Finanse i Praca

Ile zarabia spawacz? Średnie wynagrodzenia w Polsce i za granicą

spawaczka

Fot. FluxFactory / Getty Images

Finanse i Praca

Ile zarabia spawacz? Średnie wynagrodzenia w Polsce i za granicą

spawaczka

Fot. FluxFactory / Getty Images

Praca spawacza wymaga bardzo dobrej sprawności fizycznej oraz zręczności rąk, dokładności i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zarobki spawacza zależą od doświadczenia pracownika, jego wykształcenia, specjalizacji oraz miejsca pracy.

Spawaczem może zostać osoba, która ukończyła technikum i posiada pięcioletnią praktykę zawodową lub ukończyła studia wyższe i ma co najmniej dwuletnią praktykę. Spawacz musi zdać specjalny egzamin sprawdzający kwalifikacje, a także posiadać wiedzę na temat norm i przepisów technicznych. Jak wyglądają codzienne zadania spawacza, ile zarabia spawacz w Polsce , a ile za granicą?

Więcej:

Spawacz – zarobki i codzienne zadania

Zwykle na początku kariery spawacze pracują w warsztatach samochodowych lub blacharskich. Istnieją dwa główne kursy spawalnicze, czyli MAG 135 i MAG 136, które osoba zatrudniona na takim stanowisku musi ukończyć. Codzienne zadania są różnorodne i rozwijają zmysł artystyczny oraz wyobraźnię, dzięki czemu praca nie jest monotonna. Osoby indywidualistyczne świetnie odnajdą się w tym zawodzie, ponieważ spawacz zwykle pracuje samodzielnie. Przed podjęciem decyzji o kształceniu się w kierunku zawodu spawacza należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to praca ciężka fizycznie, a codzienne obowiązki wiążą się z narażeniem życia oraz zdrowia. Zarobki spawacza zależą od doświadczenia, miejsca pracy, specjalizacji i ukończonych kursów. Dlatego też zawód ten wymaga ciągłego szkolenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. Sporo osób po ukończeniu technikum zastanawia się nad tym, ile zarabia spawacz i w jaki sposób można podnieść swoje zarobki. Należy zauważyć, że w raportach podane są uśrednione płace, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zdarza się, że w prywatnych firmach budowlanych spawacze zarabiają tylko 2200–3000 złotych brutto, natomiast w Stoczni Gdańskiej lub w dużych firmach zarobki sięgają nawet 4000–6000 złotych brutto.

Zarobki spawacza zależą od specjalizacji

W Polsce spawacze najczęściej pracują w branży budowlanej, mechanicznej lub w stoczniach. Istnieje kilka głównych specjalizacji spawaczy, od których uzależnione jest wynagrodzenie na danym stanowisku:

  • spawacz MAG: zarobki rzędu 1800–3000 złotych netto; z raportów płacowych wynika, że spawacze z podstawowymi kursami zarabiają najmniej;
  • spawacz podwodny: zarobki rzędu 5000–10 000 złotych netto, jednak w Polsce jest to zawód mało popularny, a dużo więcej można zarobić za granicą;
  • spawacz światłowodów: zarobki rzędu 2500–4000 złotych netto;
  • spawacz aluminium: zarobki rzędu 2800–4300 złotych netto;
  • spawacz gazowy: zarobki rzędu 3000–4000 złotych netto.

Z raportów wynika, że około 95% spawaczy w Polsce jest zatrudnionych na umowy o pracę. Osoby na tym stanowisku często otrzymują dodatkowe benefity, zwłaszcza w większych firmach budowlanych, takie jak prywatna opieka medyczna i karta sportowa. Należy zaznaczyć, że osoba kandydująca na stanowisko spawacza w Polsce musi przejść przez testy psychotechniczne, które dotyczą pełnej sprawności psychofizycznej oraz pracy z maszynami w ruchu. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem badań wstępnych i okresowych jest wizyta u okulisty i neurologa. Zarobki spawacza są często nieadekwatnie niskie w kontekście narażenia zdrowia i życia. Spawacze z kilku lub kilkunastoletnim stażem często mają problemy ze wzrokiem (ponieważ do oka mogą wpaść opiłki metali), zwyrodnienie kręgosłupa, problemy ze słuchem i liczne poparzenia skóry.

Zobacz także: Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – praktyczne wskazówki

Ile zarabia spawacz za granicą?

Osoba, która jest zmotywowana i chce więcej zarabiać w zawodzie spawacza, powinna spróbować swoich sił za granicą. Okazuje się, że w przypadku tego zawodu można znaleźć bardzo dobrą pracę, głównie w krajach skandynawskich lub na zachodzie Europy. W USA zawód spawacza jest jednym z najlepiej opłacanych , a osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia zwykle więcej niż sędzia, terapeuta lub pilot. Stawka godzinowa dla spawacza podwodnego to od 100 do 200 dolarów amerykańskich. W Niemczech spawacz MIG otrzymuje około 2000–5000 euro miesięcznie, czyli nawet pięć razy więcej niż w Polsce. W Belgii doświadczeni spawacze mogą znaleźć pracę za 22 euro na godzinę. Podobnie sprawa wygląda w Holandii, a zarobki spawacza to 2000–4000 euro miesięcznie. W Szwajcarii stawki są najwyższe w całej Europie, ponieważ za miesiąc pracy można zarobić od 4000 do 6000 euro. W większości krajów europejskich firmy preferują osoby, które zostaną dłużej na tym stanowisku i zwiążą się z przedsiębiorstwem na kilka lat. Wynagrodzenie spawacza rośnie wraz ze stażem pracy i nabywanymi kwalifikacjami. Zdecydowanie można stwierdzić, że warunki finansowe, oferowane w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych, są dużo lepsze niż oferta polskich pracodawców. Obecnie w Polsce coraz bardziej zaczyna brakować spawaczy, ponieważ ich zarobki są za niskie w stosunku do wymogów kwalifikacyjnych, kursów i wykształcenia, a także do tego, jak niebezpieczna i wymagająca jest praca na tym stanowisku.

Zobacz także: Jak zostać freelancerem?


Zobacz film: Praca, która daje nadzieję. Źródło: Dzień dobry TVN.

Co sądzisz o tym artykule?
98
15
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
30.07.2021
Inz
Chyba osoba która pisała teks raczej nic o spawaniu nie wiedziała. Pełno tu pomyłek.
23.05.2021
Maciej
sędzia i pilot zarabia mniej od spawacza w USA. Co to za bzdury?
17.08.2020
Tig
Ja spawam 2 lata a ma 6800 brutto
10.08.2020
Spawacz
Skąd wy te stawki widzieliscie???Zwykły spawacz nie ruszy sie do pracy za 4000 netto.
27.11.2019
Dr. NO
Bzdury wypisane, ktoś kto napisał ten art nie ma pojęcia o czym pisze.
Rozwiń wszystkie komentarzy