Gwiazdy

Hugh Keays-Byrne nie żyje. Gwiazdor serii  "Mad Max" miał 73 lata

Isabel Pavia/ Getty Images

Gwiazdy

Hugh Keays-Byrne nie żyje. Gwiazdor serii  "Mad Max" miał 73 lata

Isabel Pavia/ Getty Images

W wieku 73 lat zmarł Hugh Keays-Byrne. Aktor był najbardziej znany z ról czarnego charakteru w serii filmów "Mad Max". "Sprawiedliwość społeczna i ochrona środowiska leżały mu na sercu, nim to stało się modne" - napisał w pożegnalnym poście reżyser Brian Trenchard-Smith.  

Hugh Keays-Byrne nie żyje

Informację o śmierci aktora podał reżyser Brian Trenchard-Smith, który pracował z Hugh Keaysem-Byrne'em w 1975 r. przy filmie "Człowiek z Hongkongu". Gwiazdor znany z ról kanalii w serii filmów "Mad Max" George'a Millera zmarł we wtorek w szpitalu. 

-  Hugh miał szczodre serce, pomagał tym, którzy tego potrzebowali, pozwalał u siebie nocować bezdomnym nastolatkom. Sprawiedliwość społeczna i ochrona środowiska leżały mu na sercu, nim stało się to modne. W swoim życiu kierował się zasadą solidarności z ludzkością. Będziemy tęsknili za przykładem, jaki dawał, i za jego przyjaźnią - napisał Brian Trenchard-Smith w pożegnalnym poście na Facebooku. 

Przyczyna śmierci aktora nie jest znana. 

Hugh Keays-Byrne - gwiazda filmów "Mad Max"

- Zawsze chciałem zagrać amanta - przyznał kilka lat temu Hugh Keays-Byrne serwisowi Cream Magazine. 

Jednak reżyserzy uznali, że brodaty, mierzący blisko 1,9 m i obdarzony zachrypniętym głosem aktor był stworzony do ról czarnych charakterów.

W 1979 r. w pierwszym filmie "Mad Max" Hugh Keays-Byrne wcielił się w Toecuttera, szefa gangu motocyklowego, który wymordował rodzinę tytułowego bohatera, granego przez Mela Gibsona. Pięć lat temu, po 36 latach od premiery tego filmu, wrócił do serii Millera w kontynuacji "Mad Max: Na drodze gniewu". Dostał za tę rolę kilka nominacji dla najlepszego aktora drugoplanowego - m.in. do statuetki Stowarzyszenia Australijskich Krytyków Filmowych czy nagrody MTV dla najlepszego ekranowego czarnego charakteru roku.

YouTube

Znany z ponurego poczucia humoru Hugh Keays-Byrne przekonywał na łamach dziennika "Independent", że obie zagrane przez niego postacie są po prostu "niezrozumiane". A Wieczny Joe to "człowiek renesansu", który "próbował zaprowadzić porządek w świecie po apokalipsie".

Hugh Keays-Byrne - kariera 

Hugh Keays-Byrne urodził się w Kaszmirze w Indiach w 1947 r. Przeprowadził się z rodzicami do Wielkiej Brytanii, by studiować teatr. Karierę aktorską rozpoczął jako dwudziestolatek. 

W latach 1968-1972 grał w wielu spektaklach wystawianych na deskach teatru Royal Shakespeare Company, jednej z największych trup teatralnych na świecie, m.in. w "Hamlecie" czy "Królu Learze".

Miał na koncie ponad 50 innych występów na małym i dużym ekranie. Wystąpił m.in. w filmach "Krew Bohaterów", "Podróż do wnętrza Ziemi" i w miniserialu "Moby Dick".

Tom Hardy nową gwiazdą Mad Max. Zobacz wideo:

COVER VIDEO/x-news

Zobacz też:

Znana aktorka nie jest już kobietą. Jak zareagowali internauci?

Cezary i Katarzyna Żakowie tworzą szczęśliwe małżeństwo od 35 lat. "Przede wszystkim trzeba się lubić w miłości"

Mikołaj Roznerski i jego młodsza siostra. "Pieluchy jej zmieniałem, a ona teraz siedzi tutaj taka dorosła"

Źródło: Onet, gazeta.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
74
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0