Iglaki na balkon – najlepsze gatunki do uprawy na zacienionym lub słonecznym balkonie

Krzewy iglaste w doniczkach stojące przed domem
Iryna Imago / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Każdemu, kto szuka pomysłów na zagospodarowanie balkonu, polecamy donice z miniaturowymi jałowcami lub świerkami. Iglaki na balkonie to ozdoba, której zieleń cieszy oko również zimą. W połączeniu z innymi elementami wystroju wprowadzi sprzyjającą wypoczynkowi, przyjazną atmosferę, a także osłoni nas nieco przed wzrokiem sąsiadów.

Wybierając całoroczne iglaki na balkon , warto kierować się kilkoma kryteriami, takimi jak wymagania roślin, ich specyficzne cechy, pokrój, a także wielkość, jaką docelowo osiągną. Pamiętając o odpowiedniej pielęgnacji iglaków, będziemy mogli podziwiać ich urodę zarówno latem, jak i zimą.

Czym się kierować, wybierając iglaki na balkon?

Planując miniogród na balkonie czy tarasie , pamiętajmy, by decydować się na miniaturowe wersje drzewek – powinny być opisane w sklepie właśnie w ten sposób. Wybierając karłowate iglaki, będziemy mieć pewność, że nie urosną za bardzo i zmieszczą się na balkonie. W przypadku krzewów iglastych ekspozycja balkonu nie ma większego znaczenia – rośliny poradzą sobie zarówno w cieniu, jak i na słońcu, ponieważ słyną z wysokiej wytrzymałości i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Iglaki na balkonie powinny nam się przede wszystkim podobać – do wyboru mamy ciekawe odcienie zieleni, zróżnicowany pokrój oraz odmienną długość igieł. Niektóre gatunki (np. świerk czy jodłę) będzie można nawet wykorzystać w okresie zimowym w roli świątecznej choinki – o ile drzewko nie będzie stało w mocno ogrzewanym pokoju.

Iglaki na balkon – najlepsze gatunki

Kupując karłowate drzewka iglaste, właściwie możemy mieć pewność, że będą zielone również zimą. Większość gatunków to całoroczne iglaki przeznaczone na balkon . Wyjątek stanowią modrzew, cypryśnik błotny, a także metasekwoja chińska. Są to jednak rośliny rzadkie i raczej nie sadzi się ich na balkonie.

Które gatunki iglaków będą w takim razie najlepsze do sadzenia w donicach na balkonie?

· Sosna bośniacka ( Pinus leucodermis ), odmiana: „Schmidtii” – krzew o kulistej formie, który po 10 latach osiąga 30 cm. Charakteryzuje się gęsto ułożonymi pędami i jasnozielonymi igłami o stosunkowo dużej długości. Doskonały iglak na balkon słoneczny .

· Sosna górska ( Pinus mugo ), odmiana: „Ophir” – rośnie w pokroju kulistym, który z czasem przekształca się w formę krzaczastą. W ciągu 10 lat urośnie 50 cm. Da się ją szczepić na pniu, osiągając ciekawe drzewko z kulistą koroną. Zielone igły zima przybierają odcień pomarańczowo-żółty. Podobnie jak inne sosny lubi stanowiska słoneczne.

· Świerk biały ( Picea glauca ), odmiany: „Alberta Globe” lub „Echiniformis” – to drzewka o kulistym, zwartym pokroju, które po 10 latach urosną do 40–50 cm. Mają żywozielone, kłujące igły, które zimą nieco ciemnieją. Są mrozoodporne, a najlepiej czują się w pełnym słońcu.

· Cyprysik groszkowy ( Chamaecyparis pisifera ), odmiana: „Nana Aurea” – karłowate drzewko o wolnym tempie wzrostu – po 10 latach osiąga 50 cm. Wyróżnia się jasnozielonymi, niekłującymi łuskami i stożkowatym, nieregularnym pokrojem. Lubi wilgotną, zasobną glebę, zaciszne stanowiska i pełne słońce. Świetnie nada się na słoneczny balkon .

· Jałowiec łuskowaty ( Juniperus squamata ), odmiana: „Blue Star” – karłowaty iglak, który nie osiągnie więcej niż 50 cm. Rośnie w zwartym pokroju, a jego igły zwracają uwagę pięknym niebieskim odcieniem zieleni. Preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowane podlewanie.

· Żywotnik zachodni ( Thuja occidentalis ), odmiana: „Danica” – jest odmianą popularnej tui, która posiada charakterystyczny, idealnie kulisty kształt. Dorasta do maksymalnie 50 cm średnicy. Może być sadzony w słońcu lub półcieniu, nie ma specjalnych wymagań co do gleby.

W czym i jak sadzić miniaturowe drzewka?

Po zakupie sadzonek warto przesadzić je do docelowej donicy wykonanej z terakoty, ceramiki lub kamionki, ewentualnie z plastiku, lecz tego lepszej jakości. Dobrze by były odpowiednio głębokie (ok. 40–50 cm), by roślina mogła się odpowiednio ukorzenić. Podczas przesadzania stosujemy ziemię odpowiednią do wybranego gatunku – większość iglaków preferuje żyzną i lekko kwaśną. Następnie roślinę należy umieścić w docelowej lokalizacji. Iglaki na balkonie wschodnim lub południowym powinny czuć się bardzo dobrze. Niektóre gatunki wymagają jednak osłoniętego stanowiska, ponieważ nie najlepiej znoszą wiatr.

Jak dbać o iglaki na balkonie?

Po około 5 latach może wystąpić potrzeba przesadzenia krzewu . Należy sprawdzić, w jakim stopniu korzenie wypełniają doniczkę. Jeśli są mocno stłoczone, koniecznie trzeba zapewnić im więcej miejsca. Krzewy najlepiej przesadzać w sierpniu. Iglaki można także przycinać , by pobudzić pędy do wzrostu i uzyskać ich większe zagęszczenie. Najlepiej robić to wiosną lub latem, a w przypadku sosny – zimą. Większość gatunków nie wymaga obfitego podlewania , a podczas mrozów należy go w ogóle zaprzestać. Na zimę trzeba także zabezpieczyć korzenie – w tym celu owijamy donicę jutą lub obkładamy styropianem. Inna metoda to włożenie donicy do większego pojemnika i wypełnienie przestrzeni np. suchymi liśćmi.

Zobacz film: Jak sadzić zioła?

Zobacz film: Jak sadzić zioła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości