Jak wygląda życie z wirusem HIV?

Jak wygląda życie z wirusem HIV? Jak można się nim zarazić? Kto powinien wykonać badania? O życiu z HIV i seropozytywnych matkach rozmawialiśmy w "Dzień Dobry TVN" z dr n. społ. Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.

Kiedyś HIV to był wyrok, teraz myślenie się zmieniło, nauka poszła do przodu i osoby seropozytywne mają szansę żyć – oczywiście z pewnymi ograniczeniami, jednak w miarę normalnie. Pytanie jednak brzmi – jak społeczeństwo reaguje na to, kiedy dowiaduje się, że osoba z jego otoczenia ma HIV? Czy potrafimy traktować ludzi seropozytywnych jak normalnych członków społeczeństwa? Z tym pytaniem w studiu „Dzień Dobry TVN” próbowała się zmierzyć dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.

Co społeczeństwo myśli o ludziach z wirusem HIV?

Wydawać by się mogło, że zmiana myślenia o ludziach z HIV nastąpiła. Ludzie są coraz bardziej świadomi i doinformowani – między innymi dzięki mediom, jednak jak mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, dużej zmiany w mentalności społeczeństwa nadal nie widać. Ludzie seropozytywni żyją z HIV jak z chorobą przewlekłą – biorą leki, które są dostępne dla każdej chorej osoby. Zakażeni ludzie mogą dożyć późnej starości, co ciekawe – mogą mieć zdrowe dzieci. Te informacje są szeroko dostępne, jednak zdaniem Magdaleny Ankiersztejn-Bartczak, społeczeństwu nadal wydaje się, że HIV jest to choroba marginesu społecznego.

Nie mamy takiego postrzegania, że ta choroba też mnie może dotyczyć. Zakażenie przenosi się głównie drogą kontaktów seksualnych. Tak naprawdę każdy z nas, kto ma niezabezpieczony kontakt, może się zarazić – mówiła w studiu „Dzień Dobry TVN” dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

Test na HIV. Jak wygląda i gdzie się badać? Kiedy go zrobić?

Test na HIV polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie zbadaniu jej pod kątem obecności przeciwciał anty-HIV. Przed wykonaniem testu nie musisz być na czczo, ani specjalnie się do niego przygotowywać. Co oznacza, kiedy wynik jest ujemny? Wynik ujemy oznacza, że w zbadanej krwi nie ma przeciwciał anty-HIV – wtedy uznaje się, że pacjent jest zdrowy i nie jest nosicielem wirusa HIV. Warto zaznaczyć, że organizm po zakażeniu zaczyna wytwarzać przeciwciała anty-HIV po 12 tygodniach.

W Polsce jest 30 punktów, w których można anonimowo i bezpłatnie wykonać badanie krwi. Test można również wykonać w ośrodkach prywatnych lub państwowych.

Czy kobiety w ciąży powinny badać się na obecność wirusa HIV?

Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej twierdzi, że w społeczeństwie panuje przekonanie, że zwykła kobieta nie może być zakażona. Dlatego też większość ginekologów nie decyduje się na wykonanie badania na obecność wirusa HIV u kobiety w ciąży. Lekarz ma obowiązek poinformowania kobiety o możliwości wykonania takiego badania, jednak w rzeczywistości nie zachęca, aby się mu poddała.

Ludzie decydują się na wykonanie badania na obecność wirusa HIV dopiero wtedy, kiedy dowiadują się o zdradzie, zapominając o tym, że wchodząc w relację, mogli wejść w związek z osobą, która jest zakażona – mówiła Magdalena Ankiersztejn-Bartczak w studiu „Dzień Dobry TVN”.

Kto powinien wykonać test na obecność wirusa HIV? Czy HIV to wyrok?

Kto powinien wykonać test na obecność wirusa HIV? Każdy kto miał kiedykolwiek stosunek z osobą, która nie wie czy jest zakażona wirusem HIV czy z osobą, która jest zakażona HIV, a stosunek był niezabezpieczony. Zalecane jest również wykonanie testu osobom, które uprawiały seks bez prezerwatywy, przebyły chorobę przenoszoną drogą płciową, wykonały tatuaż lub piercing, miały kontakt z cudzą krwią.

HIV to nie jest wyrok! Wczesne wykrycie umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia, które powoduje coraz mniej skutków ubocznych. Kobiety, które dowiadują się że mają HIV, mogą mieć zdrowe dzieci.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości