Hipnoporód. Na czym polega i czy jest bezpieczny?

Księżna Cambridge ogłosiła, że w czasie porodu korzystała z technik relaksacyjnych i hipnoporodu. W Polsce o tej metodzie wiele kobiet usłyszało po raz pierwszy. Czy hipnoporód jest bezpieczny? Na czym polega? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to położną Annę Wojtylę.

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód to cały zestaw technik relaksacyjnych, które przygotowują kobietę do świadomego porodu. Bez blokowania go lękiem, napinaniem ciała, strachem. To poród w stanie głębokiego relaksu, kiedy używamy najstarszych części naszego umysłu. Wówczas nasze ciało produkuje hormony porodowe, a to one kierują porodem.

To nie umysł, a najstarsze struktury w mózgu wpływają na reakcje w ciele.

- zdradziła Beata Meinguer, hipno-doula, inicjatorka Błękitnego Porodu.

Katarzyna Bobowska-Caruso jest obecnie w ciąży i korzysta z technik hipnoporodu. W ten sposób przygotowuje się do przyjścia na świat swojego dziecka. Bohaterka reportażu chciałaby aby poród był pięknym i mistycznym przeżyciem, a nie bolesnym zadaniem do wykonania. Afirmacje pozwalają jej wejść w stan głębokiej relaksacji. Pani Katarzyna relaksuje się przy zapachu specjalnej świecy, którą zamierza zabrać ze sobą również do szpitala.

Kiedy zaszłam w ciąże nie miałam w sobie takiej zgody na to, że poród ma być takim zadaniem do wykonania, że pójdę do szpitala zacisnę ręce i przeżyję ten ból. Byle dziecko był zdrowe, bo często tak słyszymy. Miałam w sobie takie poczucie, że jest to tak ważne wydarzenie w życiu mojej rodziny, że oprócz tego, że będzie ono wymagające, bolesne i trudno, to mimo wszystko chciałabym, żeby to było piękne przeżycie.

Hipnoporód uchroni przed traumą

W Polsce zrobiło się o niej głośno dość niedawno. Wszystko za sprawą księżnej Kate, która ogłosiła, że w czasie swoich porodów korzystała właśnie z tej metody. W Wielkiej Brytanii programy relaksacyjne i hipnozy w czasie porodu są standardem. Jednak w naszym kraju większość kobiet nigdy nie słyszało o takiej możliwości.

Ginekolog Marek Kowalski ze Szpitala Ujastek w Krakowie jest zwolennikiem hipnoporodu. Jego zdaniem korzystanie z technik relaksacyjnych, które przygotowują kobietę do porodu powodują, że przebiega on sprawniej i minimalizuje ryzyko obrażeń przy porodzie. Dziecko jest lepiej dotlenione, a co za tym idzie jest zdrowsze. Kobieta będzie lepiej przejdzie połóg. Techniki hipnoporodu obniżają również ryzyko zastosowania cięcia cesarskiego. Zdaniem położnika zastosowanie tej metody może również uchronić kobietę przez traumą, która będzie blokować ją przed kolejną ciążą i porodem.

Jak ten sposób porodu ocenia doświadczona Anna Wojtyla, najlepsza położna w kraju - zwyciężczyni konkursu „Położna na medal”?

Położna zaznaczyła, by nie mylić pojęcia hipnoporodu z hipnozą. Hipnoporód to głęboka relaksacja wewnętrzna. To praca nad sobą. Zdaniem Anny Wojtyly przed porodem każda kobieta musi dobrze poznać swoje ciało.

Nie można wstać i iść do porodu z marszu. Hipnoporód to praca nad sobą. To cudowny stan relaksacji, który przeżywamy tuż przed zaśnięciem.

-zaznaczyła Anna Wojtyla.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości