Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej

Marta Stronias z powodu raka jajników została poddana histerektomii, czyli operacji usunięcia macicy. Jakie są skutki tego zabiegu? W jakich sytuacjach, oprócz choroby onkologicznej, jest wykonywany? Kiedy histerektomia nie jest wskazana? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog, dr. n. med. Paweł Szymanowski.

Po ukończeniu 30 lat Marta Stronias była mamą, miała dom, pracę i - jak mówi - życie toczyło się po jej myśli. Kiedy w 2007 roku zatrzymała się u niej miesiączka, poszła do lekarza, który stwierdził, że nie widzi u niej ciąży i bez dodatkowych badań, przepisał jej leki, a następnie odesłał do domu. Po medykamentach okres wrócił i kobieta rzuciła się w wir pracy. Po trzech latach pojawiło się u niej krwawienie. Marta poszła do lekarza, ale innego niż poprzednio. Lekarz wykonał odpowiednie badania, w trakcie których pobrał wycinek. Na wyniki musiała czekać.

Kiedy po trzech dniach zadzwonił telefon, wiedziałam, że jest źle.

- wspomina.

>>> Zobacz także:

Okazało się, że Marta zachorowała na raka szyjki macicy o stopniu złośliwości określanym jako G3, czyli najwyższym. Szybko została skierowana do szpitala na histerektomię. Podczas zabiegu lekarze podjęli decyzję o wycięciu nie tylko jajników i jajowodów, ale również macicy.

Wycięto cały układ rozrodczy, ale dla mnie było najważniejsze, że operacja się udała i będę żyła. Mam cichą nadzieję, że choroba już nie wróci.

- powiedziała kobieta.

Usunięcie macicy - histerektomia

Histerektomia to operacja wycięcia macicy. Rozróżnia się jej dwa typy:

  • histerektomię całkowitą polegającą na usunięciu oprócz macicy i trzonu macicy także jajników i jajowodów,
    • histerektomię radykalną - oprócz całkowitego usunięcia macicy i jej trzonu usuwa się także górną część pochwy oraz okoliczne węzły chłonne.

      Histerektomię wykonuje się w chorobach onkologicznych, ale także w przypadku na przykład obniżenia macicy. Temu ostatniemu jest przeciwny dr. n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog.

      Usuwanie macicy w przypadku jej obniżenia nie jest leczeniem przyczynowym. To nie macica jest chorym narządem. Uszkodzone są więzadła, które utrzymują ją w miednicy. Dodatkowo poprzez macicę utrzymywane jest dno miednicy od góry. Stąd usunięcie macicy pogłębia tylko problem obniżenia.

      - stwierdził nasz gość.

      Histerektomia jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji u kobiet, tymczasem może ona prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. powoduje pogorszenie unaczynienia jajników i przyspiesza menopauzę. Część pacjentek odczuwa dolegliwości bólowe podczas stosunku i skarży się na pogorszenie jakości współżycia. Inne pacjentki odczuwają utratę integralności własnego ciała związaną z amputacją narządu (macicy), a także smutek czy depresję z tego powodu. Co więcej usunięcie macicy zwiększa ryzyko obniżenia narządów miednicy mniejszej i powstania nietrzymania moczu w przyszłości.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości