Newsy

Huragan Dorian osłabł i zmierza na północ. Zagrożone stany Karolina Południowa i Północna

tropikalny huragan zbliża sie do wybrzeży USA

fot.MikeMareen/Getty Images

Newsy

Huragan Dorian osłabł i zmierza na północ. Zagrożone stany Karolina Południowa i Północna

tropikalny huragan zbliża sie do wybrzeży USA

fot.MikeMareen/Getty Images

Huragan Dorian w piątek nad ranem przemieszcza się na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. W stanach Karolina Południowa i Północna podtopione zostały leżące na wybrzeżu miasteczka, pojawiają się trąby powietrzne. Są ofiary śmiertelne.

Zgodnie z najnowszymi danymi Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Dorian nadal ma 2 kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i towarzyszą mu wiatry o prędkości do 160 km/godz.

Ofiary śmiertelne w USA

Obecnie oko huraganu znajduje się 56 km na południowy wschód od leżącego na wybrzeżu Karoliny Północnej miasta Wilmington i przesuwa się na północny wschód z prędkością 21 km/godz.

Żywioł ma zbliżać się do wybrzeża i może nawet w nie uderzyć. Istnieje ryzyko, że huragan przejdzie nad łańcuchem wysp barierowych Outer Banks, leżących wzdłuż wybrzeża Karoliny Płn.

Według agencji AP w związku z huraganem śmierć poniosły w USA już cztery osoby; w czwartek informowano, że na Florydzie i w Karolinie Płd. dwie osoby zginęły w wyniku upadków podczas przygotowań do nadejścia żywiołu.

Efekty Doriana może odczuć nawet 19 mln osób

Meteorologowie ostrzegają mieszkańców przed groźnymi falami sztormowymi, niebezpiecznymi wichurami i gwałtownymi powodziami na wybrzeżu obu Karolin oraz południowo-wschodniej Wirginii.

Towarzyszące huraganowi wiatry pozrywały na wybrzeżu dachy i linie energetyczne, powyrywały drzewa; ponad 260 tys. domów i firm pozostało bez prądu, głównie w Karolinie Płd. i Georgii.

Leżące w Karolinie Płd. Charleston zostało częściowo podtopione; w niektórych nisko położonych miejscach utrzymuje się ok. 30 cm wody.

Jak powstaje huragan?

W czwartek ewakuację zarządzono w Wirginii; wcześniej w położonych bardziej na południe stanach ewakuowano ok. 3 mln ludzi. Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża efekty Doriana może odczuć nawet 19 mln osób.

Dorian, który wcześniej był zakwalifikowany jako huragan najwyższej 5 kategorii, w weekend zdewastował Bahamy. Zginęło tam co najmniej 30 osób.

Większość ofiar to ludzie zabici na wyspie Wielka Bahama oraz na wyspie Wielkie Abaco, włączając w to osoby, które zmarły w wyniku odniesionych ran już po przewiezieniu ich do szpitali na wyspie New Providence.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
57
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0