Hoja – jak ją pielęgnować i czy jest trująca?

Hoja
Fot: gyro / gettyimages.com
Hoja swoją potoczną nazwę – woskownica – zawdzięcza skórzastej fakturze liści. To piękna roślina, której walory estetyczne to nie tylko egzotycznie wyglądające kwiaty, ale także właśnie woskowate liście, które zdobią często drabinki lub paliki. Hoję w warunkach domowych uprawia się zarówno jako pnącze, jak i zwisającą roślinę.

Content: Hoja to roślina , która nie lubi, jak się ją nadmiernie opiekujemy. Zazwyczaj wypuszcza kwiaty, kiedy właśnie jest pozostawiona w spokoju. Przy tym gatunku lepiej przesuszyć roślinę niż ją zalać.

Gatunki hoi

· Hoja różowa ( Hoya carnosa )

Ta odmiana charakteryzuje się wytrzymałością i długimi pędami. Jest więc idealna do dekoracji wysokich elementów, takich jak drabiny, ramy okien, paliki. Najlepiej właśnie odnajdzie się w domu jako roślina pnąca. Zazwyczaj wypuszcza kwiaty co rok w tym samym miejscu, bardzo ważne jest więc, aby nie obcinać jej szypułek kwiatowych. Kwiaty tej odmiany są różowe z ciemniejszym przykoronkiem.

Jest najmniej wymagającą w uprawie odmianą hoi, więc jest idealna dla początkujących ogrodników.

· Hoja piękna ( Hoya bella )

Ta hoja jest bardziej wrażliwa na wahania temperatur i przestawianie. Jednak odwdzięczy się swojemu opiekunowi, wypuszczając bujne kwiaty na okres nawet 2 miesięcy. Kwiaty belli są białe o różowych lub fioletowych przykoronkach.

· Hoja walentynkowa ( Hoya kerri )

Ta odmiana zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu, serduszkowatowemu kształtowi liści. Chociaż wolno rośnie i rzadko kwitnie, jej urokliwe liście są wystarczającym powodem, aby zacząć ją uprawiać. Hoja kerri to sukulent, który gromadzi wodę w swoich liściach, tak więc nie potrzebuje częstego podlewania.

Kerri zazwyczaj sprzedawana jest tuż przed Walentynkami jako pojedynczy, ukorzeniony liść przypominający serce. Jeśli dostaniesz taką walentynkę, musisz zapewnić jej odpowiednią wilgoć, aby szybko urosła, zraszając ją lub stawiając obok nawilżacza powietrza.

Hoja – kwiat doniczkowy

Hoje charakteryzują piękne kwiaty o wyjątkowym kształcie, które tworzą podwójne, pięcioramienne gwiazdki o różnych barwach i intensywnym zapachu, który czuć rano i wieczorem. Kwiaty wytwarzają też słodki nektar, który widoczny jest na kwiatach w postaci przezroczystych kropelek. Uwaga! Nektar bardzo brudzi.

Kwiaty hoi utrzymują się nawet od 3 tygodni nawet do 2 miesięcy (w zależności od odmiany).

Zanim kupisz hoję

Przy zakupie hoi zwróć uwagę na wygląd jej liści. Wybierz taką, której liście będą błyszczeć.

Wyjmij hoję z doniczki , aby przyjrzeć się także jej korzeniom. Powinny być liczne, w odcieniu białym. Dodatkowo, przy wyjmowaniu rośliny z doniczki, sprawdź podłoże – powinno pozostać ono zwarte.

Hoja – uprawa: doniczka, podłoże i stanowisko

Hoja lubi małe doniczki – ta, w której ją kupiłeś, powinna być dla niej wystarczająca przez długi czas. Doniczkę warto wsadzić do cięższej donicy, aby hoja, która szybko urośnie, się nie przewróciła.

Podłoże hoi powinno być bardzo lekkie, przepuszczalne. Sadząc roślinę samemu, można użyć mieszanki ziemi do kaktusów z perlitem.

Aby prawidłowo rosnąć i kwitnąć, hoja potrzebuje stanowiska słonecznego. Najlepiej jeśli postawisz ją przy oknie zachodnim lub wschodnim. Stojąc przy oknie południowym roślina może się poparzyć (zauważysz to po żółtych liściach).

Jak już wybierzesz dla niej odpowiednie miejsce, staraj się nie przestawiać rośliny. Hoje są wyjątkowo wrażliwe na przestawianie i przesadzanie.

Hoja – pielęgnacja: podlewanie, nawożenie i rozmnażanie

Jak pielęgnować hoję? Najlepiej podlewać ją raz na tydzień lub nawet dwa tygodnie, w zależności od jej stanowiska. Ważne jest, abyś pozostawił podłoże rośliny do wyschnięcia, zanim podlejesz ją znowu. To, czy potrzebuje wody, sprawdzisz zanurzając palec w ziemi na głębokość dwóch cm. Jeśli ziemia jest sucha, podlej roślinę tak, aby woda przeleciała przez drenaż w doniczce. Pamiętaj, aby wylać wodę z podstawki.

W okresie wzrostu, wiosną i latem, warto hoję regularnie zraszać – zwiększy to szansę na to, że zakwitnie. W okresie spoczynku, czyli jesienno-zimowym, należy zmniejszyć podlewanie, wilgoć powietrza i nie nawozić.

Hoja nie potrzebuje nawożenia, aby prawidłowo rosnąć. Warto jednak odżywić ją, gdy zakwitnie – rób to wtedy raz na miesiąc nawozem do roślin kwitnących.

Najłatwiej jest rozmnażać hoję, ucinając pędy i wsadzając je do pojemnika z ziemią i perlitem, aby się ukorzeniły.

Dlaczego hoja nie kwitnie?

Istnieje kilka powodów, dla których twoja hoja może nie kwitnąć , jednak na większość z nich masz duży wpływ:

· zbyt ciemne stanowisko,

· brak okresu spoczynku – w okresie jesienno-zimowym roślina potrzebuje przerwy w podlewaniu i nawożeniu oraz niższej temperatury (10-14 °C dla hoi różowej, 15-20 °C dla hoi pięknej) i niskiej wilgoci,

· przycinanie szypułek kwiatowych – kwiat hoi wyrasta często z tych samych pędów, nie przycinaj ich,

· zwisające pędy – roślina nie zakwitnie tam, gdzie zwisa. Wypuści kwiat tylko na pędach, które pną się do góry.

Czy hoja jest trująca?

Hoja zawiera sok mleczny , który wydziela się przy przycinaniu pędów. Może on wywołać podrażnienia oczu, przewodu pokarmowego i jamy ustnej. Zaleca się więc wykonywanie takich czynności pielęgnacyjnych w rękawiczkach. Aby zminimalizować ilość soku mlecznego, który wypłynie z pędu, podlej roślinę godzinę przed, a zmniejszy się ciśnienie w łodydze.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości