Kosztowna miłość do pupila... Ile kosztuje utrzymanie zwierzęcia domowego?

Z posiadaniem własnego zwierzaka wiążą się niemałe wydatki. W 2018 roku, według badań Euromonitor International, Polacy na same karmy dla psów i kotów wydali 3,5 mld złotych. A ta kwota rośnie rok w rok – średnio o kilkanaście procent. Jaki budżet należy więc zarezerwować na utrzymanie swojego pupila? W studiu Dzień Dobry TVN gościły Gabi Drzewiecka, dziennikarka i właścicielka Marcela oraz Mordki, Karolina Mieszkowska, właścicielka sklepu z odzieżą i gadżetami dla psów oraz Aneta Awtoniuk, behawiorystka

Gdy zapada decyzja o kupnie lub adoptowaniu psa, zwykle w domu musi dojść do małej rewolucji. Jeśli chcemy zapewnić pupilowi możliwie dobre warunki, musimy być przygotowani na spore wydatki.

Nowy czworonożny członek rodziny to zarówno wielka radość, jak i ogromna odpowiedzialność dla każdego właściciela. Zakup lub adopcja psa wiąże się z kilkunastoma latami wspólnego życia, dlatego warto upewnić się, czy będziemy w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki. Wyprawka dla psa to nie tylko zabawki, ale również wytrzymałe gadżety, karma i wizyty u weterynarza.

Wyprawka dla szczeniaka

Zarówno wyprawka dla psa ze schroniska, jak i czworonoga zakupionego w hodowli powinna zawierać niezbędne akcesoria. Podstawowe elementy wyprawki dla szczeniaka to szelki lub obroża ze smyczą, miska na jedzenie i wodę, kosmetyki do pielęgnacji, zabawki oraz legowisko. Oprócz produktów, które kupimy dla psa, powinniśmy otrzymać wyprawkę dla szczeniaka od hodowcy, tj. metryczkę i rodowód w przypadku rasowego psa, książeczkę zdrowia oraz karmę, którą był karmiony. Koszt wyprawki dla psa może wynosić od 200 do kilku tysięcy złotych – w zależności od preferencji właściciela.

Szelki dla psa

Szelki dla psa charakteryzują się lepszym komfortem noszenia i większym bezpieczeństwem niż tradycyjna obroża i smycz. Szczeniaki wykazują tendencję do ciągnięcia właściciela, dlatego tradycyjna obroża może wywoływać u nich dyskomfort. Bardzo ważną cechą szelek jest to, że nie wywierają nacisku na narządy układu oddechowego. Cena szelek jest uzależniona od rodzaju materiału, rozmiaru psa oraz ozdób i dodatków. Szelki powinny być wygodne i bezpieczne, nie mogą się przemieszczać ani spadać, gdy pies jest w ruchu. Szczeniaki i małe psy wymagają lekkich szelek, które nie obciążą ich delikatnego kręgosłupa. Niesforny szczeniak, a nawet dorosły pies może przegryźć lub zniszczyć szelki, dlatego powinny być wytrzymałe. Ważne, aby miały odblaski zapewniające widoczność psa nocą.

Szelki dla psów wykonuje się z hypoalergicznych i antygrzybiczych materiałów, mają możliwość regulacji i miękką podszewkę.

Miska na pokarm i wodę

Podstawowy element wyprawki dla psa to miska dla pokarm i wodę. Istnieje wiele rodzajów pojemników na pożywienie. Możemy wybierać między miskami plastikowymi a metalowymi i porcelanowymi. Kolorowe nadruki, napisy i szata graficzna powinny być drugorzędną kwestią. Kierujmy się przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Yorkshire terrier będzie w stanie zjeść posiłek z miski dla owczarka niemieckiego, ale sprawi mu to duży kłopot. Miska dla czworonoga powinna umożliwiać komfortowe zjedzenie posiłku bez pozostawiania trudno dostępnych resztek. Ponadto powinna być stabilna, dopasowana do wysokości psa i wytrzymała. Dobrym rozwiązaniem są miski ceramiczne lub metalowe ustabilizowane gumą. Taka sama zasada dotyczy pojemnika na wodę.

Kosmetyki pielęgnacyjne dla psa

Do podstawowych elementów wyprawki dla pieska należą kosmetyki pielęgnacyjne. Nie każdy pies lubi się kąpać, ale dla jego bezpieczeństwa i zdrowia nie należy rezygnować z tego zabiegu. Regularna kąpiel pozwala utrzymać odpowiedni stan skóry i sierści psa oraz niweluje nieprzyjemny zapach wydzielany przez czworonoga. W wyprawce dla psa powinien się znaleźć szampon dostosowany do rasy, długości włosia i typu skóry. Sklepy zoologiczne oferują produkty hypoalergiczne, łagodzące podrażnienia, oczyszczające i nawilżające. Niektóre szampony zawierają odżywcze olejki i keratynę wygładzającą włosie. Warto dokładnie poznać skład każdego produktu bądź zasięgnąć rady weterynarza, żeby nie narazić psa na uczulenie.

Legowisko dla psa

To, czy nowy członek rodziny będzie spał na łóżku, czy na legowisku, zależy wyłącznie od właściciela. Im wcześniej przyzwyczaimy psa do spania na jego posłaniu, tym lepiej. Od spania na kanapie znacznie trudniej odzwyczaić starszego psa niż szczeniaka. Legowiska dla psów są wygodne, miękkie i łatwe w czyszczeniu. Niektóre poduszki dla czworonogów mają możliwość podgrzewania, co jest doskonałym rozwiązaniem dla szczeniąt i psów cierpiących na choroby stawów.

Zabawki dla psa

Każdy pies uwielbia się bawić i rozrabiać. Jeśli nie ma zabawek przeznaczonych specjalnie dla niego, zaczyna interesować się obuwiem właściciela i wszystkim, co napotka na swojej drodze. Z tego względu w wyprawce dla szczeniaka powinny się znaleźć gryzaki, piłki, kości, patyki i pluszaki. Warto zaopatrzyć się w zabawki stymulujące umysł zwierzaka. Takie produkty rozwijają czworonoga i pobudzają jego aktywność fizyczno-psychiczną.

Dodatkowe elementy wyprawki dla psa

Wyprawka dla psa powinna zawierać kilka podstawowych elementów, które są niezbędne w życiu codziennym zwierzaka i jego właściciela. Możemy ją także uzupełnić o dodatkowe elementy, takie jak adresówka, ubranka, zabezpieczenie przed kleszczami, zestaw do sprzątania odchodów i inne gadżety, które umilą psu czas i będą użyteczne dla opiekuna.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości