Ile zarabia spawacz? Średnie wynagrodzenia w Polsce i za granicą

spawaczka
Fot. FluxFactory / Getty Images
Praca spawacza wymaga bardzo dobrej sprawności fizycznej oraz zręczności rąk, dokładności i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zarobki spawacza zależą od doświadczenia pracownika, jego wykształcenia, specjalizacji oraz miejsca pracy.

Spawaczem może zostać osoba, która ukończyła technikum i posiada pięcioletnią praktykę zawodową lub ukończyła studia wyższe i ma co najmniej dwuletnią praktykę. Spawacz musi zdać specjalny egzamin sprawdzający kwalifikacje, a także posiadać wiedzę na temat norm i przepisów technicznych. Jak wyglądają codzienne zadania spawacza, ile zarabia spawacz w Polsce , a ile za granicą?

Więcej:

Spawacz – zarobki i codzienne zadania

Zwykle na początku kariery spawacze pracują w warsztatach samochodowych lub blacharskich. Istnieją dwa główne kursy spawalnicze, czyli MAG 135 i MAG 136, które osoba zatrudniona na takim stanowisku musi ukończyć. Codzienne zadania są różnorodne i rozwijają zmysł artystyczny oraz wyobraźnię, dzięki czemu praca nie jest monotonna. Osoby indywidualistyczne świetnie odnajdą się w tym zawodzie, ponieważ spawacz zwykle pracuje samodzielnie. Przed podjęciem decyzji o kształceniu się w kierunku zawodu spawacza należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to praca ciężka fizycznie, a codzienne obowiązki wiążą się z narażeniem życia oraz zdrowia. Zarobki spawacza zależą od doświadczenia, miejsca pracy, specjalizacji i ukończonych kursów. Dlatego też zawód ten wymaga ciągłego szkolenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Sporo osób po ukończeniu technikum zastanawia się nad tym, ile zarabia spawacz i w jaki sposób można podnieść swoje zarobki. Należy zauważyć, że w raportach podane są uśrednione płace, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zdarza się, że w prywatnych firmach budowlanych spawacze zarabiają tylko 2200–3000 złotych brutto, natomiast w Stoczni Gdańskiej lub w dużych firmach zarobki sięgają nawet 4000–6000 złotych brutto.

Zarobki spawacza zależą od specjalizacji

W Polsce spawacze najczęściej pracują w branży budowlanej, mechanicznej lub w stoczniach. Istnieje kilka głównych specjalizacji spawaczy, od których uzależnione jest wynagrodzenie na danym stanowisku:

  • spawacz MAG: zarobki rzędu 1800–3000 złotych netto; z raportów płacowych wynika, że spawacze z podstawowymi kursami zarabiają najmniej;
    • spawacz podwodny: zarobki rzędu 5000–10 000 złotych netto, jednak w Polsce jest to zawód mało popularny, a dużo więcej można zarobić za granicą;
      • spawacz światłowodów: zarobki rzędu 2500–4000 złotych netto;
        • spawacz aluminium: zarobki rzędu 2800–4300 złotych netto;
          • spawacz gazowy: zarobki rzędu 3000–4000 złotych netto.

            Z raportów wynika, że około 95% spawaczy w Polsce jest zatrudnionych na umowy o pracę. Osoby na tym stanowisku często otrzymują dodatkowe benefity, zwłaszcza w większych firmach budowlanych, takie jak prywatna opieka medyczna i karta sportowa. Należy zaznaczyć, że osoba kandydująca na stanowisko spawacza w Polsce musi przejść przez testy psychotechniczne, które dotyczą pełnej sprawności psychofizycznej oraz pracy z maszynami w ruchu. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem badań wstępnych i okresowych jest wizyta u okulisty i neurologa. Zarobki spawacza są często nieadekwatnie niskie w kontekście narażenia zdrowia i życia. Spawacze z kilku lub kilkunastoletnim stażem często mają problemy ze wzrokiem (ponieważ do oka mogą wpaść opiłki metali), zwyrodnienie kręgosłupa, problemy ze słuchem i liczne poparzenia skóry.

            Zobacz także: Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – praktyczne wskazówki

            Ile zarabia spawacz za granicą?

            Osoba, która jest zmotywowana i chce więcej zarabiać w zawodzie spawacza, powinna spróbować swoich sił za granicą. Okazuje się, że w przypadku tego zawodu można znaleźć bardzo dobrą pracę, głównie w krajach skandynawskich lub na zachodzie Europy. W USA zawód spawacza jest jednym z najlepiej opłacanych , a osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia zwykle więcej niż sędzia, terapeuta lub pilot. Stawka godzinowa dla spawacza podwodnego to od 100 do 200 dolarów amerykańskich. W Niemczech spawacz MIG otrzymuje około 2000–5000 euro miesięcznie, czyli nawet pięć razy więcej niż w Polsce. W Belgii doświadczeni spawacze mogą znaleźć pracę za 22 euro na godzinę. Podobnie sprawa wygląda w Holandii, a zarobki spawacza to 2000–4000 euro miesięcznie. W Szwajcarii stawki są najwyższe w całej Europie, ponieważ za miesiąc pracy można zarobić od 4000 do 6000 euro. W większości krajów europejskich firmy preferują osoby, które zostaną dłużej na tym stanowisku i zwiążą się z przedsiębiorstwem na kilka lat. Wynagrodzenie spawacza rośnie wraz ze stażem pracy i nabywanymi kwalifikacjami. Zdecydowanie można stwierdzić, że warunki finansowe, oferowane w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych, są dużo lepsze niż oferta polskich pracodawców. Obecnie w Polsce coraz bardziej zaczyna brakować spawaczy, ponieważ ich zarobki są za niskie w stosunku do wymogów kwalifikacyjnych, kursów i wykształcenia, a także do tego, jak niebezpieczna i wymagająca jest praca na tym stanowisku.

            Zobacz także: Jak zostać freelancerem?

            Zobacz film: Praca, która daje nadzieję. Źródło: Dzień dobry TVN.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości