Poznajmy fascynującą (i krótką) historię komputera.

trzy monitory i komputery na stoliku
Emilija Manevska/Getty Images
Źródło: Moment RF
Historia komputera sięga lat 40. XX wieku. Dynamiczna i stosunkowo krótka historia komputera pokazuje, jak rozwój technologiczny przyspiesza i zmienia się w zawrotnym tempie. Pokazujemy historię komputera w skrócie, od najstarszego do najnowszego modelu i odpowiadamy na pytania, kto stworzył pierwszy komputer, kiedy powstał, jak wyglądała historia komputerów w Polsce.

Historia komputera od najstarszego do najnowszego modelu prowadziła przez gigantyczne maszyny pokroju ENIAC i Z3 oraz desktopy pokroju Commodore 64. Historia komputera w skrócie pokazuje, jak szybko postępuje rozwój technologiczny. Dla starszych odbiorców historia komputerów to także nostalgiczna podróż przez wspomnienia pierwszych gier i komputerów dla dzieci.

Historia komputera: kto stworzył pierwszy komputer i dlaczego nie jest to takie oczywiste?

Historia komputerów zaczyna się od lat 40. XX wieku . Choć dzisiaj komputery kojarzą nam się często z rozrywką, powstanie pierwszych komputerów realizowane było na potrzeby przemysłu, handlu lub wojska. Historia komputera zaczyna się od prac amerykańskiego zespołu z uniwersytetu w Pensylwanii, który stworzył ogromny, historyczny komputer ENIAC , czyli dosłownie: Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer (ang. Electronic Numerical Integrator and Computer ). W którym roku powstał pierwszy komputer na świecie? Oficjalne prace rozpoczęły się w 1943 r., a w 1946 r. komputer ENIAC został zaprezentowany szerszej publiczności.

Kwestia tego, kto stworzył pierwszy komputer , jest najbardziej kontrowersyjnym elementem całej historii komputerów. W historii komputerów jako najstarszy model najczęściej przytaczany jest właśnie ENIAC, ale jest to kwestia dyskusyjna. Po odtajnieniu brytyjskich dokumentów wojskowych w 1975 r. okazało się, że w 1943 r. został ukończony brytyjski projekt o nazwie Kolos (ang. Colossus ) i to on mógł zapoczątkować historię komputerów . Ciekawostką jest fakt, że brytyjski Kolos powstawał w oparciu o badania Alana Turinga , twórcę tzw. maszyny Turinga. To jednak nie koniec wątpliwości, kto stworzył pierwszy komputer na świecie. Warto wspomnieć o niemieckiej maszynie Z3 , autorstwa Konrada Zusego , która miała mieć swoją pierwszą prezentację już w 1941 r.

Podsumowując, czy możemy jednoznacznie stwierdzić, kto stworzył pierwszy komputer i w którym roku powstał pierwszy komputer ? Raczej nie. Wszystkie maszyny powstawały w podobnym czasie, tj. w latach 40. XX w. Co ważne, historia komputerów rozwijała się osobno – wszystkie powyższe projekty bez wiedzy o pozostałych badaniach.

Jak wyglądały pierwsze komputery?

Prototypom zawdzięczamy przede wszystkim to, że stanowiły podstawę do dalszych badań i rozwoju, ale w przypadku historii komputera było inaczej – pierwsze komputery, jak na tamte czasy, były bardzo praktyczne . Przykładowo, model Z3 potrafił dokonywać skomplikowanych obliczeń matematycznych w maksymalnie 3 sekundy. Komputery te były już w pełni programowalne i osadzone w środowisku binarnym (zerojedynkowym).

Mimo to maszyny z początku historii komputerów cechowały się parametrami, które współcześnie uchodzą za niebotycznie niskie. Przykładowo, komputer ENIAC pracował z taktowaniem 0,1 Mhz, podczas gdy współczesne komputery osiągają taktowanie rzędu nawet kilkunastu tysięcy Mhz. Początek historii komputerów to tworzenie maszyn o monstrualnych rozmiarach, zajmujących setki metrów kwadratowych. Komputery te przegrzewały się i wymagały całodobowej opieki zespołu ludzi.

Historia komputera od najstarszego do najnowszego modelu

Co działo się na świecie po wyżej wspomnianych debiutach komputerowych? Bardzo szybko zmniejszono rozmiary następnych projektów. Nabierały one także bardziej futurystycznego wyglądu (np. komputer Cray-2 ). Rewolucja nastąpiła w latach 80. W zakresie historii komputerów ciekawostką jest to, że to właśnie wówczas, w 1982 r., zadebiutował pierwszy system Microsoft Windows .

Na dobre rozpoczęła się tzw . era desktopów . Nie zajmowały one już całego biurka. W tym samym roku, co Windows (1982r.), zadebiutował też komputer Commodore 64 . Był to pierwszy w historii komputer, którego proporcje w zakresie wielkości monitora, klawiatury i jednostki centralnej były zbliżone do współczesnych modeli. Procesor komputera pracował z mocą 1 Mhz , co pozwoliło innym twórcom na opracowywanie gier. Commodore 64 to także początek historii komputerów w Polsce. Warto wspomnieć, że do 1989 r. pozwolić sobie na nie mogli tylko najbogatsi lub te osoby, które posiadały rodzinę za granicą.

Pod koniec lat 80. powstały komputery z procesorem typu 386 . Rozpoczęły się też rozwijać komputery dla dzieci . Były to proste urządzenia, które właściwie nie były nawet komputerami, ale umożliwiały rozrywkę. Do dzisiaj wszyscy pamiętamy na urządzeniach przenośnych z lat 90. i komputerach stacjonarnych słynnego Tetrisa. Koniec lat 90. to początek nie tak krótkiej historii komputerów przenośnych: notebooków i laptopów , a także coraz lepszych podzespołów w komputerach stacjonarnych. W XX w. powstaną z kolei urządzenia 2w1 i tzw. komputery w monitorze.

Zobacz film:Czy wytrzymasz 6 minut bez telefonu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości