Hotele i pensjonaty znów będą mogły przyjmować gości. Pod jakimi warunkami?

mingdai/Pixabay
mingdai/Pixabay
Od poniedziałku 4 maja, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie będziemy mogli korzystać z hoteli i pensjonatów. Obiekty będą musiały jednak spełniać warunki bezpieczeństwa sanitarnego, które dotyczą czyszczenia i dezynfekowania po każdym gościu newralgicznych miejsc w budynku.

Hotele i pensjonaty otwarte od 4 maja

Czyszczenie i dezynfekowania miejsc newralgicznych, takich jak blat recepcji, klamki czy poręcze - po każdym gościu. Taki obowiązek będą mieli pracownicy hoteli i pensjonatów, które zostaną otwarte w poniedziałek 4 maja.

Podstawowym kryterium wyboru obiektu noclegowego stały się kwestie bezpieczeństwa

- uważa dr Piotr Kociszewski, prodziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Droga do pełnego funkcjonowania obiektów i realnej możliwości korzystania z ich oferty, jest jednak jeszcze długa i trudna. Sam pierwszy etap to ogromne wyzwanie dla personelu

- podkreśla dr Kociszewski. Jak ocenia, wytyczne dotyczące utrzymania higieny są konkretne . Jego zdaniem, stanowi to przestrzeń rynkową do stworzenia nowych rozwiązań i produktów dostosowanych do "zawirusowanej turystyki". Pojawiają się m.in. pomysły certyfikowania bezpieczeństwa obiektów turystycznych.

Hotele - ceny w czasie pandemii

Znaczny spadek zainteresowania turystów wyjazdami, szczególnie w pierwszym okresie otwarcia obiektów, teoretycznie mógłby skłaniać do obniżania cen.

To jednak wcale nie jest przesądzone. Koncentracja turystów na krajowym rynku i nacisk na bezpieczeństwo prawdopodobnie sprawią, że ceny utrzymają się na ubiegłorocznym poziomie

- twierdzi dr Kociszewski. Według niego, nakłady, jakie hotele będą musiały ponieść, by trzymać się wytycznych , znacznie podniosą ich koszty.

Oczywiście będzie grupa obiektów, które na krótko, zdecydują się walczyć o klientów ceną

- przewiduje ekspert. Przypomina przy tym, że na razie nie ma pełnego otwarcia obiektów noclegowych. Przestrzenie rekreacyjne: siłownie, sale pobytu, baseny nadal pozostają zamknięte.

Branża, szczególnie turystyka zorganizowana, czeka na szczegóły dalszego luzowania obostrzeń i jasne wytyczne rządu, które pozwolą jej planować kolejne tygodnie

- podkreśla ekspert.

Polacy tęsknią za podróżami

Polacy są spragnieni podróżowania. Tak wynika z badania zleconego przez Polską Organizację Turystyczną.

Co trzeci z nas (30 proc.) w najbliższych kilku tygodniach planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem. Z tej grupy aż 87 proc. chce podróżować po Polsce. Gdzie najchętniej się wybierzemy? Najczęściej respondenci wskazują góry (34 proc.), morze (27 proc.) lub jeziora (16 proc.).

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości