Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Infekcja intymna a zdrowie partnera. Czy on również wymaga leczenia?

para trzymająca się za dłonie, widok na dłonie i fragment nóg

Elizabeth Fernandez Gil/Getty Images

Infekcje intymne

Infekcja intymna a zdrowie partnera. Czy on również wymaga leczenia?

para trzymająca się za dłonie, widok na dłonie i fragment nóg

Elizabeth Fernandez Gil/Getty Images

Infekcje dróg rodnych uprzykrzają życie wielu kobietom w Polsce i na świecie. Dane pokazują, ze ich ilość stale rośnie. Wszystkiemu winne są głównie bakterie i grzyby, które wywołują niepożądane zmiany we florze bakteryjnej pochwy. Jak infekcja intymna wpływa na kobietę, a jak na jej partnera?

Infekcjom intymnym należy przede wszystkim zapobiegać, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Wbrew częstej opinii, zakażenia intymne nie dotyczą wyłącznie kobiet o bardzo aktywnym pożyciu seksualnym. Można ją złapać nawet podczas korzystania z publicznej toalety. Jeśli jednak już się pojawi, lekarze weryfikują typ zakażenia, a następnie przypisują konkretne leki i suplementy. Zaleca się również odpowiednią dietę i wzmożoną troskę o cały organizm. Mimo stosowania się do wszystkich zaleceń, wiele kobiet doświadczyło kilkukrotnych nawrotów infekcji intymnych.

Infekcje intymne u kobiet i mężczyzn

Niekiedy przyczyną nawrotów jest leczenie wyłącznie kobiecej infekcji intymnej i kontynuowanie współżycia z partnerem. Tymczasem on również może być zarażony i nie zawsze ma możliwość zaobserwować lub odczuć jakiekolwiek objawy. Jaki wpływ na partnera seksualnego ma infekcja intymna kobiety? Kiedy on również wymaga leczenia?

Ryzyko zarażenia partnera zależy od typu infekcji. Nie każda infekcja intymna dróg rodnych kobiety jest równie niebezpieczna dla narządów rozrodczych mężczyzny. Mimo wszystko nie należy lekceważyć żadnego typu infekcji, bez względu na to, czy jej objawy są widoczne u obu partnerów, czy tylko u jednego z nich.

Najczęstsze infekcje intymne

Mężczyźni najczęściej cierpią na grzybicę prącia lub wywołane bakteriami zapalenie cewki moczowej. Grzybiczne i bakteryjne infekcje intymne mogą przybierać różne postaci zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jedną z najczęstszych infekcji dróg rodnych, którą partnerzy mogą zarażać się od siebie nawzajem, jest grzybica. Podstawowymi objawami zachorowania na grzybicę pochwy są swędzenie i pieczenie miejsc intymnych oraz białe upławy o gęstej konsystencji. Pojawić się może również ból podczas stosunku seksualnego.

Partner zawsze powinien być poinformowany o pojawieniu się zakażenia miejsc intymnych partnerki i na odwrót. Wielu mężczyzn jest przekonanych, że te dolegliwości ich nie dotyczą. Jeśli jednak już staną się nosicielami grzybicy prącia, również powinni poddać się leczeniu. Co prawda mężczyźni przechodzą grzybicę zwykle znacznie łagodniej lub zupełnie bezobjawowo, ale mogą ponownie zarazić wyleczoną już partnerkę. Wówczas każdy stosunek seksualny stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. 

Dlatego partnerzy powinni zgłosić się do specjalisty razem i wspólnie przejść proces leczenia grzybicy czy jakiegokolwiek innego zakażenia intymnego. To podstawowy sposób, w jaki mogą razem zapobiec szybkiemu nawrotowi infekcji. Każdy kolejny może być trudniejszy do wyleczenia.

jak uniknąć infekcji intymnych

mat. prasowe 

Jak leczyć infekcje intymne?

Przypisane przez ginekologa lub urologa leki i zalecenia mogą skutecznie pozbyć się wywołującego grzybicę drożdżaka i innych bezpośrednich przyczyn chorób intymnych. Dobrym wsparciem leczenia infekcji intymnych jest dostępny już bez recepty Gynoxin®. Nie tylko eliminuje przykre objawy, ale pomaga też w całościowym procesie leczenia. Można go stosować w postaci kremu dopochwowego lub kapsułek dopochwowych już od momentu pojawienia się pierwszych objawów infekcji intymnej.

Choć mężczyźni rzadko zmagają się z jej objawami, to mimo wszystko - zdarzają się one. Infekcja miejsc intymnych u mężczyzn może przybrać różne, niekiedy bardzo poważne formy, np. chlamydii, opryszczki czy świerzbicy.

Proces leczenia zależy od rodzaju zakażenia. Infekcje intymne wywołane bakteriami wymagają antybiotykoterapii. Do zwalczenia grzybicy niezbędna może być doustna bądź miejscowa terapia środkami przeciwgrzybiczymi. Natomiast opryszczkę pokonać mogą leki o działaniu przeciwwirusowym.

Objawy infekcji intymnej u mężczyzn

Widoczne zakażenie intymne u mężczyzn objawia się zwykle swędzeniem, opuchlizną, zaczerwienieniem i nadwrażliwością w okolicy żołędzia i napletka. Pojawić się też mogą bolesne nadżerki na genitaliach. Kiedy mężczyzna odczuwa również ból w trakcie wytrysku i oddawania moczu, może to oznaczać, że zainfekowaniu uległa także cewka moczowa lub nawet prostata. Wszelkie wątpliwości powinien wyjaśnić lekarz.

W sytuacji często występującego zapalenia cewki moczowej pojawia się wyciek ropnej wydzieliny z jej ujścia. Natomiast pojawienie się bolesnych, wypełnionych przezroczystym płynem pęcherzyków to typowy objaw opryszczki narządów płciowych.

Bez względu na rodzaj infekcji intymnej, jeśli kobieta lub mężczyzna jest w stałej relacji intymnej - powinna (lub powinien) poinformować o tym fakcie drugą stronę. Kolejnym krokiem ku lepszemu życiu i pożyciu powinno być wspólne leczenie i zapobieganie nawrotom infekcji w przyszłości.

 Więcej porad ekspertów, jak dbać o siebie na co dzień, by unikać infekcji intymnych, przeczytacie na stronie gynoxin.pl.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
84
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0