Koronawirus

Ile dawek szczepionki przeciwko COVID-19 powinien dostać ozdrowieniec? Wyjaśnia ekspert

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Ile dawek szczepionki przeciwko COVID-19 powinien dostać ozdrowieniec? Wyjaśnia ekspert

Dzień Dobry TVN

Osoby, które przechorowały COVID-19, też muszą otrzymać szczepionkę. Kiedy jest najlepszy czas na przyjęcie preparatu? Czy w przypadku ozdrowieńców też podawane są dwie dawki? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości dotyczące szczepienia ozdrowieńców rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. 

Szczepienie ozdrowieńców - jak wygląda?

Osoby, które chorowały na COVID-19, mają już przeciwciała, które chronią przed kolejnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy to oznacza, że w ich przypadku szczepienie nie jest potrzebne? Ile dawek powinna otrzymać osoba, która zachorowała na COVID-19 po pierwszym szczepieniu? Wszelkie wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.  

- Nie ma jeszcze jednoznacznych wytycznych, czy ozdrowieńcy będą szczepieni pełnym cyklem, czyli dwiema dawkami czy też tylko jedną. Na pewno wiemy, że ozdrowieniec, który otrzymał szczepionkę lepiej na nią reaguje niż osoba, która wcześniej chorowała. W sytuacji, gdy zachorujemy między szczepieniami, należy podać drugą dawkę - mówił specjalista. 

Kiedy ozdrowieniec powinien ją otrzymać? W tej kwestii również nie ma jeszcze jasnych wytycznych. Jedni lekarze uważa, że szczepienie należy wykonać po 4 tygodniach od wyzdrowienia, a drudzy zalecają odczekać z podaniem drugiej dawki aż 3 miesiące.

- Ostateczna decyzja powinna należeć do lekarza. Gdym to ja decydował, wyznaczyłbym termin szczepienia między 4 a 12 tygodniem - dodał dr Grzesiowski.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce pod koniec 2020 roku. W pierwszej kolejności antidotum podano pracownikom służby zdrowia. Następnie ruszyły szczepienia seniorów.

Obecnie remedium na COVID-19 podawane jest nauczycielom oraz pracownikom służb mundurowych. Od 11 marca na szczepienia mogą się zapisywać osoby powyżej 69. roku życia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dorota Gardias oburzona wypowiedzią Violi Kołakowskiej: "Takie komentarze są po prostu nieludzkie"

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 2 miliony. Coraz więcej zajętych respiratorów

Kuba Sienkiewicz pracuje jako lekarz. Po szczepionce AstraZeneca miał "trzy dni wyjęte z życia"

Co sądzisz o tym artykule?
96
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0