Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy

skrzyżowane kobiece dłonie na wysokości krocza w damskiej bieliźnie
Iuliia Mikhalitskaia / Getty Images
Infekcje intymne przytrafiają się każdemu z nas, sprawiając ogromny dyskomfort. Najczęściej odpowiedzialne są za nie bakterie lub grzyby, które zaburzają prawidłową florę bakteryjną pochwy. To z kolei prosta droga do infekcji, które nieleczone mogą spowodować przykre konsekwencje, takie jak: infekcja szyjki macicy, infekcja dróg moczowych, zapalenie przydatków czy nawet bezpłodność.

Sprawdź jak rozpoznać i wyleczyć najpopularniejsze infekcje intymne!

Objawy infekcji intymnej

Stan zapalny pochwy daje jasne objawy. Należą do nich m.in.:

· świąd,

· pieczenie,

· upławy,

· obrzęk,

· zaczerwienienie,

· ból przy oddawaniu moczu.

Warto jednak zaznaczyć, że objawy te będą różnić się (np. w kwestii wydzieliny) w przypadku zakażenia bakteryjnego i grzybiczego. W przypadku zaobserwowania u siebie tychże objawów warto udać się do lekarza ginekologa, który bezbłędnie rozpozna rodzaj infekcji i dobierze odpowiednie leczenie, dzięki któremu pokonamy stan zapalny pochwy .

Jak wyleczyć bakteryjne zapalenie pochwy?

Bakteryjne zapalenie pochwy nazywane jest także waginozą. Na tę infekcję intymną wywołaną przez bakterie można łatwo zachorować. Czynnikami, które sprzyjają jej rozwojowi są: niezachowanie odpowiedniej higieny intymnej (np. zbyt długie noszenie tamponu), mnogość partnerów seksualnych, przyjmowanie antybiotyków czy stosowanie wkładki domacicznej. Zastanawiasz się, co na infekcje intymne tego typu? Niestety w większości przypadków wskazana będzie antybiotykoterapia, którą zleci ginekolog, po wykonaniu niezbędnych badań i posiewów.

Sprawdzone rozwiązania na grzybicze zapalenie pochwy

Infekcja grzybicza spowodowana jest drożdżakami. Do ich namnożenia się może dojść w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych czy antybiotyków, spadku odporności, cukrzycy oraz ciąży. Jeżeli zdiagnozowana została u Ciebie grzybica pochwy, leczenie będzie przebiegało przy pomocy globulek lub maści z kwasem mlekowym. To najprostsze rozwiązanie, by wyleczyć tę przypadłość. Na tego typu infekcje intymne leki bez recepty są wystarczającym środkiem. Warto pamiętać, by przyjmować przepisane medykamenty regularnie i do końca, gdyż niedoleczona infekcja pochwy tego typu może powracać.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, infekcje intymne mogą być wywołane przez różne czynniki, dlatego konieczna jest wizyta u ginekologa, która wybierze najlepszy sposób leczenia stanów zapalnych. Można jednak ulżyć sobie w cierpieniu domowymi metodami. Dobrze sprawdzą się olejek z oregano czy przemywanie okolic intymnych naparem z nagietka lub rumianku. Nie bez znaczenia dla infekcji intymnych jest też nasza dieta — warto wyeliminować cukry, pić dużo wody, spożywać kefiry, jogurty oraz produkty bogate w witaminę C. Odpowiednia dieta pomoże uniknąć infekcji w przyszłości.

Nawracające infekcje intymne

Częste infekcje pochwy są niezwykle kłopotliwe i męczące dla organizmu. By mówić o nawracającej infekcji pochwy, musi ona pojawić się minimum 4 razy w ciągu roku. By jej uniknąć, warto stosować zaleconą terapię do końca i nie przerywać leczenia, gdy objawy ustąpią. Sposobem na powracający stan zapalny pochwy może być prewencyjne stosowanie dostępnych w aptece leków (mogą to być maści, saszetki do sporządzania roztworu czy tabletki na infekcje intymne ) zawierające w swoim składzie kwas mlekowy.

Czy infekcja pochwy w ciąży jest niebezpieczna?

Infekcje intymne w ciąży zdarzają się częściej niż przed nią. Winić można za to zaburzoną gospodarkę hormonalną u kobiety ciężarnej. W przypadku podejrzenia, że możesz cierpieć na infekcje intymne , niezwłocznie wybierz się do ginekologa. Nieleczony stan zapalny pochwy może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub zakażenia noworodka.

Infekcja intymna u dziewczynki

Infekcje intymne u dziewczynek zdarzają się rzadziej niż u dorosłych kobiet, jednak mają ostrzejszy przebieg. Wynikają głównie z niewłaściwej ochrony okolic intymnych: braku owłosienia oraz braku poduszeczek tłuszczowych warg sromowych, a także niewłaściwej higieny i chęci poznawania własnego ciała. Jeżeli dziewczynka skarży się na swędzenie i pieczenie sromu, a także na upławy, należy udać się z nią do lekarza. Na początku może być to pediatra, który określi, czy infekcja ma charakter ginekologiczny, czy wynika np. z uczulenia.

Infekcje intymne u mężczyzn

Mówiąc o infekcjach intymnych, nie można nie wspomnieć o mężczyznach. Oni również są na nie narażeni. Głównie za sprawą swoich partnerek, które mogą zarażać ich w czasie stosunku seksualnego. Objawami stanu zapalnego u mężczyzny może być wyciek z cewki moczowej, jej zaczerwienienie i obrzęk, ból podczas oddawania moczu, a także podczas stosunku, świąd penisa. Lekarzem, do którego powinien zgłosić się mężczyzna, który podejrzewa u siebie infekcje intymne , jest dermatolog-wenerolog lub urolog.

Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości