Innowacyjny wynalazek polskich naukowców - maseczka ochronna z filtrem roślinnym. „To kawałek natury, który trzymamy na ustach”

Skutecznie chroni przed wirusem i jest ekologiczna. Polscy naukowcy stworzyli bio-maseczkę z filtrem roślinnym. Na pomysł wpadli prof. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie fotosyntezy oraz dr Jacek Mojski, ekspert od wertykalnej uprawy roślin. Na czym polega innowacyjność ich wynalazku?

Przełomowy wynalazek polskich naukowców

Prof. Mohamed Hazem Kalaji z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz dr Jacek Mojski z firmy Twój Świat od kilku lat prowadzą badania nad wykorzystaniem roślin w technologii oczyszczania powietrza. Dotychczas udało im się wyróżnić wiele gatunków, które minimalizują ilość zanieczyszczeń zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartych przestrzeniach.

Blisko dwa lata temu naukowcy nawiązali współpracę z prof. Sato, japońskim wirusologiem z ponad 40-letnim doświadczeniem. Wspólnie przystąpili do badań. Miały one sprawdzić, czy wyselekcjonowane uprzednio rośliny posiadają właściwości, które zapewniają skuteczną ochronę przed wirusem grypy.

Już wstępne badania dały w ubiegłym roku bardzo pozytywne wyniki. Pod koniec tamtego roku, na początku stycznia, już mieliśmy pewność, że ten filtr roślinny, który został zaprojektowany, zatrzymuje w ponad 95% wirusa grypy

- powiedział prof. Kalaji w Dzień Dobry TVN.

W obliczu nowego zagrożenia, jakim okazał się koronawirus, wpadł na pomysł, by wykorzystać skonstruowany przez jego zespół filtr roślinny do produkcji maseczek ochronnych.

Bio-maseczka naukowców z ITP

Maseczka skonstruowana przez naukowców z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego jest nie tylko skuteczna, ale też lekka, wielorazowa, przyjazna środowisku i tania w produkcji.

Jest to kawałek natury, którzy po prostu trzymamy na ustach

– stwierdził biolog.

Rośliny znajdujące się w maseczce nie należą do wymagających, jako że korzystają z dwutlenku węgla i wody obecnych w wydychanym przez człowieka powietrzu.

Te rośliny potrafią mechanicznie zatrzymać dużą ilość tych wirusów

- wyjaśnił nasz rozmówca.

Jak długo można korzystać z maseczki? To zależy od naszego otoczenia oraz tego, na jak duży kontakt z wirusami jesteśmy narażeni.

Badacze mają nadzieję, że ich innowacyjny produkt będzie w przyszłości wykorzystany jako ochrona przed COVID-19. Teraz jednak nie są wstanie przeprowadzić stosownych testów, ponieważ nie mają dostępu do wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym szukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy zapewnią możliwość zbadania skuteczności bio-maseczki w ochronie przed koronawirusem. Do dalszej pracy oraz opatentowania wynalazku potrzebują także wsparcia finansowego państwowych i prywatnych instytucji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Sukces polskiego naukowca. Jego odkrycie może przyczynić się do wytypowania szczepionki oraz leków na Covid-19

Koronawirus. Polscy badacze potwierdzają: dezynfekcja miasta przynosi rezultaty

Wynaleziono substancję, która przez 90 dni chroni powierzchnię przed koronawirusem. Kiedy pojawi się w sklepach?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości