Gwiazdy

Ignacy Łukasiewicz - zapomniany innowator

Gwiazdy

Ignacy Łukasiewicz - zapomniany innowator

Niedawno miał swoja premierę fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik, producentem - Bogdan A. Miszczak, a w postać głównego bohatera wcielił się Mariusz Bonaszewski.

"Łukasiewicz - nafciarz romantyk" to fabularyzowany dokument o o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza - polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego. Film obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce.

>>> Zobacz także:

Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman (jako Karol Klobassa-Zrencki), Łukasz Konopka (jako Tytus Trzecieski), Peter Lukas (jako John D. Rockefeller), Dagny Cipora (jako Honorata Łukasiewiczowa z domu Stacherska), Mateusz Mikoś (Feliks Jan Szczęsny Morawski), a także Marek Litewka (jako Wiarus). Producentem filmu jest Bogdan A. Miszczak:

Od dwóch lat zacząłem zajmować się Ignacym Łukasiewiczem, przypominać sobie jego historię, bo jest bardzo mało znana.

Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć filmowych.

Tam jeszcze są oczka z ropą, myśmy naprawdę tę ropę czerpali i przelewaliśmy do wiader.

- zdradził Mariusz Bonaszewski.


Co sądzisz o tym artykule?
82
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0