Homeopatia dla dzieci i dorosłych – polecane leki

Leki ziołowe, leki na bazie ziół.
Fot. Seksak Kerdkanno EyeEm / Getty Images
Homeopatia to jedna z gałęzi medycyny stworzona 200 lat temu przez Samuela Hahnemanna. Przez część osób jest traktowana jako wymysł medycyny alternatywnej, jednakże coraz więcej ludzi przekonuje się do jej działania. Homeopatia jest szczególnie polecana na odchudzanie, przeziębienie oraz przy dolegliwościach alergicznych i zatokowych.

Pomimo tego, iż homeopatia jest znana już od setek lat, nadal budzi wiele kontrowersji i wątpliwości w środowisku lekarskim. Leki homeopatyczne dostępne w aptekach również wzbudzają powątpiewanie i nieufność. Tymczasem okazuje się, że ta gałąź medycyny jest niezwykle skuteczna, co potwierdzają wyniki badań i uleczeni pacjenci.

Homeopatia – na czym polega i co to jest?

Założenie metod homeopatycznych jest następujące: choremu podaje się substancję, która w dużych dawkach wywołałaby chorobę, na którą cierpi pacjent. Mała dawka z kolei stymuluje organizm do tego, żeby samodzielnie zaczął się leczyć i regenerować. Homeopatia bazuje na ziołach i minerałach. Leki zawierają najczęściej takie rośliny, jak lycopodium, dziurawiec zwyczajny, żywokost oraz świetlik lekarski. Kluczem jest ich bardzo silne rozcieńczenie, tak aby medykament zawierał niewielkie ilości danego środka. Homeopatia jest bezpieczna dla dzieci. Ilość efektów ubocznych jest znikoma, a samo leczenie przebiega łagodnie. W czym tkwi sedno? Jak działa homeopatia? Rozcieńczone składniki nadają niezbadanej „wartości” wodzie, która zmienia swoje chemiczne właściwości i przyczynia się do wyleczenia pacjenta. Czynne składniki występują w bardzo niewielkich ilościach, z tego względu część osób przyjmuje leki homeopatyczne wierząc, iż nawet jeśli nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą.

Przed zaopatrzeniem się w lekarstwa, warto zasięgnąć rady doświadczonego i profesjonalnego homeopaty. Medykamenty powinny być dobrane do naszych indywidualnych symptomów oraz stanu emocjonalnego. Homeopatia klasyczna opiera się na pogłębionym wywiadzie z pacjentem, w trakcie którego sprawdza się objawy oraz dokonuje decyzji czy leczenie homeopatyczne jest wskazane i czy warto je wesprzeć metodami konwencjonalnymi. Duże znaczenie w skuteczności metody ma wiara osoby, która przychodzi do homeopaty. Należy bowiem stosować się do jego zaleceń i wskazówek. Nawet pomimo naszych wątpliwości, homeopatia może wspomóc odchudzanie, zwalczyć katar, ból gardła, zapalenie ucha czy zatok. Czy homeopatia działa, jeśli pacjent nie wierzy w jej skuteczność? Okazuje się, że tak. Stosowane leki przynoszą efekty, nawet jeśli stosuje się je na dzieciach i zwierzętach. Szczególnie popularna jest homeopatia dla psów.

Zobacz film: Moc ukryta w ziołach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Homeopatia a religia

Wiele osób wierzących może rezygnować z leczenia metodami homeopatycznymi, z uwagi na niepewność dotyczącą stosunku duchowieństwa względem tych metod. Niestety sprawa jest o tyle problematyczna, że stanowisko Kościoła w tej kwestii nigdy oficjalnie nie zapadło, brakuje oficjalnych instrukcji, które negowałyby lub przeciwnie - aprobowały homeopatię. Zdania księży również są podzielone. Część z nich zakłada, że homeopatia a wiara nie są wzajemnie wykluczającymi się pojęciami. Nie zabraniają więc jej stosowania, o ile nie jest ona w żaden sposób powiązana z okultyzmem, magią czy akceptacją idei buddyzmu. Duchowni ostrzegają jednak przed zbytnim zawierzaniem tego rodzaju metodom. Uważają, że homeopatia nie może zastąpić medycyny konwencjonalnej. Dodatkowo, ze względu na zagrożenie duchowe, jakie ze sobą niesie, powinna być stosowana z rozwagą i dystansem.

Kupując leki homeopatyczne, uwagę zwracają umieszczone na nich etykiety, zazwyczaj z nadrukowanymi literami D lub C. Oznaczają one stopień rozcieńczenia. Dodatkowo umieszczane są obok nich cyfry. Jak objaśnia to homeopatia? Leki na kaszel, nerwicę czy zapalenie oskrzeli mogą być oznaczone jako 1D. Oznacza to jednokrotne rozcieńczenie, do którego użyto 1 część czynnego składnika na pozostałe 10 części wody. 2D – to 1 część składnika w 100 częściach wody. Roztwory z literką C są jeszcze bardziej rozcieńczone. W niektórych przypadkach roztwory nie zawierają ani jednej cząsteczki składnika aktywnego.

Homeopatia – za i przeciw

W leczenie metodami homeopatycznymi można wierzyć lub nie, niemniej jednak przynosi ono efekty. Jedną z jego największych zalet jest brak skutków ubocznych, o ile tylko ściśle stosujemy się do zaleceń homeopaty. Jeśli chodzi o szybkość reakcji, to jest ona uzależniona od etapu choroby oraz siły życiowej człowieka. Homeopatia nie leczy określonej choroby, ale po prostu chorego pacjenta. W przeciwieństwie do medycyny akademickiej, nie istnieją konkretne studia nauczające od podstaw metod homeopatycznych. Osoby zainteresowane muszą odbywać dodatkowe kursy podyplomowe i szkolenia. Warto zapoznać się z poszczególnymi nurtami i szkołami. Wielu pacjentów rezygnuje z dalszego leczenia homeopatycznego po okresie tak zwanego „pierwszego pogorszenia”. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu na lek, świadcząca o tym, że został on prawidłowo dobrany. Homeopatia jest dużo tańszą metodą leczenia niż jej konwencjonalne odpowiedniki. Jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży, pomaga zwalczyć dolegliwości, takie jak zgaga, mdłości czy obrzęki nóg.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości