Intarsja – zapomniana technika zdobienia drewna

Dla wielu osób określenie intarsja brzmi dość enigmatycznie i tajemniczo. Jednak technika zdobnicza, której podstawą jest drewno, znana była już w starożytności. W obecnych czasach nie jest aż tak popularna, dzięki czemu wyroby, które dzięki niej powstają, są naprawdę unikatowe. O tej niezwykłej technice w naszym programie opowiedział artysta, Zenon Pląskowski.

Intarsja – co to takiego?

Intarsja to technika zdobnicza, w której artysta tworzy w drewnie. To ono stanowi podstawę tej niezwykle oryginalnej i efektownej metody. Od artysty wymaga ona nie tylko wyobraźni, ale także niebywałej sprawności manualnej i nienagannego warsztatu rzemieślniczego. Na czym dokładnie polega praca z drewnem? Twórca ma drewnianą podstawę, którą wykłada elementami stworzonymi z innych rodzajów materiałów. Dzięki temu uzyskuje wyjątkowe obrazy, zdobienia mebli czy elementów użytkowych.

To jest zabawa z różnymi gatunkami drewna. Intarsja to cos na zasadzie puzzli. Każdy element, każdą kropeczkę, jeżeli chcę nadać jakąś formę, głębie, to muszę wyciąć, a wycięte miejsce wstawić cos innego

– powiedział artysta.

Prace pana Zenona

Patrząc na prace Pana Zenona trudno uwierzyć, że są one wykonane w drewnie. To panoramy miast, budynki, kamienice i kościoły, a także martwa natura, scenki biblijne czy zachwycając portrety. Niezwykle pewne cięcie, mocno zarysowane kontury, zabawa kolorem, a jednocześnie artyzm. Skąd zamiłowanie do właśnie takiego rodzaju sztuki?

Pan Zenon o tajemniczej technice dowiedział się w latach 70., będąc w technikum. Jako młody mężczyzna zachwycił się sztuką, która daje ogromne możliwości wyrażania siebie. Artysta zawsze lubił malować, a intarsja pozwalała mu przelać artystyczną wizję na drewno. Jak sam przyznaje, technice tej poświęcił całe swoje życie. Od 1971 roku doskonalił rzemiosło, by następnie przekształcić je w sztukę. Prace Zenona Pląskowskiego wystawiane były nie tylko w różnych zakątkach Polski, ale również na Zachodzie. Wielu kolekcjonerów sztuki znad Wisły i z zagranicy posiada dzieła zdolnego Polaka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Donald Trump jest w szpitalu. Prezydent USA ma koronawirusa

Zmarła Dorota Kawęcka. Aktorka znana z serialu "Dom" miała 69 lat

Wyhoduj sobie drzewo. Z Łukaszem Skopem to bardzo proste

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości