Newsy

„Indiana Jones 5” bez Spielberga? Reżyser potwierdził, że nie stanie za kamerą kolejnej części filmowego hitu

x-news

Newsy

„Indiana Jones 5” bez Spielberga? Reżyser potwierdził, że nie stanie za kamerą kolejnej części filmowego hitu

x-news

Powstaje piąta część kultowego filmu „Indiana Jones”. Tym razem nie wyreżyseruje jej Steven Spielberg, który stanął za kamerą wszystkich poprzednich odsłon. Ma go zastąpić inny znany reżyser. 

Indiana Jones - piąta część

Steven Spielberg nie wyreżyseruje 5. części filmu "Indiana Jones". Reżyser nakręcił wszystkie poprzednie odsłony serii. Teraz zdecydował się oddać losy młodszemu pokoleniu. Za kamerą ma stanąć James Mangold, twórca m.in. „Le Mans ’66” czy „Spaceru po linie”. Spielberg natomiast pozostanie producentem filmu. Premierę zaplanowano na lipiec 2021 roku. Za scenariusz odpowiedzialny jest David Koepp – scenarzysta między innymi „Parku Jurajskiego”, czy czwartej części filmu „Indiana Jones”. 

Seria filmów o przygodach archeologa

Indiana Jones jest tytułowym bohaterem filmu, archeologiem i poszukiwaczem przygód. W tę rolę wciela się amerykański aktor Harrison Ford. Do tej pory powstały cztery pełnometrażowe filmy, ukazujące perypetie bohatera. 

  • Indiana Jones przedstawiony został publiczności w 1981 roku w „Poszukiwaczach Zaginionej Arki,” którego akcja toczyła się w roku 1936. Fabuła filmu dotyczyła poszukiwań Arki Przymierza, która wedle legendy zawierać miała w sobie mistyczną moc. Archeolog musiał przeszkodzić nazistom, którzy chcieli tę moc wykorzystać.
  • Kolejna część „Indiana Jones i Świątynia Zagłady ukazała się trzy lata później, a archeolog próbował wówczas przeciwstawić się rozprzestrzenianiu niebezpiecznej sekty wyznawców bogini Kali. 
  • Akcja trzeciego filmu, "Indiana Jones i ostatnia krucjata", nakręconego w roku 1989, rozgrywa się w roku 1938. Fabuła opiera się na pokrzyżowaniu planów nazistów chcących odszukać św. Graala, kielicha, z którego miał pić Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.
  • Ostatnią częścią, która się ukazała była: „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”. Akcja filmu toczy się w 1957 roku. Przeciwnikami Jonesa są Sowieci, którymi dowodzi Irina Spalko. Akcja filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Peru i w Brazylii.

Kariera Stevena Spielberga

Spielberg jest uważany za najwybitniejszego reżysera naszych czasów. Potwierdzają to między innymi liczne nagrody i uznanie publiczności. Uznawany jest również za najmilszych ludzi w Hollywood.  Swój pierwszy film wyreżyserował w wieku 18 lat. Amerykański reżyser, żydowskiego pochodzenia ma na swoim koncie wiele kinowych hitów. Do jego największych projektów należą między innymi „Szczęki”, cztery filmy z serii o Indianie Jonesie, czy "Park Jurajski". Został dwukrotnie zagrodzony Oscarem za „Listę Schindlera” i „Szeregowca Ryana”. Międzynarodowa Kapituła nadała mu godność Kawalera Orderu Uśmiechu, który odebrał w Krakowie.  

Zobacz też:
Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0