Montaż czujników parkowania – samodzielnie czy w warsztacie?

Samochód i kluczyk do samochodu
Fot. Motortion / Getty Images
Spora grupa kierowców nie wyobraża sobie manewrowania autem – szczególnie w zatłoczonym mieście – bez wsparcia czujników parkowania. Jeśli nasz samochód nie został w nie fabrycznie wyposażony, możemy zlecić ich instalację. Sprawdźmy, jaka jest cena montażu czujników parkowania.
  • Jakie czujniki parkowania wybrać?
    • Montaż czujników parkowania
      • Czujniki parkowania montujemy z przodu i z tyłu

        Zobacz też: Specjalne parkingi dla kobiet

        Do czego przydają nam się czujniki parkowania? Ułatwiają skomplikowane manewry, związane na przykład z parkowaniem na zatłoczonej ulicy. Pomagają przy bezpiecznym omijaniu przeszkód, typu niewidoczne w lusterku wstecznym słupki czy szykany drogowe. Montaż czujników parkowania w aucie wydaje się uzasadniony na pełnych od samochodów ulicach. Oczywiście nie zwalniają one kierowcy od zwykłej uwagi i wzmożonej czujności podczas manewrowania.

        Jakie czujniki parkowania wybrać?

        Ceny najprostszych czujników parkowania zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Są to czujniki, które wyłącznie dźwiękiem sygnalizują odległość od przeszkody. Droższy zestaw (około 100 – 120 złotych) wyposażony jest w diody, a jeszcze więcej (200 – 250 złotych) zapłacimy, kiedy zestaw będzie wyposażony w wyświetlacz. Minimalna liczba czujników, które powinniśmy zainstalować w samochodzie , to cztery (po dwa na przód oraz tył). Jednak sześć do ośmiu czujników parkowania pozwoli nam na bardziej precyzyjną kontrolę manewrowania. Bezprzewodowe czujniki parkowania z zestawem kamer kosztują nawet 600 – 700 złotych. Optymalne rozwiązanie to zestaw czujników parkowania wyposażony w: sterownik, kable, kamerę, głośnik oraz 6 do 8 czujników. Ile kosztuje montaż czujników parkowania? Cena montażu czujników parkowania w specjalistycznych warsztatach wynosi od 100 do 300 złotych .

        Montaż czujników parkowania

        Jeśli jednak chcemy ograniczyć koszty montażu czujników parkowania , możemy założyć je samodzielnie. Przydadzą się do tego proste narzędzia typu śrubokręt, przymiar, kilka kluczy, taśma izolacyjna oraz – jeśli konieczne będzie wiercenie zderzaków – wiertarka wraz z wiertłem zawierającym otwornicę puszkową. Niezbędna będzie również lutownica. Od czego powinniśmy zacząć? Najpierw trzeba wymierzyć odpowiednie miejsca przeznaczone do montażu czujników parkowania . Wskazania dotyczące tych miejsc zawarte powinny być w instrukcji obsługi oraz zaleceniach producenta czujników parkowania. Czujniki muszą być zamontowane w odpowiedniej odległości od siebie i podłoża . Tu dobra rada – jeśli czujniki zewnętrzne skierujemy bardziej na boki, ich zasięg wokół samochodu się zwiększy.

        Do montażu czujników parkowania w większości modeli aut prawdopodobnie konieczne będzie zdjęcie zderzaka. Następnie wiercimy otwory w zderzakach i montujemy czujniki parkowania . Jeśli są innego koloru niż karoseria auta, możemy je przemalować.

        Kolejny etap montażu czujników parkowania – po ich osadzeniu – to rozkład okablowania i instalacja sygnalizatora. Centralkę obsługującą zestaw czujników parkowania najczęściej montuje się w bagażniku (we wnęce za tapicerką). Jej zasilanie podpinamy do zasilania świateł cofania. Od centralki powinny wychodzić także przewody łączące czujniki z sygnalizatorem. Prowadzimy je wzdłuż karoserii, przez otwory technologiczne, w słupkach lub podsufitce (które musimy zdemontować) – to optymalne rozwiązanie, które pozwoli nam ominąć kwestię wiercenia dziur w karoserii samochodu. Przewody najlepiej przypiąć do nadwozia. Sygnalizator montujemy w okolicach deski rozdzielczej, kierując się przede wszystkim wygodą kierowcy.

        Czujniki parkowania montujemy z przodu i z tyłu

        Choć najwięcej problemów z manewrowaniem autem dotyczy przede wszystkim parkowania tyłem, to czujniki parkowania najlepiej zamontować z przodu i z tyłu samochodu. Montaż czujników parkowania nie musi być skomplikowany, jeśli wybierzemy wysokiej jakości czujniki bezprzewodowe, które działają dzięki sieci wi-fi. Bezprzewodowe czujniki parkowania są droższe od zestawu wyposażonego w kable, ale za to montaż bezprzewodowych czujników parkowania jest dużo wygodniejszy.

        Możemy jeszcze bardziej uprościć montaż czujników parkowania, wybierając taki zestaw, który nie wymaga wiercenia w zderzakach. W takim wypadku na przód i tył samochodu instalujemy elektromagnetyczne czujniki parkowania . W jaki sposób odbywa się montaż bezprzewodowych czujników parkowania na przód i tył ? Czujniki wewnątrz zderzaka przyczepia się za pomocą metalowej taśmy samoprzylepnej, działającej jak antena. Tego rodzaju czujniki cieszą się dobrą opinią wśród kierowców, głównie z tego powodu, że są łatwiejsze w użytkowaniu i nie wymagają konserwacji.

        Montaż czujników parkowania możemy rozszerzyć o instalację kamery cofania, która będzie podawała nam obraz z poziomu tylnej tablicy rejestracyjnej. Taki zestaw to najdroższa opcja spośród czujników parkowania, ale bardzo skuteczne rozwiązanie. Wówczas – podczas cofania – we wstecznym lusterku wyświetla się nam obraz zza samochodu. Takie rozwiązanie powinno radykalnie usprawnić parkowanie.

        Zobacz film: Specjalne parkingi dla kobiet, źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości