzeby i być dopasowany do typu budynku, w którym ma funkcjonować. Bardzo ważne jest zatem wykonanie projektu inteligentnego domu i wszystkich instalacji. Co można więc podłączyć do systemu? Przykładowe instalacje inteligentnego domu to: centralne ogrzewanie c.o., podgrzewanie ciepłej wody CWU, klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, panele solarne i fotowoltaiczne, instalacja elektryczna, ogrzewanie podłogowe, oświetlenie, instalacja alarmowa, nawadnianie ogrodu, kino domowe, system żaluzji i rolet zewnętrznych i wewnętrznych. Warto też wiedzieć, że taki system można zbudować samodzielnie, wcześniej posiłkując się właśnie projektem, jednak można też wykorzystać gotowe systemy inteligentnego domu . Jest to często najlepsze rozwiązanie, gdyż urządzenia wchodzące w skład gotowego systemu są ze sobą dobrze dopasowane, a to gwarantuje wydajną pracę i łatwość montażu.

Inteligentny dom - systemy przewodowe i bezprzewodowe

Systemy inteligentnego domu mogą być przewodowe i bezprzewodowe. System przewodowy wymaga specjalnego okablowania, jest zazwyczaj trudny w wykonaniu i dość kosztowny, ale zdecydowanie bardziej stabilny od bezprzewodowego. Rozprowadzone przewody ukrywa się pod tynkiem. Minusem tego rozwiązania jest konieczność pozostawienia całego systemu w momencie sprzedaży budynku czy przeprowadzki. Ze względu na to system przewodowy polecany jest do nowo budowanych domów.

Z kolei inteligentny dom bezprzewodowy nie jest skomplikowany w montażu i nie wymaga kucia w ścianach, a więc jego montaż nie wiąże się z koniecznością generalnego remontu. Bazuje na łączności Wi-Fi lub Bluetooth. Dużą zaletą systemu bezprzewodowego jest możliwość dowolnej modyfikacji - zmiany miejsca urządzeń, dodawanie dodatkowych urządzeń. Podczas przeprowadzki nie tracimy systemu, możemy zabrać go ze sobą w nowe miejsce. System bezprzewodowy jest zatem najczęściej wybieraną opcją do już stojących budynków lub wynajmowanych mieszkań.

Inteligentny dom - systemy proste i zaawansowane

Systemy inteligentnego domu dzielimy też ze względu na stopień zaawansowania ich funkcji na proste i zaawansowane. Systemy proste charakteryzuje łatwy i tani montaż oraz mało skomplikowana instalacja, dzięki czemu można ją wykonać samodzielnie. Mogą być montowane bezprzewodowo. Pozwalają sterować instalacjami i urządzeniami w domu po wcześniejszym zaprogramowaniu przez nas np. harmonogramu włączania czy wyłączania świateł lub zamykania i otwierania rolet.

Zaawansowane systemy potrafią również monitorować, analizować i samodzielnie dostosowywać pracę poszczególnych urządzeń do warunków, jakie panują w domu czy na zewnątrz albo harmonogramu dnia domowników. Dzieje się tak za sprawą czujek i detektorów umieszczonych w wielu miejscach w domu, które mają za zadanie reagować na zmieniające się warunki. Warto wiedzieć, że systemy zaawansowane są bardziej komfortowe od podstawowych, pozwalają też na większe modyfikacje, ale są też zdecydowanie droższe.

Inteligentny dom - systemy centralne i zdecentralizowane

Ze względu na charakter pracy systemy inteligentnego domu dzielimy na centralne i zdecentralizowane. W systemie centralnym to jednostka centralna zarządza pracą systemu, zlecając działanie wszystkim podłączonym do niej urządzeniom. Problemem w takim rozwiązaniu może być jednostka centralna - jeśli ulegnie awarii, cały system nie będzie pracował - a to wcale nie zdarza się rzadko. Nie ma tego kłopotu w systemie zdecentralizowanym , który jest pozbawiony jednostki centralnej. Urządzenia wchodzące w skład systemu są powiązane bezpośrednio ze sobą i jeśli któreś przestanie działać, system nadal będzie pracował.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości