Dziecko

Histeria u dziecka – czy to da się opanować?

Dziecko

Histeria u dziecka – czy to da się opanować?

Co zrobić z rozhisteryzowanym dzieckiem? Jest to trudna i kłopotliwa sytuacja zwłaszcza dla rodzica. Jak można pomóc uspokoić się dziecku? Kiedy to mija? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Agnieszkę Stążkę - Gawrysiak, ekspertkę Self – Reg oraz Kamilę Szczawińską, mamę 10-letniego Julka i 8-letniej Kaliny.

Na stres self – reg

To metoda, która pozwala lepiej zrozumieć stres i zarządzać swoim napięciem i energią. Self-reg nie daje konkretnych recept, co zrobić z rozhisteryzowanym dzieckiem, ale wyjaśnia, jakie procesy zachodzą w mózgu dziecka. Zgodnie z metodą self-reg do każdego dziecka trzeba podejść indywidualnie i patrzeć przez pryzmat stresu. Dziecko w momencie histerii nie robi tego przeciwko rodzicowi. Jego zachowanie jest wynikiem nieradzenia sobie z nadmiarem emocji.

Poziom jego stresu przekroczył ten krytyczny poziom i nastąpiło zalanie emocjami.

-zaznaczyła Agnieszka Stążka-Gawrysiak.

>>>Zobacz też: Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie.

Coach i ekspertka od metody self-reg daje rodzicom dwie rady: zapewnić dziecku bezpieczeństwo, np. w momencie, kiedy jest ono w histerii i znajduje się w pobliżu niebezpiecznych narzędzi (noży). Drugą radą jest zapewnienie sobie spokoju, ponieważ stres bardzo szybko się udziela. Dopiero, kiedy rodzic będzie w pełni spokojny, będzie w stanie zająć się rozhisteryzowanym dzieckiem.

Przytul lub odejdź

Psycholog Monika Perkowska dodała, że celem każdego rodzica w wychowaniu dziecka i jego rozwoju psychicznym jest spostrzeganie go jako odrębnego człowieka, który może coś czuć. Każde zachowanie, które nie będzie nacechowane przemocą będzie w sytuacji histerii dziecka właściwe.

Niektórzy przytulają dziecko i w ten sposób chcą skontenerować jego emocje. Dodatkowo mówią do dziecka: widzę, że jesteś wściekła, bo nie chcę dać Ci więcej cukierków. To jest bardzo ważne, najpierw widzę, co się dzieje, potem to nazywam, nazywam. Ten proces mentalizacji powoduje, że dziecko jest w stanie w sobie to rozpoznać.

-zaznaczyła Monika Perkowska.

Kiedy przytulenie nie działa, zdaniem psycholog wówczas najlepiej się oddalić, nawet w tym samym pokoju, ale odsunąć się do dziecka, tak by samemu ochłonąć z emocji.

Zobacz też:

Naukowcy: Czytanie dzieciom zwiększa ich zasób słów, także tych trudnych.

Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?

Co sądzisz o tym artykule?
56
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0